Možná si říkáte, PROČ zrovna nyní překonat lenost a vrhnout se do cvičení? Proč teď, když jsme krátké topy a trička už uložily k zimnímu spánku? Třeba proto, že nevzhledně vypouklé a povolené cosi dokáže zaujmout (samozřejmě nechtěnou) pozornost i ve vypasovaných sakách a svetřících, tedy ve „stavebních kamenech“ podzimního šatníku. Zadruhé: co kdyby se vám vyskytla příležitost vyrazit v zimě do některé exotické země, a tedy zase obléci plavky a vyrazit se slunit?
A zatřetí: nezapomínejte, že začnete-li už nyní, a vytrváte, bez větší námahy (a přehnaného posilování na poslední chvíli) se příští rok budete pyšnit nejkrásnějším tělem v okolí…
 
Ale nyní už dost povídání, využijte právě nabyté vůle a můžete začít:
 
ROLOVÁNÍ
 
Posiluje: přímé břišní svaly
 
Posaďte se a ohněte nohy, chodidla držte na zemi. Ruce natáhněte před sebe. Poté se nadechněte a pokládejte trup pomalu na zem – pozor: dotýkat země se má jen spodní část zad, hrudník zůstává ve vzduchu. Zastavte a s výdechem se zase zvedejte do původní polohy. Opakujte patnáctkrát. Nakonec proveďte stejný počet opakování s malou obměnou – na zem položte celá záda, tedy i hrudník.
 
„KOTRMELCE“
 
Posiluje: příčné břišní svaly
 
Lehněte si na zem, zvedněte nohy a pokrčte je v koleni do pravého úhlu (nebo spíše tak 100 stupňů – chodidla mějte mírně výš než kolena). Vydechněte se, nadzdvihněte (pochopitelně bez pomoci rukou a švihu – tedy jen silou vůle) hýždě, až se koleny dotknete ramen. Pak pomalu zpátky. Sem a tam vydržte vykonat dvacetkrát.
 
KŘÍŽEM KRÁŽEM
 
Posiluje: pas
 
Výchozí poloha bude stejná jako u předchozího cviku, tedy leh na zemi s nohama ve vzduchu do pravého úhlu. Následuje ale zcela odlišné pokračování: levou ruku dejte za hlavu (jakoby ji podepřete) a pravou uchopte láhev vody nebo činkou. Tuto paži natáhněte před sebe a směřujte ji vlevo vedle levého kolena (současně zvedáte i hlavu a ramena). Poté dolů, provést dvacetkrát a na druhou stranu vydržte ještě stejný počet opakování.
 
ZVEDÁKY
 
Posiluje: spodní břišní svalstvo
 
Zaujměte stejnou polohu jako při minulém cviku s jediným rozdílem – nohy natáhněte a překřižte. Paže položte natažené za hlavu. Výdechem (ale ne švihem) zvedněte nohy do výšky (stačí deset až dvacet centimetrů). Opakujte třicetkrát.
 
LÉTÁNÍ
 
Posiluje: spodní část zad
 
Lehněte si na břicho, ruce před sebou (jakobyste létala). Potom současně zvedněte levou paži a pravou nohu, následují druhé polovičky končetin. Na každou stranu se pokuste vydržet dvacet cviků (celkem tedy čtyřicet). Nakonec zvedejte paže i nohy současně, také dvacetkrát. Pak následuje jen protažení a odpočinek…  
 
Pokud chcete začít cvičit, třeba vás inspirují i některé dřívější články.
Reklama