Johana přišla na svět v roce 1547 jako patnácté, poslední dítě královského páru Ferdinanda I. Habsburského a Anny Jagellonské. Její narození bylo bohužel draze vykoupeno smrtí její matky, která zesláblá zemřela tři dny po porodu. Ferdinand si zoufal, s Anninou ztrátou se nikdy nevyrovnal. Život pro něj skončil. Přestal si stříhat vlasy, holit vousy a žil ještě asketičtěji než doposud. Stáhl se do soukromí. Už se žádné ženy nikdy nedotkl, žádnou ani nehledal, ani nechtěl poznat! Vážil si láskyplného rodinného prostředí, které sám jako dítě nezažil. Anna zůstala v jeho životě jediná. A to ji přežil a truchlil po ní dlouhých sedmnáct let!

Maličká Johana tedy přišla o matku, a tak byla vychovávána v klášteře v Innsbrucku, podobně jako kdysi její sestry, ty ovšem v pozdějším věku. Získala tu dobré vzdělání, studovala hudbu, umění a filosofii, ale především byla nadaná na jazyky - vedle rodné němčiny se domluvila francouzsky, italsky, španělsky a maďarsky, uměla i latinsky.

64f85ff31ee5eobrazek.png
Foto: Portrét Johana Habsburská (1547-1578)
Alessandro Allori, Public domain, via Wikimedia Commons

 V roce 1564 zemřel císař Ferdinand I. a jeho nástupcem se stal Johanin bratr Maxmilián II. Brzy se na pořad dne dostala otázka vdavek. Maxmilián našel Johaně bohatého ženicha Francesca Mediciho, syna florentského velkovévody Cosima. Pro Medicejské to byla otázka prestiže být příbuznými s Habsburky, Maxmilián si od sňatku sliboval především finanční zdroj pro sebe. Habsburkové totiž neustále zápasili s financemi – zachránil je a dokonale zabezpečil teprve v 18. století František Štěpán Lotrinský, díky jehož obchodnímu talentu už nemuseli Habsburkové nikdy „živořit“.

64f86083ec8fdobrazek.png
Foto: Portrét Francesca I. de' Medici od Alessandra Alloriho, kolem roku 1560, Art Institute of Chicago
Attributed to Alessandro Allori, Public domain, via Wikimedia Commons

V roce 1565 se tedy Johana provdala k Medicejským. Manželství ale nebylo vůbec šťastné. Johana neměla ve Florencii dobrou pozici. Nebyla vůbec atraktivní, navíc byla příliš zbožná a působila pyšně. Florenťané obecně neměli Habsburky v lásce. Johana měla sympatie jen Franceskova otce Cosima, který sňatek domlouval. Manžel Francesco ji přehlížel a ponižoval vztahem ke své milence Biance Cappello, která byla pravým opakem Johany. Byla považována za krasavici, i když dnešní měřítka na krásu máme někde jinde.

64f8613c94edeobrazek.png
Foto: Bianca Cappello
Alessandro Allori, Public domain, via Wikimedia Commons

Bianca pocházela z jedné z nejbohatších benátských rodin. V dětství byla zasnoubena se synem furlanského dóžete. V patnácti letech se ale zamilovala do Pietra Bonaventuriho. Že pochází ze zchudlé rodiny ovšem netušila a uprchla s ním z Benátek, když předtím vykradla rodinnou pokladnu. Milenci se tajně vzali a žili ve Florencii. Bianca byla zvyklá na luxus, ten ovšem s manželem nezažívala. Navíc se museli skrývat, protože Biancin otec požadoval na florentském velkovévodovi Cosimovi Medicim jejich vydání. Pietrovi se podařilo na svou stranu získat Cosimova syna Franceska, kterého seznámil se svou ženou Biankou.

Ta se chopila příležitosti a brzy se stala jeho milenkou. Francesco se svým vztahem vůbec netajil, milence koupil palác a zahrnoval ji dary, i když byl ženatý s Johanou. Ta jeho avantýru nesla velice těžce, nicméně během necelých třinácti let porodila manželovi osm dětí. Prvních šest byly „jen“ dcery. Šestá v pořadí Marie Medicejská se stala francouzskou královnou a matkou Ludvíka XIII.

Francesco ovšem potřeboval syna, což bylo trvalým zdrojem napětí mezi manželi. Bianca mezitím ovdověla, její manžel Pietro byl zavražděn, s největší pravděpodobností to bylo s tichým souhlasem Franceska Mediciho. V roce 1577 se Johaně konečně narodil syn, který dostal jméno Filip. Chlapeček však trpěl na hydrocefalus a v pěti letech zemřel.

64f861d37a9c6obrazek.png
Foto: Johana se svým jediným synem Filipem Kosmou
Giovanni Bizzelli, Public domain, via Wikimedia Commons

Závěr Johanina nešťastného života byl víc než tragický. V roce 1578 byla opět těhotná a tehdy spadla ze schodů velkovévodského paláce ve Florencii. O několik hodin později v krutých bolestech předčasně porodila svého druhého syna. Ten byl nedonošený a zemřel při porodu. Následujícího dne zemřela v jednatřiceti letech i Johana. Tehdy se začaly šířit zvěsti, že se na Johanině úrazu a její smrtí významně podíleli Francesco s Biankou. Dokonce se hovořilo, že ji měli otrávit. Otrava sice byla v nedávné době při zkoumání a analýze Johaniných ostatků vyloučena, nicméně na pádu se podílet mohli, to vyloučeno nebylo. Johana při něm utrpěla rupturu dělohy, navíc měla silně zdeformovanou páteř i pánev, takže je až s podivem, že své porody vůbec přežila. Odborníci se shodli na tom, že to muselo být jedno velké utrpení.

Francesco se s Biankou velmi brzy oženil, nejdříve tajně a o něco později následoval i veřejný obřad. Bianca se tak oficiálně stala velkovévodkyní. Bylo jim dopřáno ještě devět let společného života. Zemřeli téměř současně den po sobě v říjnu 1587, oficiálně na malárii. Už tehdy se ale hovořilo o otravě. Nedávná toxikologická analýza potvrdila - v souladu s někdejším podezřením - skutečně otravu arzenikem. Údajně jed připravila Bianca, která se v nich dobře vyznala. Byl určen pro Franceskova bratra, kardinála Ferdinanda. Jenže omylem ho požil Francesco, a když to viděla Bianca, raději volila také smrt…

64f862bfed168obrazek.png
Foto: Palazzo Pitti se zahradami Boboli jsou na Seznamu památek světového dědictví UNESCO
Shutterstock

Zdroj info: Hamannová Brigitte: Habsburkové, 2016, Čechura Jaroslav a spol.: Královská trilogie, 2007

Na našem webu jste si mohli také přečíst:

Reklama