„Tak dnes jsem své potvrzení ohledně sterility nestihla použít, ale příště už se na něj dostane, jsem si jista, vybrali mě k osobnímu pohovoru...“ aneb má kamarádka Zuzana (29), absolventka doktorandského studia, hledá již přes rok místo pro své pracovní uplatnění…

xaxa

Všichni víme, že současná situace na našem pracovním trhu není zrovna nejrůžovější, a to pro mnohé věkové kategorie. Vysoké procento vysokoškolských absolventů, kteří se po promoci prakticky s nulovou praxí vrhají do džungle výběrových řízení končících fiaskem, stále stoupá. Do reprezentativního vzorku těchto jedinců mohu směle zařadit i svou bývalou spolužačku z vysokoškolských studií Zuzanu – devětadvacetiletou doktorandku filologie, která již přes rok třímá v ruce diplom, který je jí, zdá se, prakticky na nic. Ve svém oboru zkrátka nemůže o nic kloudného zavadit. Po četných neúspěších se rozhodla k radikálnímu kroku – požádala svou matku, která pracuje ve zdravotnictví, aby jí opatřila lékařské potvrzení, v němž se uvádí, že je sterilní. Zuzana si je totiž jista, že sterilita je vodítkem k získání vytoužené pracovní pozice…

Požádala jsem Zuzanu, aby mi odpověděla na pár otázek…

Zuzano, jak jsi k tomuto závěru došla?
Zcela jednoduše! Když jsem už po x- té odpovídala v rámci výběrového řízení na otázku, zda neplánuji v brzké době rodinu a jak firmě Z A R U Č Í M, že za dva roky neodejdu na mateřskou, rozhodla jsem se to vyřešit lékařským důkazem (který je falzifikátem, ale jsem přesvědčena, že poměrně účinným). Ženy jsou na trhu práce jednoznačně diskriminovány a jsem přesvědčena, že my, vysokoškolské absolventky bez praxe jsme jednou z postižených skupin.

Takže tebe se na výběrových řízeních zcela běžně ptají na plánování rodiny?
Ano, skoro pokaždé! Jednou po mě dokonce chtěli podepsat dokument, v němž bych se zavázala, že do pěti let neotěhotním! Vždy jsem tvrdila, že děti minimálně do pětatřiceti let věku neplánuji. Jak ale mohu svému budoucímu zaměstnavateli předložit důkaz, že… to přece nejde! Tak jsem si jej minulý měsíc obstarala – má maminka mi zajistila falešnou lékařskou zprávu s výslednou diagnózou – sterilita.

Myslíš si, že toto potvrzení tě posune k vysněné pracovní pozici?
Vím, že to zní bláznivě, ale vezmi si, jak je to příšerný handicap! Moji bývalí spolužáci, muži, již dávno zaměstnání mají. Pro mě je takřka nemožné jej na prahu třicítky sehnat. Studovala jsem dvaadvacet let proto, abych si po studiích vybudovala kariéru, a věnovala se tomu, co mě baví, ne abych měla ihned po promoci dítě! Ale nikdo mi to nevěří.

Jsi tedy přesvědčena, že rok sháníš neúspěšně práci kvůli tomu, že spadáš do věkové kategorie žen, od kterých se již „očekává“, že brzy porodí potomka?
Přesně tak! Nemám na své budoucí povolání přehnané finanční požadavky, chci se věnovat tomu, co jsem vystudovala, tedy filologii. Ale bohužel je mi skoro třicet a potencionální zaměstnavatel si do své firmy nezaměstná někoho, kdo by mu mohl za pár měsíců/let odejít na mateřskou dovolenou – ono když se to vezme logicky, jsem pro ně nerentabilní „produkt“…

Zuzana se tedy se svou nově nabytou diagnózou v brzké době chystá na výběrová řízení, kde své potvrzení o sterilitě bez ostychu předloží.

Povede se jí díky tomuto žalostnému kroku konečně sehnat práci, či své domněnky o diskriminaci čerstvých vysokoškolských absolventek na trhu práce zveličuje?

Dozvíte se již brzy, my budeme u toho!

Reklama