Myslíte na své kosti?
Jsem ve věku, kdy bych měla na své kosti myslet a dbát o ně, abych byla dlouho fit. Mám ještě šanci pro jejich kondici spoustu věcí udělat. Ovšem: Že bych se 5bcdb4dab14e4obrazek.jpgpřímo zajímala o stav svých kostí se říci nedá, ale vím, že musí mít žena v mém věku přísun vitamínu D a to tedy určitě mám. Jelikož si hlídám váhu, tak jím hodně ryby, mořské plody, vejce, kozí sýr. A, samozřejmě, cvičím.
 
Upozornil vás váš praktický lékař nebo gynekolog na to, že byste měla o své kosti  pečovat už v době, kdy se kostní hmota vyvíjí a houstne, tím spíš v těhotenství?
Ne, přestože jsem dokonce čekala dvojčata, tedy zátěž na organismus jsem měla dvojnásobnou, s žádnou edukací zatím nikdo nepřišel. Ani mi nikdo nedoporučil speciální denzitometrické či jiné vyšetření.
 
Co vaše maminka a další ženy v rodině? Chodí na preventivní prohlídky?
Nevím o tom, že by moje mamka nebo teta chodily na preventivní prohlídky. Budu se jich muset zeptat a případně jim doporučit, aby se o tuto problematiku začaly zajímat.
 
Trpí někdo v rodině osteoporózou či jinými potížemi se skeletem?
Babičku celý život bolely záda, mojí mamku a tetu taky bolí a mě už taky někdy bolí. Ale já to řeším cvičením jógy nebo pilates. Tím to zatím vždy zaženu. Pohyb je pro mě důležitý. Například - když nemusím, nejedu výtahem, bez ohledu na počet pater. A chodím hodně pěšky. To zatím můj recept na dobrou fyzičku.