V létě před 5 lety jsem posílala do redakce Ženy-in příspěvek o tom, jak jsem těhotná (asi ve 26 tt.) a zrovna jsem se dozvěděla o tom, že se můj syn Adam narodí s rozštěpem pusinky.

g

Tenkrát jsem z toho byla nešťastná, o této vadě jsem v podstatě nic nevěděla a jediné co jsem si dokázala představit bylo to, že se můj syn narodí s "dírou v obličeji". Také na internetu nebylo v té době zrovna moc informací o rozštěpech.

V diskusi na Rodině jsem našla, téměř náhodou, příspěvek od Terezy Stehlíkové z Brna. Ta tenkrát psala o tom, že také čeká chlapečka s rozštěpem rtu a že v Brně ve Fakultní nemocnici v Bohunicích pracuje na plastice paní doktorka Vokurková, která operuje děti s rozštěpem obličeje hned po porodu. A tato zpráva  najednou vše změnila :-)

Tereza mi poslala kontakt na paní doktorku, já jí zavolala a při osobní návštěvě jsme se pak domluvily, že syna po porodu odoperuje a pusinku mu spraví. Rodila jsem v Brně v porodnici na Obilním trhu, Adam se narodil předčasně ve 36 tt. a vážil 2500gr.

6. den po narození ho paní doktorka operovala a 10. den po operaci jsme si vezli syna domů. Nechci Vám dlouze popisovat co všechno jsem prožívala, bylo to dost náročné, ale lékaři v Brně byli a jsou naprosto skvělí a Adámek letos v říjnu oslaví 5. narozeniny. Je to normální zdravý kluk a chodí do školky a nízkou porodní váhu dohnal - je z něj 22 kilový cvalík :-) .

Čeká nás ještě několik operací, protože Adam se narodil s levostranným rozštěpem rtu a oboustranným rozštěpem čelisti a patra, to nejhorší ale máme za sebou (první operaci rtu hned po narození a pak operaci patra v 10. měsíci).

Píši Vám hlavně proto, že za těch 5 let jsme "uběhli" docela dlouhou trať a společně s dalšími dvěma maminkami a úžasnou paní doktorkou (dnes už primářkou) Vokurkovou jsme založily Nadační fond Šťastný úsměv a internetové stránky www.rozstepy.cz, kde se maminky, které mají stejný problém jako já tehdy, mohou dočíst řadu důležitých informací.

Paní doktorka Vokurková je úžasný člověk, pro své pacienty zorganizovala už 3. Setkání rodičů rozštěpových dětí. Navíc letos bude paní doktorka slavit 5 let výročí. Je to právě 5 let, co s předčasnými operacemi začala. Můj syn Adam je shodou okolností 5. dítě v naší republice, které bylo takto operováno. Nikdy nepřestanu být paní doktorce vděčná za to, co pro nás udělala a dělá a jsem moc ráda, že jsem před těmi 5 lety měla v tom svém "neštěstí" takové štěstí na úžasného lékaře a že vlastně vše dobře dopadlo. Přeji Vám i celé redakci krásný den a srdečně Vás zdravím z Dobrušky. Lucie

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.


Lucinko, to je příběh s moc krásným koncem. Věřím ale, že statečnost byla hodně potřeba. Simona

Jaký příběh se pojí k vašemu těhotenství a porodu, milé čtenářky? Klidně nám posílejte i fotky vašich dětiček. Adresa:

redakce@zena-in.cz

Reklama