hel.jpg
Foto: Shutterstock

BERAN (21. 3. - 20. 4.)

Ohniví Berani jsou tvrdohlaví a věci si rádi dělají po svém. Je pro ně typické vysoké pracovní nasazení a s ním spojený nedostatek regenerace – Berani jsou velmi aktivní a činorodí lidé se sklonem vrhat se do všeho po hlavě. A právě s hlavou souvisí i řada zdravotních neduhů, které zrozence v toto znamení čas od času trápí. Trpí na bolesti zubů a hlavy, které mohou přerůstat až v migrény, a častěji než jiným znamením jim řídnou vlasy. Díky tomu, že všechno tlačí hlavou, si mnohdy nevšimnou drobných náznaků těla, že by měli přibrzdit. Až když se kvůli bolavým zádům nezvednou z postele, zpozorní. Také vysoký krevní tlak a riziko kardiovaskulárních onemocnění jsou pro ně vysoké. Dalším ohroženým orgánem jsou ledviny a příznačná je pro Berany také vyšší úrazovost související s jejich zbrklostí.

BÝK (21. 4. - 21. 5.)

Zemitý Býk má rád své jisté a potrpí si na kvalitu a komfort. Býci mají pevnou tělesnou konstituci, díky které často zapomínají, že je potřeba trochu se o sebe v tomto směru starat. Přijde-li zdravotní problém, dlouho jim trvá, než si ho vůbec připustí.  Typičtí Býci mají zdravé zuby a skvělý sluch, slabinou je pak hrdlo. Časté bolesti v krku, potíže s hlasivkami a záněty horních cest dýchacích jsou tím, s čím se zrozenci v tomto znamení potýkají poměrně často. Trápí je i bolesti šíje a páteře, zejména horní části zad, a příznačné jsou pro ně i problémy se štítnou žlázou. Příliš se jim nevyhýbají ani potíže s očima a časté oční infekce. Protože milují jídlo, mohou snadno přibírat na váze, což mnohdy vede k potížím se srdcem a krevním oběhem. Velmi špatně se z čehokoli uzdravují – rekonvalescence je pro ně dlouhodobější záležitost.

BLÍŽENCI (22. 5. - 21. 6.)

Vzdušní Blíženci jsou lidé komunikativní a velmi aktivní. A právě vzduch, resp. dýchání, je jejich slabší stránkou. Banální nachlazení, se kterým si většina znamení hravě poradí, si Blíženci obvykle jaksepatří „vychutnají“. Je mezi nimi řada astmatiků a alergiků; často je trápí bolesti na hrudi, nepříjemný kašel nebo záněty průdušek. Potíže mohou mít také s játry, štítnou žlázou a pokožkou – právě tam se často projevují jejich sklony k alergiím. Zrozenci v tomto znamení jsou nezřídka nervózní a roztěkaní, mívají sklon k nespavosti. Právě poruchy spánku vedou k častým psychickým potížím, při kterých je naopak odpočinek důležitý. Jde tak trochu o začarovaný kruh, ze kterého se někdy obtížně hledá cesta. Mnoho Blíženců pak trpí chronickým nedostatkem energie. Poměrně časté pak bývají úrazy horních končetin včetně kloubních zánětů. Sklon mívají také k závislostem všeho druhu v souvislosti s pošramocenou psychikou.

RAK (22. 6. - 22. 7.)

Emotivní a často až přecitlivělí Raci jsou plní nejrůznějších pocitů. Ne vždy je dávají najevo, skrytě se trápí a vše nevyřčené se hromadí hluboko uvnitř. To se následně projevuje především v oblasti zažívání, což je záležitost, se kterou se spousta Raků často potýká. Žaludeční vředy, reflux (návrat žaludečních kyselin do jícnu), pálení žáhy a celkově citlivý žaludek pro ně bývají typické. Výborným lékem na tyto potíže bývá veselá mysl, optimistické smýšlení a radost. Naopak pesimismus a smutek může Raky dovést klidně k velmi závažným chorobám. Právě u nich pak výrazně platí, že hlava zásadním způsobem ovlivňuje zdravotní stav. Jsou-li Raci nešťastní, nedaří se ani následná rekonvalescence a léčba čehokoli trvá nepřiměřeně dlouho. Dalším zdravotním neduhem bývají problémy s pokožkou a ledvinami. Ženy jsou náchylné k onemocněním dělohy a prsou.

LEV (23. 7. - 22. 8.)

Lvi jsou aktivní a svou vitalitu si často udrží až do vysokého věku. Jedinou podmínkou je dostatečný odpočinek, což jim ale mnohdy může působit značné potíže. Není to ani z důvodu, že by odpočívat neuměli, ale často si toho naloží příliš a na relax zkrátka nezbude čas. Díky svému temperamentu a impulzivnosti mohou trpět na vysoký krevní tlak; výjimkou nejsou ani problémy se srdcem – náchylnější než většina jiných znamení bývají k infarktu myokardu. Slabší stránkou je u Lvů také zrak, pozornost by měli věnovat i zádům, především hrudní páteři. Nezřídka mívají problémy se zuby a také játra, která podle tradiční čínské medicíny souvisejí s očima, nebývají vždy v dobré kondici. Zrozenci v tomto znamení ovšem nepatří k poslušným pacientům a ani výraznější zdravotní potíže je hned nezastaví. Neradi ukazují „slabost“, proto raději sešlápnou plyn nadoraz a jedou, co to dá.

PANNA (23. 8. - 22. 9.)

Zemité Panny patří obvykle k jedincům, kteří o své zdraví důsledně pečují; jejich zodpovědnost se projevuje také v této oblasti. Jsou vyznavači zdravého životního stylu, vše berou vážně a precizně dodržují nastavená pravidla. Na druhou stranu na sebe zrozenci v Panně bývají někdy až přehnaně úzkostní a některé nemoci si dokážou hravě vsugerovat. Co je ovšem může opravdu nepříjemně potrápit, jsou revmatické potíže a častější alergie. Slabším orgánem je u Panny žaludek a celá trávicí soustava. Nezřídka je právě v tomto znamení narozena řada dívek a žen trpících na poruchy příjmu potravy. Napětí, které je často provází, pak může vyvolávat častější bolesti hlavy, někdy až migrénového charakteru. Stres se podepisuje na jejich psychice, mívají sklon podléhat splínům a depresím. Ženy v Panně občas mohou narazit na problémy s otěhotněním.

VÁHY (23. 9. - 23. 10.)

Vzdušné Váhy bývají velmi citlivé na energii svého okolí. Pokud dlouhodobě cítí napětí, může se to projevit na jejich fyzickém zdraví. Váhy potřebují klid a pohodu ve všech oblastech života. Úskalím jejich povahy, které se mnohdy projeví oslabenou imunitou a sklonem k depresím, je potřeba situace pitvat do nejmenších detailů. Potrápit je může také páteř, která zrcadlí míru stresu. Citlivá jsou především bedra, výjimkou nebývá vyhřezlá plotýnka nebo ischias. Lidé ve Váhách bývají adepty na cukrovku II. typu, potrápit je může i močový měchýř, ledviny a sklony k otokům končetin. Pozornost by měli věnovat i štítné žláze a pokožce, která tak reaguje na jejich dlouhodobé naladění. Ženy hůře snášejí menstruaci, mívají silnější projevy – bolesti v podbřišku a výkyvy nálad. Potrápit je může také zažívání, především v souvislosti s oblibou sladkých a tučných jídel.

ŠTÍR (24. 10. - 22. 11.)

Štír patří k vodním a značně komplikovaným znamením. Velkou výhodou je pro lidi narozené pod planetou Pluto předpoklad pevného zdraví a ohromná regenerační schopnost. To platí i pro velmi závažná onemocnění s minimální prognózou na úspěch. Zrozenci ve Štíru se rozhodně nešetří, mívají spoustu energie, a pokud přeci podlehnou nějaké běžné chorobě, bývá to obvykle záležitost několika mála dní. Zpět do formy se dostanou rychle a relativně snadno. Síla jejich myšlenky je značná a schopnost poručit i tělu, resp. fyzickému zdraví, silná. Co ale může Štíry trochu potrápit, jsou potíže v oblasti močových cest, konečník, u mužů prostata, u žen vaječníky. Častější bývají i problémy s vylučováním, u dětí poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD). Nedávají-li si Štíři pozor, dostihnut je může i kdejaká pohlavní choroba. Náchylnější bývá toto znamení také na úrazy, infekce a horečnaté stavy.

STŘELEC (23. 11. - 21. 12.)

Zrozenci ve znamení Střelce bývají většinou odolní a nemoci se jim spíše vyhýbají. Těší se pevnému zdraví a obvykle mívají vynikající zrak. Na to by však neměli hřešit, protože ani jejich zdraví není ze železa. Prevence je pak dobrým předpokladem úspěchu a dlouhověkosti. Střelci, pokud přeci jen onemocní, nechtějí svou chorobu dlouho přijmout. Dělají, že se nic neděje, a ulehnou až ve chvíli, kdy to už opravdu jinak nejde. Náchylnější co do kondice bývají játra, plíce a střeva, trpět mohou na onemocnění páteře a vysoký krevní tlak. Snadno se jim tvoří modřiny, při nemocech mívají vysoké horečky a bolestivé klouby. Sklony mají k infarktu myokardu a mozkové mrtvici. Častější než u jiných znamení jsou úrazy končetin, citlivé jsou u Střelců také ramena a kyčle.

KOZOROH (22. 12. - 20. 1.)

U Kozorohů by se dalo s nadsázkou říct, že čím jsou starší, tím jsou zdravější. Jako děti totiž trpívají na nemoci mnohem častěji než v dospělosti. Ve středním věku se pak zpravidla těší pevnému zdraví a relativní odolnosti. Zdravotním úskalím tohoto znamení bývá pohybový aparát, především páteř a kolena. Neměli by podceňovat prevenci, dostatečný přísun vápníku je pro ně klíčový. Důležitou roli hraje i psychika, pesimismus, který není Kozorohům úplně cizí, jim po zdravotní stránce nepomáhá. Naopak – je-li Kozoroh dlouhodobě ve špatném naladění, snadněji nemocem podlehne. Na stres je citlivá také kůže, na které se přetížení v tomto směru ukazuje. Náchylnější bývají Kozorozi na potíže se srdcem, krevním tlakem a zvýšenou potivostí. Nezřídka trpí na křečové žíly. Více pečovat by měli také o chrup a hygienu dutiny ústní.

VODNÁŘ (21. 1. - 20. 2.)

Vzdušní a nezávislí Vodnáři obvykle mívají oslabenou kostru. Na tento svůj handicap by měli myslet už od mládí a doplňovat jídelníček zejména o vápník. Dobře jim dělá i pravidelný pobyt na slunci a dostatek čerstvého vzduchu. Často je trápí záda, náchylné na bolesti jsou u Vodnářů i lýtka a kotníky. Ve vyšším věku bývají častými adepty na osteoporózu. Jako vzdušné znamení jsou zrozenci v tomto znamení náchylní k plicním onemocněním a astmatu, proto by se měli vyhnout kouření a pobytu v nevětraných prostorách. Mívají sklon k onemocněním srdce a krevního oběhu, nedostatek spánku a odpočinku se pak může u Vodnářů projevit otoky končetin, křečovými žílami a vysokým krevním tlakem. Dostatečný spánek je pro jejich zdraví klíčový. Dojde-li k úrazu, často utrpí končetiny – obvykle kotníky, lýtka nebo holeně.  

RYBY (21. 2. - 20. 3.)

Zrozenci v Rybách bývají nejslabší v dětství. Mívají pomalý metabolismus, potíže se spánkem, trávením a často bývají unavení. To si s sebou často přetáhnou až do dospělosti. Dbát by měli na dostatečný spánek a klidný odpočinek, spěch a stres jim dobře nedělají. Ohrožené bývá u Ryb srdce, nezřídka trpí srdeční arytmií. Citlivá je i nervová soustava – tito jedincí bývají psychicky labilnější se sklonem k depresím. S tím souvisí i oslabená imunita a snadné podlehnutí nemoci. Otoky a nejrůznější alergické reakce nebývají u Ryb žádnou výjimkou, potrápit je mohou také kyčle a bolesti v křížové oblasti zad. Typická jsou pro Ryby psychosomatická onemocnění, protože právě psychika patří k velice citlivým bodům tohoto slunečního znamení. Mívají též sklon k vsugerování si nejrůznějších chorob, proto je pro ně zásadní zůstat v co největším klidu bez zbytečného psychického vypětí.

Čtěte také: Ryby mají omezit alkohol, Býci zase cukr: Jídelníček podle znamení zvěrokruhu. Na co byste měli dát pozor vy?

Zdroj: Magická hra čísel a hvězd, Geraldine Sullivan, Saffi Crawford

Reklama