Seriál Krok za krokem se u nás začal vysílat v devadesátých letech a kupodivu jsou jeho reprízy koukatelné dodnes. Mix dobré zábavy a poučení v příjemném poměru nám dává nahlédnout do svérázné domácnosti, kde se sžívají členové jedné velké nové rodiny.

Když jsme seriál sledovali jako děti a obkoukávali nápady dětských hrdinů, asi nás ani ve snu nenapadlo, jak čas rychle uteče... A že nám za pár let může přinést naopak situace, které v rodinné televizní sáze zažívali sympatičtí rodiče Carol Fosterová a Frank Lambert.

Ono totiž není vůbec snadné (a tak úsměvné jak seriál často líčil) dát dohromady děti ze dvou původních rodin. Své o tom ví čtenářka Kateřina, která právě řeší podobný problém. A prý si velmi často vzpomene na své oblíbené hrdiny a s povzdechem si pomyslí:

  • „Co by tak asi udělala krásná Carol?“

rodinaPřečtěte si její příběh a posuďte, jak to zvládá.

Před třemi roky jsem se rozvedla s manželem, který nebyl schopný uživit naši početnou rodinu, kterou si tak přál. Dvě holčičky a ani nakonec vysněný chlapec ho nepřinutil k tomu, aby si našel nějakou stabilní práci. Místo aktivního hledání ke konci už jen vysedával na gauči, řval na děti a nadával na bývalé zaměstnavatele, kteří prý dostatečně neoceňovali jeho schopnosti,“ začíná své vyprávění pětatřicetiletá bruneta, která se sice blonďaté Carol ze seriálu Step by step nepodobá ani trochu, ale dovede si teď živě představit scénky, kterým se kdysi jako dítě jen smála....

Měla štěstí v neštěstí. Už rok po rozvodu natrefila na inzerát na příjemného muže, který se - dle jejích slov - nebál tak jako většina jeho předchůdců ženy se třemi dětmi. Naopak. Vypadalo to, že ho nová početná rodina docela baví. Sám měl z prvního vztahu dvě děti a na Katku zapůsobilo, jak často a dobře se o ně stará.

  • Představa, že budou všichni společně jezdit na výlety, ji naplnila novou nadějí. Jenže narazili.

Nejmladší syn, miláček bývalého muže, jednoznačně dával najevo, že kromě svého tatínka jiného muže, který by získal jeho srdce, na světě není. Byl příliš malý, než aby si pamatoval peklo doma, a spíš mu utkvělo v paměti, že sedával tátovi na klíně a že s ním často kopal do míče na dvorku za domem.

Jakmile to bylo možné, začal rezolutně prosazovat, že chce být s tátou. „Je těžké vidět, že vaše dítě má jednoznačně raději člověka, kterého byste chtěla už navždy vymazat ze svého života. Musím se moc snažit, abych na syna nebyla naštvaná, protože jsem naštvaná na svého bývalého muže,“ říká na rovinu Katka.

Prostřední dítko, zádumčivá Veronika, se uzavřela do svého světa. Rozpad rodiny vnímala velmi tragicky a v podstatě se nebavila s nikým. Sabotovala veškeré snahy o propojení rodin a na nové děti od Katčina přítele strašně žárlila.

Mám-li být upřímná, asi jsem ze začátku dost chybovala,“ přiznává Katka. „Ve snaze udržet si slibného chlapa, jsem možná dokonce upřednostňovala jeho děti. Hlídala je, kdykoliv potřeboval, a byla schopna narušit třeba i náš dlouho naplánovaný program s mými dětmi, jen abych mu vyhověla. Byla to chyba, kterou asi nikdy nenapravím“.

Nejstarší holčička si naopak nového přítele své matky oblíbila. Ačkoliv po rozvodu prohlásila, že ona se nikdy nechce zamilovat, aby jí nikdo nemohl takto ublížit, a prožila si také těžší - až depresivní chvíle, které Katku děsily, nyní radostně vítá všechny společné chvíle.

Nevadí jí ani noví „sourozenci“ a má dokonce tendenci říkat novému členu rodiny TÁTO. „Když jsem to slyšela poprvé, až mě to zaskočilo,“ vypráví Katka. „Svého skutečného otce ovšem doslova nenávidí a nechce s ním ani na víkendy, kdy má děti mít na starosti bývalý manžel. Ten z toho pochopitelně obviňuje mě,“ krčí bezradně rameny žena, která navíc musí řešit i to, jak ji přijmou děti jejího přítele.

Není to žádná sláva,“ konstatuje. „U nás bylo zvykem, že jsem hlava rodiny já. Musela jsem, když manžel nebyl schopný nejen pracovat, ale vlastně ani nic zařídit. Bydlení, dovolené, vše bylo v mé režii a jen díky mým schopnostem se o vše postarat. S tím samozřejmě souviselo i to, že mě všichni poslouchali a dělali přesně, co řeknu. Jenže přítelovy holky mě neberou. Když je hlídám, vidím ten vzdor. Na to nejsem zvyklá a musím se strašně ovládat, aby ze mě časem nebyla macecha jako pohádkách,“ pokouší se na závěr o žert Kateřina.

Přečtěte si také

Reklama