Existují čtyři varianty vztahu mezi dítětem, rodičem a obezitou. V ideálním případě jsou oba štíhlí. Méně pozitivní situace nastává v případě, že je rodič štíhlý, ale dítě má nadváhu. Další varianta je rodič s nadváhou a štíhlé dítě. V posledním případě se s nadváhou a obezitou potýkají oba.

žij zdravě

Podívejme se nyní na způsoby, jak sobě i dítěti pomoci, pokud situace není ideální a zatěžují vás kilogramy navíc.

1. Rodič je štíhlý, dítě má nadváhu

Pokud vaše dítě trápí obezita nebo nadváha, zapomeňte na výčitky a zákazy. Snažte se v dítěti vypěstovat a podpořit kladný vztah ke zdravému životnímu stylu. Pomoci vám mohou nejen percentilové grafy, ale i zábavné didaktické pomůcky.

Klíčovým momentem v boji s obezitou bude vzbudit u dítěte zájem o sport. Ten byste měli zařadit mezi společné aktivity, aby se dítě necítilo ve svém snažení samo. Ukázat můžete dítěti také stránky www.YesNeYes.cz, na kterých si může prohlédnout zábavná videa se sportovní tématikou a inspirovat se jednoduchými recepty na zdravé pokrmy. Ty zvládne připravit samo nebo s vaší pomocí.

2. Rodič má nadváhu, dítě je zatím štíhlé

Utěšujete se jídlem po dni v práci plném stresu nebo zaháníte nudu mlsáním čokolády? Pozor! Dítě by tyto sklony mohlo zdědit po vás. Pokud mu „dopřáváte“ vydatná jídla a zároveň je denně svědkem vašeho přejídání, nenechají na sebe kila navíc dlouho čekat.

Nenechte své dítě napospas nadváze a začněte na sobě pracovat. Pomocnou ruku vám podá portál www.ZijZdrave.cz, na kterém najdete řadu informací o zdravém hubnutí, složení jídelníčku i pohybových aktivitách. Poradit se můžete také s lékaři v bezplatné online poradně.

3. Rodič bojuje s nadváhou a děti také

žij zdravěPokud bojuje s nadváhou dítě i rodiče, je velice pravděpodobné, že si celá rodina potrpí na tučná jídla, sladké nápoje prokládané sladkostmi a zcela zapomíná na pohybové aktivity. Zkuste společně najít lehčí varanty vašich oblíbených jídel a postupně je zařaďte do běžného jídelníčku. Vynechávat byste neměli ani pohyb. Vězte, že vypěstovat si závislost na fyzických aktivitách je zaručenou vstupenkou do světa štíhlých a hlavně zdravých lidí.

žij zdravěS nadváhou vašeho dítěte vám pomůže desatero Všeobecné zdravotní pojišťovny. Stačí si jej vytisknout a vylepit na viditelné místo, např. na ledničku. Pokud se jím budete řídit, půjdou nadbytečné kilogramy postupně dolů. S vaší nadváhou vám potom poradí brožura Tříměsíčního programu, kterou si můžete zdarma stáhnout na www.ZijZdrave.cz.

Reklama