Kdo by neznal jméno McCartney? Paul se stal pojmem v hudbě, jeho dcera Stella se stává pojmem v módě. Nejednu z vás jistě napadne trochu potměšilá myšlenka o snadném prosazování se jménem prominentních rodičů. Nemohu soudit, nakolik jí pomohlo ve startu, ale je nad slunce jasné, že se dokázala prosadit a hlavně udržet díky svému nespornému talentu.

Už její absolventská přehlídka na vysoké škole vzbudila senzaci a její modely dokázaly přesvědčit a zvednout obecenstvo v nadšeném aplausu ze židlí. A dokázaly by to i bez toho, že Paul McCartney a jeho žena fotografka Linda seděli v první řadě.

Tehdy třiadvacetiletá Stella (*1971) měla tenkrát za sebou již osmiletou práci v módě. V 15 letech začala jako praktikantka u Christiana Lacroixe a v následujícím roce pracovala u Betty Jackson a v časopise Vogue. Nic nenechala náhodě a po ukončení vysoké školy se vrhla na řemeslo. Od píky se učila u krejčího Row Edvarda Sextona.

V roce 1995 se konečně vybavena teoreticky i prakticky postavila na vlastní nohy. Na podzim 1996 si ji povolal modelový dům Chloé do Paříže, kde měla vystřídat Karla Lagerfelda. To mnozí lidé z branže brali jako protekci, ale Stella dokázala, že je na pravém místě a salon Chloé v ní získal přesně to, co potřeboval. Mladou návrhářku s čerstvými a neotřelými nápady.


Na první přehlídce Chloé v 1997 Stella nově interpretovala minulost. ,,Pevně a něžně“, tak nazvala svůj debut. Předvedla řadu korzetů připomínající Belle Époque, něžně smyslné nabírané šaty, perfektně střižené jemné kabátky a spodničky. Klasickou linií, tenoučkými tkaninami, těsně přiléhavými střihy a krajkami nabídla lehce romantický a zároveň moderní styl. ,,Představila romantickou mladistvou módu lehkou jako pírko, spojila instinkt Portobella s pařížskou ženskostí,“ ocenila módní kritika a domu Chloé se rázem zvýšil obrat i pověst.

Dnes už je pro Stellu McCartney Chloé uzavřenou etapou. Pro start sice dobrá zkušenost, ale to by nebyla ambiciozní dcera slavného Beatla, aby se neosamostatnila a nezačala tvořit pod vlastním jménem.

 

Jak se vám líbí její lehce provokativní, odvážná móda?

Reklama