Rozhodly jste se, že si pořídíte do rodiny čtyřnohého chlupatého mazlíčka? V tom případě gratulujeme. Pes je totiž velká radost a skvělý parťák. Nezapomeňte ale na několik věcí. Tady jsou...

štěně

Pes není žádná hračka a jako každé miminko, i tohle čtyřnohé vyžaduje velkou dávku času, energie a trpělivosti. Počítejte s loužičkami, s okousanými věcmi a následným odnaučováním těchto nešvarů.

Zuzana Novotná z předního chovatelského e-shopu spokojenypes.cz dodává: „Ideální je předcházet těmto situacím. Důležité je zabezpečit místo, kde bude štěně v nepřítomnosti páníčka. Nejlépe vyklizená chodba či ohrádka umístěná v místnosti. Tímto majitel uchrání své boty, perský koberec, ale především zdraví štěněte. Natrávené boty či kabel by mohli způsobit pěknou neplechu.“

Zapomeňte také na to, že byste se svým novým čtyřnohým kamarádem vyrazila na procházku jen dvakrát až třikrát za den. Štěně potřebuje vycházky pravidelně, a to ideálně po dvou hodinách. Nejlepším časem je doba po probuzení a po každé hře. „Pejska za venčení doma nijak netrestat, když ho vidíte, že si hledá místo, vezměte ho a utíkejte ven. Pokud vidíte, že už potřebu vykonává, nestresujte ho žádnou panikou, už nic nevyřešíte. Mlčky počkejte, ukliďte po něm a vezměte ho ven. Některá štěňata pochopí během pár týdnů, že se mají venčit venku, jiným to trvá několik měsíců. Pokud se stane nehoda půlročnímu štěněti, nemusí to hned znamenat, že je nevychovaný, možná to prostě jen nemohl vydržet,“ dodává Zuzana Novotná.

štěně

Na co dalšího nezapomínat?

  • Štěněti výcvik i dlouhé vycházky dopřávejte v malých dávkách. Myslete stále na to, že je to pořád ještě malé stvoření a nevydrží tolik, co dospělý pes.
  • Socializace je důležitá pro budoucí vývoj štěněte. Měl by se od začátku začít seznamovat s jinými psy, lidmi, prostředími...
  • S výchovou v žádném případě neotálejte. Čím dříve začnete, tím je to lepší. Zuzana Novotná doporučuje: „Vše musíte přizpůsobit věku a fyzickým i psychickým možnostem psa. Pokud se prvně zaměříte zejména na hru, motivaci, vztah s psovodem a nácvik reakce na své vlastní jméno, můžete začít s výcvikem téměř hned. Pokud však nevíte, jak s pejskem pracovat a jak ho učit novým věcem, doporučuji navštívit zkušeného trenéra. Individuální lekce jsou možné dle domluvy již od malička, skupinové školky pro štěňátka bývají otevřené pro psy od 4 měsíců.“
  • V neposlední řadě nezapomínejte na kvalitní krmivo. Štěňata by se po odběru měla krmit zhruba 4x – 5x denně. Postupně se ale intenzita krmení zkracuje na 1x – 2x denně.

Nákupní seznam:

štěně

Než si přinesete pejska domů, nezapomínejte ani na řádnou přípravu.

  • Krmení – nejlepší je zjistit si od chovatele, čím je u něj štěně krmené a do začátku vzít stejné krmivo, alespoň malé balení. Pak postupně přecházet na jiné, pokud nám z nějakého důvodu chovatelem vybrané krmivo nevyhovuje.
  • Pelíšek – místo, které bude pes vnímat jako svoje.
  • Vodítko a obojek – štěně by si mělo od začátku zvykat na obojí. Ve starším věku by vám na vodítku jinak mohlo dělat pěkné kotrmelce.
  • Misky – jednu na vodu, druhou na krmení.
  • Hračky – i malá štěňata potřebují mít nějakého pískacího nebo plyšového kamaráda na hraní.

Nezapomeňte si také přečíst: