Když jsem se viděla v převlékací kabince jednoho butiku, řekla jsem DOST! Přece nejsem tak stará, abych se s tímhle estetickým problémem smířila. Uvítala jsem možnost vyzpovídat odbornici na celulitidu, dermatoložku MUDr. Reisingerovou. A začít se sebou něco dělat.

nO celulitidě toho bylo napsáno už mnoho a zdá se, že se nemůžete dozvědět nic nového, ale rozhovor se sympatickou dermatoložkou Helenou Reisingerovou mě přesvědčil o opaku.

Co může za vznik celulitidy a jaké jsou rizikové faktory, je nám většinou známé, ale můžete je ještě připomenout? Třeba jsme na něco zapomněly.
Zda se u vás vyskytne celulitida, je dáno z velké části genetickými dispozicemi a hormonálními výkyvy – riziková je v tomto případě puberta, těhotenství a užívání antikoncepce. Výskyt celulitidy ale můžete ovlivnit životním stylem. Zdravou stravou, dostatečným pitným režimem a pohybovými (hlavně aerobními) aktivitami. Celulitidě lze částečně předcházet hydratováním a pravidelnou masáží pokožky, ale také saunováním a otužováním.

Naopak kouření, nadměrná konzumace alkoholu, nadváha, těsné oblečení a sedavé zaměstnání ke vzniku pomerančové kůže významně přispívají.

Přijde mi nespravedlivé, že celulitida trápí jen nás ženy a mužům se vyhýbá.
Důvodem, proč jsou ženy k výskytu celulitidy daleko náchylnější než muži, je, že mají silnější vrstvu podkožního tuku a tenčí kůži. Také místa, kde se mužům ukládá tuk, jsou jiná, než u žen. Ale útěchou vám může být, že ukládání tuku u žen převážně v oblasti stehen a hýždí je ze zdravotního hlediska méně rizikové, než v oblasti břicha.

Celulitida má různé formy. Od té málo viditelné, až po morbidní. Od toho se jistě odvíjí i způsob léčby. Jak jako laik poznám, ve kterém stadiu se má celulitida nachází a jak se ji mohu zbavit, nebo ji alespoň zmírnit
Celulitida se projevuje ve čtyřech stádiích.

  • V první fázi jsou projevy pomerančové kůže viditelné pouze v případě, že se na kůži zatlačí, jinak není nic vidět. V tomto případě pomůže masírovat a hydratovat pokožku, případně začít s odbornými zábaly ze žlutého máku, kofeinu a grapefruitového oleje, které zlepšují v pokožce mikrocirkulaci.
  • V druhé fázi je celulitida patrná při zatnutí svalstva - ať už při stání či při sezení, ale v uvolněné poloze (např. vleže) zatím pozorovatelná není. Péče je stejná jako v prvním případě, velmi příznivé účinky má BodyShape. Jde o radiofrekvenční stimulaci kolagenu v pokožce, jenž zesiluje a zpevňuje kůži zevnitř. Tím se zvyšuje její celková elasticita a redukují se veškeré kožní nerovnosti a záhyby. Tohoto efektu nedosáhnete žádným anticelulitidním krémem ani prádlem.
  • V další fázi už jsou bohužel nerovnosti na pokožce pozorovatelné stále – bez ohledu na polohu a pozici těla nebo na aktivitu svalů v oblasti. Často je to způsobeno nárůstem tukové hmoty.Existují samozřejmě různé lymfomasáže a lymfodrenáže, které vyrovnávají reliéf pokožky, ale co proti celulitidě v tomto případě pomáhá stoprocentně, je snižování tukové hmoty v oblasti postižení. A to buď změnou jídelníčku a sportem, nebo medicínsky. Výborných výsledků na poli neinvazivních metod dosahuje například kryolipolýza Zeltiq CoolSculpting, při níž dochází k redukci tukových buněk jejich cíleným zmrazováním. Další možností je lipomodelace přípravkem Aqualyx, který nejenže štěpí tukové buňky, ale působí příznivě také na kvalitu pokožky, kterou vyhlazuje a zpevňuje
  • V posledním stadiu celulitidy jsou na povrchu kůže viditelné hrubé nerovnosti, a to trvale. V této fázi mohou vznikat dokonce zdravotní komplikace. Může dojít ke špatnému prokrvování končetin, otokům a velké bolestivosti. V  tomto případě je potřeba problém řešit ideálně pod dohledem specializovaného lékaře, který doporučí vhodné metody, jak redukovat tuk a tím i celulitidu.
  • n

Na obrázku vidíte stehna ošetřená radiofrekvenčním liftingem Thermage

Dá se celulitida odstranit úplně, nebo jen do určité míry zmírnit?
Celulitida se bohužel zcela odstranit nedá, lze však do značné míry zmírnit a její estetické dopady lze velmi efektivně korigovat, a to zejména díky přístrojovému formování postavy – Jedním z těch nejúčinnějších možností je radiofrekvenční modelace postavy BodyShape, o kterém jsem už mluvila.

Jak  dlouho od zákroku trvá, než se celulitida stane méně viditelnou?
Projevy celulitidy se zmírňují již po prvním ošetření přístrojem BodyShape, maximální pozitivní efekt tohoto radiofrekvenčního liftingu je ovšem možno pozorovat po dvou až šesti měsících – v průběhu tohoto období se výrazně zvyšuje elasticita kůže, redukuje se kůže nadměrná i kožní záhyby a dochází ke korekci celulitidy.

Celulitida se zdá viditelnější, když kůže v určitém věku povadá a klesá, což je bohužel i můj případ. Dá se s tímto problémem nějak bojovat?
Samozřejmě, že i s tímto problémem lze bojovat. Jednou z možností je již zmíněné ošetření, které dosahuje i ve zralejším věku pacienta skvělých výsledků. V současné době je pak nejúčinnějším řešením na poli neinvazivní dermatologie hloubkový radiofrekvenční lifting Thermage, při němž dochází ke stimulaci buněk k masivní produkci nového kolagenu, který pleť vypíná zevnitř, a ta se pak stahuje do svých původních proporcí. Navrací se jí její ztracená pevnost i pružnost a vyrovnávají se všechny její nerovnosti. Toto ošetření je však finančně náročnější.

c

Před a po

A došlo na lámání chleba, nebo přesněji na stahování kalhot. Jaký stupeň celulitidy mám já?

Paní doktorka Reisingerová mě potěšila. Mám první, maximálně druhý stupeň, takže nejsem zase tak beznadějný případ. Ale i tak jsem se rozhodla, že vyzkouším ošetření Body Shape.

Objednala jsem se na jedno ukázkové „sezení“, abych věděla, o čem píšu, a mohla vás informovat z praxe. Podstoupila jsem ošetření břišní partie, která v mém věku už není tak hladká, jak bývala. Procedura byla velmi příjemná. Mohla bych ji přirovnat k jemnému „poštipování“, které příjemně hřeje. Celkové ošetření trvalo asi půl hodiny, a kůže na břiše byla po něm jemně narůžovělá a hladká. Je mi jasné, že jedno ošetření můj problém s ochabující kůží a přibývajícími faldíky nevyřeší, ale i tak jsem ráda, že jsem si ho vyzkoušela. Alespoň vím, do čeho půjdu příště.

Stehna, třeste se. Pardon, těšte se!

MUDr. Helena Reisingerová

- absolvovala obor Všeobecné lékařství na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy

- od roku 2008 se specializuje na oblast dermatovenerologie.

- pracovala na ambulanci Thomayerovy nemocnice a v Nemocnici na Bulovce

- má bohaté zkušenosti z obecné dermatologie, lymfologie, flebologie a venerologie, v rámci svého působení v oboru se zabývala také léčbou pigmentace (onkoscreening/vyšetření dermatoskopem) a chirurgicky prováděla drobné elize

- na klinice estetické medicíny Mediestetik pracuje od května 2013 coby dermatolog  (aplikace mezonití a dermálních výplní, kryolipolýza ZeltiqCoolSculpting, lipomodelace přípravkem Aqualyx, laserová ošetření atd.)

Čtěte také:

Reklama