ss

Chceme-li zhubnout, je nutné si stanovit reálné cíle i způsob, jak toho dosáhnout. Optimální je, když se obrátíme na odborníky. Vysloveně obézní by měli svůj problém řešit s obezitologem, ti ostatní (pokud se potřebují zbavit několika kilogramů) se mohou svěřit do rukou trenérů a výživových poradců. Jde o to nejen zhubnout, ale optimální hmotnost si co nejdéle udržet. Tomu je zapotřebí přizpůsobit životní styl. Po jednorázové, byť účinné dietě se na displeji váhy objeví po určité době číslo daleko vyšší než původní. To je zákonitost zvaná jojo efekt. Další záludností je individuální „rychlost“ metabolismu a tělesná konstituce. „Ideální míry“ modelek nejsou „ideálními proporcemi“ většiny žen. Optimální stav je takový, kdy se žena cítí nejlépe jak po tělesné, tak duševní stránce – a to bez ohledu na hodnoty BMI.

S duševní a tělesnou pohodou (ostatně i s hmotností) souvisí i výběr antikoncepčního přípravku. „Nechci přibrat na váze,“ říkají často žadatelky o předpis hormonální antikoncepce. Tento požadavek je díky moderním přípravkům již splnitelný.

Vliv hormonální antikoncepce na přibývání na váze patří mezi nejstarší mýty. Pochází z doby prvních pilulek s vysokým obsahem hormonů, které výrazněji ovlivňovaly zadržování vody v těle, čímž přibývaly i kilogramy. Avšak i moderní přípravky kombinované hormonální antikoncepce obsahují estrogeny (v naprosté většině v daleko menším množství), které u citlivých žen vedou k zadržování vody. Pak je dobré zvolit pilulku obsahující drospirenon, což je jediný gestagen, který působí proti tomuto jevu. Mizí proto nejen cyklické přírůstky hmotnosti, ale i napětí v prsou, pocity nadýmání, otoky nohou, bolesti břicha, hlavy apod. Díky možnosti výběru dávkování estrogenu (20 a 30 mikrogramů) je možné, aby hormonální antikoncepci s obsahem drospirenonu užívaly ženy i ve středním a starším věku, tj. před menopauzou.

Drospirenon je součástí přípravků Yadine, Yasminelle a novinky loňského roku – YAZ, která je výjimečná dávkovacím schématem 24 + 4 (24 tablet s hormony a 4 tablety placeba).

Působení drospirenonu je však mnohostrannější, má antiandrogenní účinky, jichž se využívá v léčbě mírného a středně těžkého akné. Ovlivňuje i náladu, čehož se využívá u žen s premenstruačním syndromem s výraznou psychickou složkou (premenstruační dysforická porucha). U některých žen (i bez premenstruačního syndromu) dochází ke zvýšení životního elánu a pocitu životní pohody (wellbeing). I tohoto efektu lze využít – v období shazování kilogramů. Pro „redukční“ kúru je nutné mít nejen počáteční impulz, ale i dostatek elánu a patřičnou výdrž. Proto antikoncepce, která podpoří psychiku, má vliv na udržení individuálně optimální hmotnosti a životního optimismu.

Slovníček

  • Kombinovaná hormonální antikoncepce – obsahuje dvě složky: estrogen (zpravidla ethinylestradiol v dávce 15 – 35 mikrogramů) a jeden ze zhruba 10 moderních gestagenů.
  • Gestagen – hormon, který má podobné účinky jako přirozený progesteron – hormon žlutého tělíska, který je produkován vaječníky v druhé polovině přirozeného menstruačního cyklu (po ovulaci).
  • Antiandrogenní účinky – zablokování účinků mužských pohlavních hormonů, které se tvoří v malém množství i u zdravých žen. Androgeny (hlavním zástupcem je testosteron) ovlivňují činnost mazových žláz, podporují tvorbu mazu, čímž podporují vznik akné.
  • Premenstruační syndrom – potíže, které se u disponovaných žen objevují v druhé polovině menstruačního cyklu. Patří k nim bolesti hlavy, bolesti břicha, změny nálad, nadýmání, otoky, napětí v prsou a další.
  • Premenstruační dysforická porucha – obdoba premenstruačního syndromu, při níž jsou v popředí změny nálady až depresivního charakteru
  • Dávkovací schéma 24 + 4 – zahrnuje 24 tablet s estrogenem a drospirenonem a další
    4 tablety jsou „prázdné“ (placebo). Režim je vhodný pro ženy, které mívají tzv. příznaky z vysazení hormonů v obvykle sedmidenní pauze bez hormonů (bolesti břicha, hlavy, otoky, nadýmání, změny nálad apod.)

Autorka je gynekoložka