Za vším hledej ženu, říká jedno úsloví, a je to pravda. Když ne přímo, tak ji určitě lze najít na místě, odkud nenápadně tahá nitky, na jejichž konci bývá její protějšek. Je to tak, pánové. Snad kromě zbytnělé prostaty se těžko najde něco, co by muž svedl a žena ne. Ale my jsme skromné. Jen občas je potřeba připomenout, že kupříkladu u vašich nablýskaných miláčků byste se nebýt Mary Andersenové museli stále vyklánět z okénka a otírat čelní sklo hadrem.

  

Bez obav, nechceme se drát na první místa světových vynálezců. Víme, že tento post je přece jen mnohem více obsazován muži. Ale za některými významnými objevy doopravdy stojí dámy.

 

Důmysl ženy poslal na svět kromě zmíněného okenního stěrače, jehož princip v podstatě zůstal dodnes zachován, také například neprůstřelnou vestu. Stephanie Kwoleková stála za vynálezem materiálu jménem kevlar, který je využíván k výrobě nejen neprůstřelných vest, ale i třeba lyží a snowboardů.

  

Překapávanou kávu poprvé navrhla Melita Benzová, když propíchanou plechovku vyložila pijákem, protože jí vadila usazenina na dně hrnečku, která po posledním doušku ulpěla na jazyku a špinila zuby.

   

S jednorázovou plenkou přišla Marion Donovanová – (Tady si jako matka čtyř dcer umím představit, co ji k tomu vedlo.)

 

Za myčku na nádobí zase vděčíme Josephine Cochranové (tu snad ani muž vynalézt nemohl, neb je povětšinou přesvědčen, že nádobí je samočisticí či jednorázové. :))

 

Za vznikem počítačů vlastně také stála žena. Hraběnka Ada z Lovelace totiž vytvořila první programovací jazyk na světě.

 

Panenka Barbie pochopitelně není vynálezem, ale možná vás bude zajímat, že za jejím zrodem je také žena. Je jí manželka pana Eliota, společníka hračkářské firmy Mattel, dáma jménem Ruth Handlerová. Doufám, že za tu finanční raketu, kterou figurka Mattelu od roku 1959 až do současnosti vynesla, nechala firma této dámě vystavět přinejmenším mohylu.

 

Stroj na balení cigaret - Jenett Valentinová (snad někdo pracuje i na stroji na balení chlapů).


Ponorkový dalekohled a podmořská svítilna - Sarah Matherová.

 

Samozřejmě, že podprsenka je také náš patent. Mary Phelps Jacobsová ji poprvé použila, když svázala kapesníky stuhou, protože korzet se k jejím novým večerním šatům prostě nedal použít.

 

Tohle je jen zběžný pohled do světa vynálezů. Určitě je toho mnohem víc, kam jsme vložily něžnou ruku a holčičí um.

 

 

Jestli jste některá také něco vynalezla, tak sem s tím...

Reklama