„Mami, víš, co by mi stačilo ke štěstí? Dojít si na záchod…“ posteskla si moje dcera, která nedávno ležela na dětské traumatologii s úrazem kolena. Všechno snesu: Mříže na oknech, protivný sestry, odporný jídlo, ale ta mísa je strašně ponižující. Oni mi tady nechávají otevřeno na chodbu a všichni sem čumí. Už vím, proč se tomu říká traumatologie...“ snažila se zažertovat, ale do očí jí vyhrkly slzy…
Mohlo to dopadnout hůř, pomyslela jsem si v duchu. Ještě štěstí, že nemá potrhané vazy a nemusí na operaci. Ale to ji v tu chvíli moc neuklidňovalo, protože ztráta soukromí a absence diskrétnosti ji totálně deptaly.

Uvědomila jsem si, jak relativní je pocit štěstí, a jak tenká hranice je mezi ním a smůlou, nebo třeba tragedií. Kolikrát se nám přece stalo, že stačil mžik a tu hranici jsme si uvědomili? Bohužel většinou, když jsme o fous vyvázli z nějakého průšvihu.

Zrovna včera v noci, kdy jsem se v obrovském lijáku vracela z Karlových Varů. Skoro jsem neviděla, stěrače nestíhaly, v protisměru samý kamion. Řídila jsem téměř poslepu, oči zabodnuté do středové čáry, když v tom jsem málem sjela do svodidel, protože se zúžila vozovka. Naštěstí jsem nejela moc rychle a stačila to vybrat. Úplně se mi sevřel žaludek a musela jsem zastavit, abych to rozdýchala. Měla jsem obrovskou kliku. Nebo štěstí? Jaký je mezi tím rozdíl?

Ptám se kolegyň v redakci, co znamená štěstí pro ně.

Kačka: Štěstí? Jak to definovat... a jestli to vůbec štěstí je :-), ale já jsem vděčná za to, že čím jsem starší, tím se mám radši. Víc se znám a rozumím si. To je pro mě a... s tím to úzce souvisí... i  pro mé okolí... štěstí. :-) T
eda alespoň si myslím. :-)

 

Obracím se na Marii: Úplně obyčejné věci… třeba spokojená rodina.
Hm, to je hodně velké štěstí, najít fajn životního partnera a spokojeně s ním zestárnout, pomyslím si.
Vzpomněla jsem si na svou bývalou kolegyňku a její kuriózní přání mít bezkonfliktní příbuzenstvo.


Já se momentálně nacházím ve šťastné životní etapě. Ta včerejší příhoda s autem byla opravdu spíš klika, ale jinak jsem šťastná, že jsem ve svém věku zdravá (doufám, alespoň se tak cítím), mám skvělé holky, práci, která mě baví, a víc nepotřebuji.
Vím, že dnešní téma je široké, takřka neuchopitelné. Záleží na životní situaci, ve které se právě nacházíme. Pro každého je štěstím něco jiného.

Pokusíte se to definovat vy, milé ženy-in?

Co pro vás znamená štěstí?
Kdy jste si to naposledy uvědomila?
Co vám zaručeně přinese pocit štěstí?
Kdy jste byla v životě nejšťastnější.
A kdy jste měla pocit, že vás štěstí opustilo?
Měla jste někdy pořádnou kliku?
Kdy při vás stálo štěstí?
Jste dítě štěstěny, nebo spíš smolařka?

Napište nám o svém štěstí, klikách i smůlách a my vás odměníme dárkem.

Reklama