63dceebd9edc4obrazek.jpg
Foto: Kofila, obal kávové tyčinky (po 1923)
Zdeněk Rykr, Public domain, via Wikimedia Commons

Kofila si našla v průběhu sta let mnoho příznivců nejen pro svou výjimečnou chuť kombinující čokoládu s jemnou kávovou náplní, ale také díky unikátnímu, typicky žlutému obalu z pera dvorního ilustrátora Orionu, tehdy 23letého Zdeňka Rykra. Podnikatelka Albína Maršnerová ho najala v roce 1921, aby se postaral o vizuální podobu všech čokolád i výrobního závodu. A byl to opravdu dobrý tah.

Z jeho pera je nejen postavička mouřenína, jež si vychutnává horkou kávu a odkazuje na historii kávy v Česku, kdy ji Turek Achmet od roku 1702 jako první servíroval brněnským labužníkům, ale i slavná modrá hvězda či přebal Ledových kaštanů či čokolády Milena. Design KOFILY od roku 1929 sbíral mezinárodní ceny na Grand Prix na světové výstavě v Barceloně či Bruselu. Video je upoutávkou na velkou výstavu věnovanou umělci Zdeňkovi Rykrovi, kterou uspořádala Národní galerie Praha v roce 2016.

Rykra si později najali i jiní. Tvořil také pro firmu Baťa, kolínskou rafinerii petroleje, Čedok, Škodovku či pro Kávy Kulík. A ač se mladému Rykrovi profesně dařilo, dobrovolně ukončil svůj život skokem pod rychlík na Barrandově dne 15. ledna 1940. Důvodem mohla být obava, aby se nedostal do rukou gestapa. 

63dcf11207085obrazek.jpg

Panáček v modrých kalhotách, bílém svetru s červenými kružnicemi a nezbytným turbanem popíjí kávu už dlouhé roky, jen na chvíli ho vedení čokoládoven na přebale vyměnilo. To když se chystala třetí celonárodní spartakiáda. A pokud si novou Kofilu koupíte bez mouřenína, nelekejte se. Ke 100. výročí uvádí Kofila designovou edici, která vznikla ve spolupráci s ateliérem Grafický design Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Studenti zlínské univerzity navrhli téměř 80 unikátních designů, z nichž bylo vybráno 7 nejzajímavějších splňujících stanovená kritéria a ty se objeví na přebalech, kam se ale časem zase vrátí náš starý známý panáček. 

Zdroj informací: tiskové informace, orioncokolada.czWikipedianestle.cz, forbes.cz