seznam.jpg
Foto: Shutterstock

Pokud je na cedulce u svetru napsáno, že nesmí do sušičky, je to tam z nějakého důvodu. Spoustu lidí se symboly neřídí a jsou potom velmi nemile překvapeni, že se jim onen kus oblečení zdrcnul nebo že je sepraný. Udělejte si přehled v základním znacích a naučte se, co jaký symbol znamená.

shutterstock-1139306570.jpg
Foto: Shutterstock

Praní

Symbol vaničky reprezentuje praní. Pokud je ve vaničce umístěno číslo, jedná se o doporučenou a maximální teplotu, na kterou by se oblečení mělo prát. Pokud jsou pod vaničkou dvě čárky, mělo by se oblečení prát na nejjemnější program, jedna čárka značí jemný program. Zvláštní pozonost věnujte přeškrtnuté vaničce, znamená to, že byste oblečení neměli prát ani v pračce, ani ručně a svěřit ho čistírně (bývá často na oblecích). Ruční praní značí vanička s rukou a vždy platí, že byste oblečení neměli ani drhnout ani ždímat.

Sušení

Čtvereček se dvěma šikmými čárami znamená sušení ve stínu. Vodorovná čárka ve čtverečku symbolizuje sušení vodorovně, tři svislé čáry znamená sušení s odstupným odkapáváním a čtvereček s ramínkem vás odkazuje na sušení na ramínku. 

Kolečko v čtverečku znamená, že textil lze sušit v sušičce. Přeškrtnutý symbol sušení v sušičce zakazuje a čím víc puntíků se v kolečku nachází, tím vyšší teplotu sušení můžete použít. Pokud je kolečko vabervené černě, měli byste oblečení sušit zastudena.

Bělení

Trojúhelník značí bělení, přeškrtnutý ho zakazuje. Trojúhelníček se třemi čárami ukazuje bělení bez chlóru.

Žehlení

Jakmile na štítku uvidíte symbol žehličky, můžete ho s radostí žehlit. Čím víc teček se v symbolu nachází, tím můžete zvolit vyšší teplotu (jedna tečka = 110 stupňů, dvě tečky = 150 stupňů a tři tečky = 200 stupňů). Přeškrtnutá žehlička zakazuje žehlení a přeškrtnutá pára značí to, že by se na oblečení nemělo použít žehlička s vodou.

Chemické čištění

Oblečení, na jehož štítku je symbol kroužku a písmene A, lze chemicky čistit. Písmeno F značí čištění na bázi uhlovodíků a P zase čištění perchlorem. Jakmile tedy najdete symbol s kolečkem, doma ho raději neperte a odneste do čistírny.

Symbol přeškrtnutého uzlíku značí zákaz ždímání.

Zdroj: Můj svět, Rogelli, Instory