slavnosti

Během devíti večerů, které započaly včerejším zahajovacím koncertem, se do duší milovníků vážné hudby pokouší proniknout Letní slavnosti staré hudby. Navštívil jsem zahajovací koncert Boemo furioso a byl jsem okouzlený i smutný zároveň...

sergioSpojení atraktivní hudby Antonia Vivaldiho s premiérou koncertů a sinfonie čelného, avšak dosud nepříliš známého autora české barokní hudby Františka Jiránka tvoří kostru úvodního koncertu zavedeného festivalu Letní slavnosti staré hudby. Zahajovací večer ve čtvrtek 22. července v pražském Rudolfinu navíc ozdobí účast významných interpretačních osobností, jež patří k tradičním devízám této hudební přehlídky," lákaly tiskové materiály. A tak jsem neváhal a vyrazil! Když jsem chodil na konzervatoř, byla hlavně barokní hudba z toho vážného ranku moje oblíbená. Mám také kamaráda, který se jí aktivně věnuje, proto pro mě byla pozvánka velkým lákadlem.

janaZe všech interpretů mě nejvíce oslovila ruská houslistka Marina Kataržnova, která se vyloženě překonávala. Obdobně působil i italský fagotista Sergio Azzolini, jehož „hopkání“ k dynamické modulaci tónů působilo svěže a rozveselilo nejednoho návštěvníka. Jejich výkony v mých očích trochu zastínily další skvělou interpretku, flétnistku Janu Semerádovou, která byla prostě „jen“ skvělá. Všechny sólisty doprovázel barokní orchestr Collegium Marianum, a nutno dodat, že šlo o doprovod hodný těchto mistrů svého řemesla.

Pro mne smutný nádech měla nízká návštěvnost. Silně jsem si při koncertě uvědomil, že cokoli mohlo být v hudbě vymyšleno, už vymyšleno bylo, jen odlišná instrumentace dělá dnešní hudbu jinou... škoda, že se lidé ke starým dobrým mistrům dnes tak málo vrací. Starobylý sál v Rudolfinu byl zaplněn je za dvou třetin, a to je prostě špatně!

Rozhodl jsem se tedy slavnosti maximálně podpořit, a to nejmenší, co mohu udělat, je uveřejnit v magazínu Žena-in jejich program. Jestli budete mít jen na jeden koncert čas, určitě vyrazte, nebudete litovat. A možná se tam i potkáme...

Letní slavnosti staré hudby - program

24. července

Hned tři protagonisty bude mít druhý koncert Clavis ad cor meum / Klíč k srdci mému - skvělého maďarského hráče na klávesové nástroje Miklóse Spányiho, jeho klavichord a dozvuk Tereziánského sálu. Od 20 hodin zazní v sobotu 24. července sonáty tří osobností 18. století: Carla Philippa Emanuela Bacha, Jiřího Bendy a Friedricha Wilhelma Rusta, jež spojuje láska k něžnému zvuku klavichordu.

26. července

Pravdivost tvrzení o společenském, volnočasovém charakteru Letních slavností staré hudby bude možné ověřit hned v pondělí 26. července, kdy se od 20 hodin v Zámku Troja představí posluchačům virtuózní španělská hudba 16. a 17. století. Protagonistou večera s názvem Fantasías y glosas bude andaluský soubor Accademia del Piacere vedený mladým virtuózem na violu da gamba Fahmim Alqhaiem, jehož interpretační umění je plné fantazie a příslovečného temperamentu.

28. července

Titul čtvrtého setkání - Violino Virtuoso - je dostatečně výmluvný. Své výsostné umění ve středu 28. července od 19.30 hodin předvede v Refektáři kláštera dominikánů v Jilské ulici mezinárodní soubor Harmonie Universelle v čele s Florianem Deuterem. Podtitul večera - Rozkvět houslového umění v Čechách 17. století - rozvede v sonátách a partitách Johanna Heinricha Schmelzera, Georga Muffata a Heinricha Ignaze Franze Bibera.

29. července

Vzácné setkání s tichým dechovým nástrojem cink nabídne ve čtvrtek 29. července od 19.30 v Klášteře sv. Anežky České koncert s názvem Umění diminucí. Skutečný mistr hry na cink Bruce Dickey za doprovodu holandského souboru La Violetta rozezní bezeslovné madrigaly Orlanda Lassa a Diega Ortize, při nichž vynikne jejich podmanivost a krása. Zvlášť, když struny violy da gamba rozezní famózní interpretka Paulina van Laarhoven.

2. srpna a 5. srpna

Dva večery budou věnovány i pěveckému umění. V pondělí 2. srpna se od 19.30 v Martinickém paláci na Hradčanském náměstí uskuteční komponovaný pořad La Famosa Cantatrice opěvující italské pěvkyně 17. století. O první generaci průkopnic, pozdně renesančních, bude svým jasným sopránem vyprávět polská cantatrice Marie Skiba s cembalistou Gerdem Amelungem. Publikum se může těšit i na ženy-skladatelky: Barbaru Strozzi či Francescu Caccini. O poznání tesknější atmosféra ovládne ve čtvrtek 5. srpna od 18.30 prostory Letohrádku Hvězda, kam pořadatelé umístili Il Canto d´Orfeo. „To když Múzou políbení Vlámové z věhlasného ansámblu Il Trionfo del Tempo s charismatickým tenoristou Janem van Elsackerem vyzpívají Orfeův osud. Árie Stefana Landiho a Luigi Rossiho jsou totiž oním toužebným pohledem na Eurydiku...," nastiňuje program Jana Semerádová, dramaturgyně Letních slavností staré hudby.

4. srpna

Ještě před tím, ve středu 4. srpna od 20 hodin, zprostředkují flétnistka Jana Semerádová a cembalistka Barbara Maria Willi zážitek koncertu na zámku Sanssouci u Bedřicha II. Velikého, jenž byl známý svou láskou k harmonii hudby a sám byl výborný flétnista. Večer s názvem Sólo pro krále přinese skladby dvorních mistrů C. P. E. Bacha, F. Bendy a J. J. I. Quantze.

8. srpna

Závěr Letních slavností nás v neděli 8. srpna (20.00 v Divadle Hybernia) přenese do doby sklonku 18. století, kdy baroko pomalu končí a nastává období osvícenství. Skvělý francouzský taneční soubor La Compagnie l´Eventail posluchače (a diváky) večera Putování Evropou ve čtyřech obrazech provede Francií, Anglií, Itálií a Německem, a to ve strhujících tanečních kreacích, jež členové souboru předvádí s neuvěřitelnou ladností a přesto silným vnitřním nábojem. Nad krásu kostýmů, originalitu choreografie Marií-Geneviève Massé, hudby Lullyho, Purcella, Rosenmüllera a Vivaldiho vystupuje neobyčejná kvalita tanečníků, kteří nás nepřestanou udivovat svým kouzlem, dynamičností a plynulostí tance. Domácí barvy bude hájit respektovaný soubor Collegium 1704 s vedoucím Václavem Luksem.

Předprodej

Předprodej vstupenek (které jsou vzhledem ke kvalitě za velice přijatelnou cenu od 200 do 700 korun) na všechny koncerty probíhá v pokladně Collegium Marianum v Melantrichově ulici č. 19 a síti Ticketpro. Pořadatelé festivalu nabízejí opět svým posluchačům množstevní slevu - při zakoupení vstupenek na 3 a více akcí bude poskytnuta sleva 20 % z ceny každé vstupenky. Seniorům a studentům je poskytována sleva 10 % z ceny vstupenky. Vstupenky lze rezervovat on-line na www.letnislavnosti.cz nebo telefonicky - 224 229 462.

Reklama