Většina květin potřebuje ke svému růstu a bohatému kvetení spoustu slunce. Ale ani zastíněná místa, třeba pod stromy, nemusí zůstat nevzhledná a holá. Pojďme se na ně dnes zaměřit

V tropických vedrech letních dní působí chladivý stín doslova jako balzám.  Posezení pod stromy nebo při severních stranách domů je příjemným útočištěm před slunečním žárem. Pokud chcete i tato místa osázet květinami a zelení, musíte se zaměřit na druhy, které podobná stanoviště dobře snášejí.  A že jich není málo, zjistíte v následujících řádcích.

bohyšky

  • Mezi nejkrásnější stínomilné rostliny patří bohyšky (hosty). Existuje nepřeberné množství odrůd. Liší se velikostí, tvarem i zbarvením listů, takže si můžete vybrat, nebo je mezi sebou kombinovat. Dají se pěstovat barvínekjak na záhonu, tak jako hrnkové rostliny. Jsou nenáročné, krásné a kvetou světle fialovými a bílými zvonkovitými kvítky příjemné vůně. Bohyšky jsou trvalky, snadno se rozrůstají, takže brzy vytvoří bohaté trsy listů, které právě ve stínu báječně vynikají.
  • Vlhký stín milují kapradiny. Vynikají především nezaměnitelnou krásou listů, které nelze přehlédnout. Hodí se jako podrosty pod stromy, k jezírkům, ale i jako dominanty.
  • Podobná stanoviště vyhovují i vysokým čechravám. Čechravy už zdálky „svítí“ svými hustými „chomáčky“ květů v barvách smetanově bílé, růžové, až sytě červené. Čechravy vyniknou nejlépe ve skupinách jako solitérní rostliny.
  • K výrazným a opravdu nepřehlédnutelným květinám patří popelivky. Mají svěže zelené listy a zářivě žluté květy. Nespornou výhodou popelivek je neprostá nenáročnost a velmi dlouhá doba kvetení. Svými zlatými květy rozsvítí každé stinné zákoutí až do podzimu. Jediné, co potřebuje, je dobře propustná a vlhká půda.
  • Možná byste nečekali, že ve stínu se daří i starým známým srdcovkám, dalším květinám, které (bohužel) pomalu upadají v zapomenutí. Zkuste si je zasadit a odmění se vám půvabnými „závěsy“ něžných růžových srdíček.
  • Stínomilných rostlin je celá řada, ale připomeňme si ještě půdokryvný barvínek. Je to doslova nezmar odolný vůči suchu, stínu, ale vydrží i slunce. Je nádherný svými temně zelenými, voskově lesklými listy, ale také krásně kvete. Nejčastěji světle modře, ale dá se koupit i vyšlechtěný bíle kvetoucí, fialový a dokonce plnokvětý. Barvínek dokáže obrůst holá zákoutí pod stromy a tím nahradit trávník.

květiny

Čtěte také: