Závěsům a záclonám v interiérech už pomalu odzvonilo, čím dál častěji plní pouze dekorativní funkci. Na okna se instalují praktičtější alternativy, jakými jsou vnitřní či vnější žaluzie nebo různé druhy rolet. Mezi těmito vyspělejšími stínicími technikami můžeme vybírat podle požadovaných funkcí i podle designu.

INTERIÉROVÉ ŘEŠENÍ

Před samotným výběrem stínicí techniky je třeba si ujasnit především to, co vše od ní očekáváme. Pokud si přejeme především uniknout zvědavým očím kolemjdoucích či sousedů a vyhnat z bytu nežádoucí sluneční paprsky, lze vybírat zejména mezi interiérovými variantami. Nejčastěji se v bytech setkáváme v této souvislosti s interiérovými žaluziemi.

žaluzie

Věc však není tak jednoduchá, jak se zdá, i mezi nimi lze totiž volit od základních typů s ovládáním na řetízek až po ty s elektrickým pohonem na dálkové ovládání. Spotřebitel bude mile překvapen i širokou škálou nabízených barev a materiálů. Kupříkladu už neplatí, že interiérové žaluzie jsou vždy vyráběny z hliníku a mají pouze unylou bílou či stříbrnou barvu. Zatoužíte-li po žaluziích s přírodním vzhledem, dobrý prodejce nezaváhá a nabídne vám žaluzie dřevěné. Takové má v sortimentu např. firma Isotra pod názvem Woodlite 50.

Alternativou ke klasickým interiérovým žaluziím jsou látkové rolety. Ty mohou mít oproti žaluziím jednu funkci navíc, a to funkci zatemňovací. „U látkových systémů lze více popustit uzdu fantazii a vybírat ze širokého spektra nabízených látek různých barev, materiálů, vzorů a potisků. Potřebuje-li např. zákazník místnost zcela zatemnit, může volit látky s plně zatemňujícím účinkem. Nehořlavé materiály jsou populární v kancelářských prostorách a materiály s obsahem skelného vlákna zase uvítají zejména alergici,“ komentuje problematiku Jan Žižlavský, odborník ze společnosti Isotra specializující se na stínicí techniku.

žaluzie

Zajímavým řešením jsou také tzv. žaluzie plissé tvořené z plisované skládané látky. Oproti běžné roletě má tento systém výhodu, že lze pohybovat s horním či spodním profilem, což umožní vytvořit stínicí pruh látky v libovolné části okna. Na výběr také bývají v mnoha různých moderních provedeních, a tak ozdobí interiér a dodá mu šmrnc přesně podle vašich představ.

EXTERIÉROVÉ ŘEŠENÍ

V případě, že vám nejde o pouhou ochranu soukromí, ale zároveň chcete posílit izolační schopnosti domu, je vhodné volit mezi exteriérovými variantami rolet a žaluzií, v obchodech je naleznete také pod pojmem předokenní. Mezi jejich hlavní funkce patří především ochrana interiéru před povětrnostními vlivy, vynikající schopnost zatemnění, optimalizování termoregulace, snížení hluku a v neposlední řadě také funkce bezpečnostní – nejen jako ochrana před zloději, ale také jako ochrana skla před poškozením. Opět se vyrábějí v mnoha barevných provedeních, takže mohou kromě praktických funkcí plnit i funkci estetickou a dotvořit styl domu.

žaluzie

V případě, že si ve dne rádi přispíte nebo je pro vás spánek přes den nutností např. z důvodu zaměstnání na směny či vám do oken v noci svítí pouliční lampy, oceníte zatemňovací funkci těchto stínicích technik, které chrání zároveň i před hlukem. Při zatažených venkovních žaluziích sluneční paprsky neproniknou do interiéru a kvalita vašeho spánku bude i ve dne srovnatelná se spánkem v noci. Počáteční zdánlivě vysoká investice do venkovních žaluzií či rolet se vám brzy vrátí, neboť ušetříte náklady na vytápění nebo naopak klimatizování interiéru.

Isotra

Reklama