O radu pro čtenářku Věru H., která řeší problémy s šestitýdenním štěňátkem, jsme se obrátili na veterinářku Hanku Žertovou. Proč drobeček pojídá své exkrementy a kouše paničku do prstů, to zjistíte v tomto článku. Poradíme i, co s tím...

dog

Do redakce dorazila prosba čtenářky Věry H., která si pořídila malinké štěňátko, abychom zjistili, jak ho odnaučit pojídat vlastní exkrementy, kousat do prstů a motat se venku pod nohy. Radu nám dala známá veterinářka Hanka Žertová - hlavní důvod? Štěně bylo příliš brzy odebráno od své psí mámy...

Dotaz čtenářky Věry H.

Dobrý den!

Měla bych dotaz. Máme šestitýdenní štěně křížence jorkšíra a malého oříška. Fenka žere svůj trus.

Přejde jí to s věkem, nebo mám už teď použít metodu pamlsek, když to nechá být? Nechybí jí nějaké minerály? Dostává štěněcí granule, občas jí do toho dám trochu obyčejného tvarohu na kosti a občas dostane piškot nebo kousek tvarohu.

A jak ji můžu nejúčinněji odnaučit kousat do prstů, tváře a jinam do těla? Nabízím jí hračku, ale ona má raději kůži. Mám ji napomenout, nebo odpoutat její pozornost?

A ještě jeden dotaz. Když jdeme ven, honí nohy a zakusuje je. Musím neustále dávat pozor, abych na ni nešlápla. Jak mám řešit toto?

Mockrát děkuji za odpověď.
Věra H.

Odpověď veterinářky Hanky Žertové

Šestitýdenní štěňátko mělo být ještě alespoň tři týdny u mámy. Teď je právě ve věku, kdy se učí napodobováním, to znamená, že okoukává, co dělá máma, a zkouší to také. A protože máma „uklízí“ pelíšek od výkalů štěňat, aby to tam nepáchlo a nepřitahovalo to pozornost případných predátorů, štěňátko jí přirozeně napodobuje.

Teď by ale měla přijít etapa, kdy ho máma naučí, že v pelíšku se nekálí, že je třeba jít ven na travičku. Tam už není nutné trus pojídat. A o tuhle důležitou zkušenost jste ho připravili příliš časným odběrem.

Nyní nezbývá, než výkaly hned odstraňovat, aby z takovéhoto chování nevznikl nepříjemný návyk, a štěně vynášet ven tak často, aby pokud možno doma vůbec nekálelo...

Kousání do prstů a tváří a do lidské kůže obecně je také důsledkem časného odstavu a odebrání od sourozenců. Teď by mělo mít štěně 3 týdny na to, aby se učilo hrát si s ostatními štěňátky tak, aby to nebolelo jeho ani nikoho jiného. Zkuste vždy, když se vás štěně dotkne zuby, hodně hlasitě a vysokým hlasem zakřičet „AU!!!“, jako kdyby vyjeklo štěně. Uvidíte, že hned kousání nechá.

Venku upoutejte fenčinu pozornost pamlskem nebo hračkou, aby se vám nepletla pod nohy.

Hanka Žertová

Hanka ŽertováKam dál? Rady Hanky Žertové

Máte na Hanku Žertovou nějakou otázku? Napište ji na e-mail: jakub.koci@zena-in.cz. Rád se paní Žertové zeptám a odpověď otisknu jako článek v magazínu.

Reklama