stonehenge

Pokud budete v Anglii či v Londýně a budete mít čas, naplánujte si výlet na nedaleké a světoznámé Stonehenge.

Dodnes lákají svým tajemstvím a přivádějí davy lidí, aby je mohly spatřit. Pro Anglii, kde vždy magie a kouzla měly své místo, je to ikona. Kouzelníci, mágové, to jsou běžné postavy dějin dávné Anglie. Proto je i toto místo mystické. Když je uvidíte na vlastní oči, pochopíte proč.

Archeologové si dodnes lámou hlavu, jak byli dávní lidé schopni postavit tak monumentální dílo.  Svislé kameny byly vztyčeny a na některé z nich byly v horizontální rovině umístěny kameny další, čímž vznikly tzv. trilitony). Dodnes zůstává záhadou, s jakou pomocí, jaký jednoduchý „stroj“ použili, aby tuto obrovskou sílu vyzvedli.  Stavba Stonehenge se datuje přibližně do let 3 100 až 1 600 př. n. l.

stonehenge

Co jsou menhiry Stonehenge? Současné studie dokazují, že kameny, které svou koncepcí představují kruh, měly utvořit prostor starověkého „chrámu“, jehož centrum bylo předurčeno pro konání rituálních obřadů a nejspíš sloužilo i jako pohřebiště.  Mohlo jít ale také o místo k léčení zraněných a nemocných, o astronomickou observatoř, místo k oslavám slunovratů. Léčení je přisuzováno magickým vlastnostem kamenů, v době, kdy zde ještě nic nestálo, byla tato planina poutním místem, kam přicházeli nemocní a věřili v uzdravení. To utvrzuje vědomí o zvláštních vlastnostech samotného místa, dá se srovnat s evropskými Lurdami.  Další teorií je, že se jedná o gigantický kalendář. Přesně to ale dnes nikdo neví. Tajemství není rozluštěno. Keltové a druidové je ale následně využívali jako významné posvátné místo pro náboženské oslavy.

stonehenge

Prehistorický monument naleznete na travnaté pláni v hrabství Wiltshire, nedaleko města Salisbury, které je také prodchnuto dávnou historií a legendami.  Nejznámější částí této stavby je kruh stojících několikatunových kamenů – tyto gigantické opracované kusy pískovce jsou ovšem z celé stavby nejmladší. Ještě před nimi se na místě objevily menší kameny (tzv. modráky), soustava děr a dva hliněné valy lemující hluboký příkop.

Celá stavba a její okolí patří již od roku 1986 na seznam Světového dědictví UNESCO

stonehenge

Když sem přijedete jako návštěvník, nejprve vám bude připadat, že monument není tak velký jako na fotografiích. Po zaplacení vstupu se dostanete co nejblíže kamenům – jak vám to dovolí nenápadný plůtek, kterým jsou Stonehenge obehnané. Atmosféra je velmi pozitivní. Všichni návštěvníci postupují mlčky a pomalu dokola této přírodní svatyně a nasávají energii tohoto místa. Pokud vám ještě vyjde počasí, je to nádherný zážitek! Kousek dál od kamenů si můžete sednout do trávy a pozorovat celou scenérii. Když už se přece jen rozhodnete k odchodu, v milém krámku si můžete koupit suvenýr či tričko nebo si dát kávu a sendvič.  Tento výlet určitě nezapomenete.

Jak se dostat na Stonehenge?

1. Určitě v hotelu najdete letáček s nabídkou výletního autobusu, který vás odveze přímo z hotelu tam i zpět. Vyjíždí se kolem druhé odpoledne, abyste si mohli u Stonehenge prožít západ slunce, a pak zpátky do Londýna. Cena výletu je 29 liber. Druhý tip letáčku propaguje výlet, ve kterém jsou zahrnuty ještě další dvě památky, které jsou v okolí Stonehenge. Cena výletu je 69 liber, zahrnuje oběd.

2. Vydáte se tam po vlastní ose, což je velmi jednoduché. Koupíte si lístek na metro (jízdenka 5 liber) a pojedete na Waterloo nádraží. Odsud vlakem do Salisbury (jízdenka tam i zpět 15 liber) a následně ze Salisbury autobusem směr Stonehenge, což je cca 10 km (jízdenka tam i zpět včetně vstupného do Stonehenge 17 liber).  Vyjde vám to sice trochu dráž než samotný výlet, ale zase si užijete běžné britské dopravy a budete pánem svého času. Pokud vám vyjde počasí, můžete si u Stonehenge udělat piknik nebo se jen tak rozvalit do trávy a čerpat energii tohoto místa. Také Salisbury je nádherné město, které jen tak neuvidíte, rozhodně stojí za to se tu zastavit a navštívit starobylou katedrálu ze 13. století (je údajně vůbec nejkrásnější anglickou katedrálou).

salisbury

Zajímavé adresy:

www.visitbritain.cz – rady pro každého, kdo chce navštívit Velkou Británii
http://stonehenge.cz/ více informací o Stonehenge