O radu pro čtenářku Věru H., která řeší problémy s šestitýdenním štěňátkem, jsme se obrátili na veterinářku Hanku Žertovou. Proč drobeček pojídá své exkrementy a kouše paničku do prstů, to zjistíte v tomto článku. Poradíme i, co s tím...
Do redakce dorazila prosba čtenářky Věry H., která si pořídila malinké štěňátko, abychom zjistili, jak ho odnaučit pojídat vlastní exkrementy, kousat do prstů a motat se venku pod nohy. Radu nám dala známá veterinářka Hanka Žertová - hlavní důvod? Štěně bylo příliš brzy odebráno od své psí mámy...
Dotaz čtenářky Věry H.
Dobrý den!
Měla bych dotaz. Máme šestitýdenní štěně křížence jorkšíra a malého oříška. Fenka žere svůj trus.
Přejde jí to s věkem, nebo mám už teď použít metodu pamlsek, když to nechá být? Nechybí jí nějaké minerály? Dostává štěněcí granule, občas jí do toho dám trochu obyčejného tvarohu na kosti a občas dostane piškot nebo kousek tvarohu.
A jak ji můžu nejúčinněji odnaučit kousat do prstů, tváře a jinam do těla? Nabízím jí hračku, ale ona má raději kůži. Mám ji napomenout, nebo odpoutat její pozornost?
A ještě jeden dotaz. Když jdeme ven, honí nohy a zakusuje je. Musím neustále dávat pozor, abych na ni nešlápla. Jak mám řešit toto?
Mockrát děkuji za odpověď.
Věra H.
Odpověď veterinářky Hanky Žertové
Šestitýdenní štěňátko mělo být ještě alespoň tři týdny u mámy. Teď je právě ve věku, kdy se učí napodobováním, to znamená, že okoukává, co dělá máma, a zkouší to také. A protože máma „uklízí“ pelíšek od výkalů štěňat, aby to tam nepáchlo a nepřitahovalo to pozornost případných predátorů, štěňátko jí přirozeně napodobuje.
Teď by ale měla přijít etapa, kdy ho máma naučí, že v pelíšku se nekálí, že je třeba jít ven na travičku. Tam už není nutné trus pojídat. A o tuhle důležitou zkušenost jste ho připravili příliš časným odběrem.
Nyní nezbývá, než výkaly hned odstraňovat, aby z takovéhoto chování nevznikl nepříjemný návyk, a štěně vynášet ven tak často, aby pokud možno doma vůbec nekálelo...
Kousání do prstů a tváří a do lidské kůže obecně je také důsledkem časného odstavu a odebrání od sourozenců. Teď by mělo mít štěně 3 týdny na to, aby se učilo hrát si s ostatními štěňátky tak, aby to nebolelo jeho ani nikoho jiného. Zkuste vždy, když se vás štěně dotkne zuby, hodně hlasitě a vysokým hlasem zakřičet „AU!!!“, jako kdyby vyjeklo štěně. Uvidíte, že hned kousání nechá.
Venku upoutejte fenčinu pozornost pamlskem nebo hračkou, aby se vám nepletla pod nohy.
Hanka Žertová
Kam dál? Rady Hanky Žertové
- Pejsek vyje za dveřmi - co s tím?
- Psa se špatnou zkušeností těžko převychováte
- Nekupujte si psa jako stylový doplněk
- V sedmi letech už psa nevychováte
- Na povel „NE!“ musí pes ztuhnout
- SOS: Dělá do postele
Máte na Hanku Žertovou nějakou otázku? Napište ji na e-mail: jakub.koci@zena-in.cz. Rád se paní Žertové zeptám a odpověď otisknu jako článek v magazínu.
Nový komentář
Komentáře
jastura — #5 Neni to tak jednoduche... Bydlime ve meste v prvnim patre. Ici musim nosit, protoze nemuze po schodech. Takze vlacet sebou jeste kocoura, je nocni mura...
Ale presto jsem mu objednala ksiry a voditko, tak uvidime. Ovsem je nerealne, aby s nami chodil kazde venceni, takze to stejne resit musim... Zatim na nas nikdo nevybehl, mam dobre dvere, ale stejne...
Lyoness — #4 Ber je na procházku oba
Ja bych spis potrebovala poradit co s kocourem. Mame jeste krom psi damy dvouleteho orientalniho kocourka. Je to plemeno velmi spolecenske a velmi komunikativni.
Problem je v tom, ze kdyz vezmu hafinu ven treba jen na rychle vycurani, kocour doma vylozene vyje... To je horsi, jak kdyz breci male mimino... Obzvlast vyzivne je to rano nebo v noci...
Kdyz jdu pryc ja, je mu to sumak.. ale jak vezmu ven ji, je zle. Ikdyz jsem s nim ja, ale hafina je pryc, rve jak pominuty. A to ho mame neceleho pul roku.
Predchozim majitelum nic takoveho nedelal.
Tohle jsme meli presne... Museli jsme si stenatko odnest taky nejak kolem sesteho tydne a presne vsechno tohle delala... Shodou okolnosti taky krizenec yorksheera ale s jezevcikem.
Nezrala svoje vykaly, ale slepicaky... Proste zabralo placnuti a umyti tlamicky a prestala s tim hodne rychle...
Na okusovani opravdu stacilo vykviknout au au au a trochu fnukat a casem se naucila, ze nesmi kousat. Jeste se chodila "omluvit"
Ale jak se zlozvyku zbavit nám paní Žertová moc neporadila. Já jsem štěně hlasitě okřikla. A odnesla ho ven. S věkem to přešlo.
až na to, že šestitýdenní štěně klidně mohlo zůstat u fenky ještě dalších 6 týdnů, a ne jen tři, víceméně souhlasím. Je to nerozum, brát si psa takhle brzo.