„Pocházím z rodiny, kde jsou všichni kulatí, takže i já mám nadváhu. Ale nevadí mi to, za ta léta jsem si na to zvykla. Dokonce mě to nelimituje ani ve vztazích. Vždycky jsem měla kluky, kteří mají rádi baculky. Rád, že mě má za co chytit, je i můj současný přítel Honza. Jeho rodiče ze mě ale radost zrovna nemají. Když jsem u nich byla poprvé na návštěvě, aby mě představil, odešla jsem na záchod, a když jsem se vracela, slyšela jsem, jak se syna ptají, co na mě takový štíhlý, hezký kluk vidí, a že bych měla určitě zhubnout. Jakmile jsem vlezla do místnosti, tak samozřejmě ztichli. S Honzou už nicméně chodíme tři roky a pokaždé, když se vidíme s jeho rodiči, mají takové rádoby nenápadné narážky na moji postavu. Sice jsem na to zvyklá, ale neznamená to, že by mě to nemrzelo,“ vypráví Linda.

Fenoménem váhově smíšených dvojic se zabývala i americká reality show Hot and Heavy, která ukazovala soužití takových párů. Otevírání tohoto tématu je sice záslužné, nicméně vadou na kráse byla skutečnost, že se show zaměřovala jen na páry, u nichž byl muž vždy tím štíhlým a žena tou s nadváhou či obezitou. To bohužel ilustruje přesvědčení velké části společnosti.

615c1e5619310obrazek.png

Foto: Shutterstock

Na ženy je totiž, co se týče vzhledu, dlouhodobě vyvíjen mnohem větší tlak než na muže. Přísné ideály krásy jim diktují, jak mají vypadat a odchylky jsou mnohem méně tolerovány. Obézní žena, která se vede za ruku se štíhlým mužem, sklízí na ulici více pozvednutých obočí než obézní muž, který má po svém boku štíhlou partnerku.

Nadváha či obezita samozřejmě není ničím, co by mělo být přehnaně oslavováno, protože jsou spojené s řadou potenciálních zdravotních problémů. Na druhou stranu netaktní komentování váhových rozdílů jednotlivých párů může být velmi zraňující. Nevhodné jsou například věty typu:

  • Randění s tlustým člověkem je tvým fetišem?
  • Jak spolu spíte? Musíš být vždycky nahoře?
  • Nebojíš se, že v důsledku obezity brzo umře?
  • Nevěděl jsem, že se ti líbí tlusťošky/tlusťoši.
  • Asi musíš doma sekat dobrotu. Jinak ti to spočítá. Určitě by tě přeprala. 

Je důležité pamatovat na skutečnost, že lidé s nadváhou a obezitou (jakkoli je jejich stav nezdravý) mají stejné právo na lásku jako štíhlí jedinci. A láska mnohdy nehledí na tělesné proporce. 

Kolik váží láska podle Amalie a Seana?

Milující vztah mají navzdory váhovým rozdílům i manželé z Velké Británie, kteří promluvili pro pořad Truly. Amalie a Sean se seznámili prostřednictvím online video her. Zatímco on je štíhlý, ona má výraznou nadváhu. Sean má ovšem Amalii rád takovou, jaká je, rozhodně se ale nepovažuje za fat fetišistu, což je člověk výrazně sexuálně přitahovaný k lidem s nadváhou či obezitou.

„Pořád tady budou komentáře typu. Proč jsi s ní. Ve společnosti panuje přesvědčení, že tlustý člověk musí být s tlustým a štíhlý se štíhlým,“ uvádí Amalie. Nevybíravé poznámky se objevily i od členů jejich blízké rodiny. „Omezil jsem kontakt s otcem, protože odsuzuje větší lidi,“ tvrdí Sean.

Amalie je ve svém těle spokojená a podle lékaře je na tom zatím zdravotně dobře. Možnost komplikací do budoucna si sice uvědomuje, ale hubnout se v nejbližší době nechystá.

Několik příkladů váhově smíšených párů máme i mezi celebritami. Ty dodávají odvahu ostatním, že není za co se stydět. Jedním takovým je dvojice, kterou tvoří herečka Melissa McCarthy a její manžel Ben Falcone. Ten sice není žádný svalovec a herečka v poslední době zhubla, ale váhový rozdíl byl zejména v začátcích vztahu (z této doby je i fotografie) jasně patrný.

1.jpg
Foto: Profimedia

Příkladem z opačného spektra, kdy muž s kily navíc tvoří pár se štíhlou ženou, je herec Kevin James s manželkou Steffianou de la Cruz.

2.jpg
Foto: Profimedia

Zdroje: huffpost, Profimedia, Wikipedia, Youtube truly

Čtěte také:

Reklama