Když byly mému synkovi necelé dva roky, pořád jsme ještě neměli svůj byt a stěhovali se z jednoho provizoria do druhého. Proto jsme si dali do novin inzerát, že hledáme zaměstnání s bytem. Nakonec jsme se přestěhovali do Krušných hor na rekreační chatu, kde jsme měli správcovat. Byt byl po předchozích nájemnících velice zanedbaný a obzvlášť, když jsem vstoupila do kuchyně, měla jsem chuť se otočit, chytit auto, které nás přistěhovalo, a odjet zpátky. Podlaha kuchyně byla úplně shnilá a propadlá, takže sporák na uhlí (na kterém byly prasklé všechny tály) musel mít nohu, která stála ke středu kuchyně, podepřenou cihlou, aby byl alespoň trochu ve vodorovné poloze. Také jsme nesměli moc dupat, protože se hned otevřela skříň, ze které se sypalo nádobí.
 
Protože za tři týdny měly být Vánoce, nastalo období opravdu tvrdé dřiny, abychom byt dali alespoň trochu do pořádku. Kromě opravy propadlé podlahy se nám to celkem podařilo, a když jsme na Štědrý den ozdobili stromeček, čerstvě přinesený z lesa, už jsme se těšili na večer. Dárky byly zabalené a uschované, polévku i salát jsem měla hotové, a tak nezbývalo než usmažit kapra. Na sporáku se mi moc nedařilo - buď byl moc studený nebo horký, a pořád jsem podkládala nohy, aby pánve stály alespoň trochu v rovině. Synek stál na židli, opíral se o ledničku, cumlal si prstíky a se zaujetím mne pozoroval. Nebylo to nic neobvyklého - často mě takto kontroloval. Manželovi se to ale nelíbilo a pořád říkal, ať si ho hlídám, než spadne.

Asi to byla předtucha, protože židle se najednou převrhla, ozvalo se divné cvaknutí a potom jen zoufalý pláč malého Péti, který byl celý od krve. Vůbec jsme nemohli zjistit, co se mu vlastně stalo, protože měl krev úplně všude. Nakonec jsme zjistili, že má až na kost roztržené dva prstíky. Jak se smekla židle, padnul bradou na ledničku, a protože je měl v puse - roztrhl si je o zoubky. Vypadalo to dost ošklivě. Vůbec jsme nevěděli, co máme dělat. Obvazy jsme měli ještě někde nevybalené a kromě toho jsme přemýšleli, že by to chtělo asi zašít, protože krev nepřestávala téct. Auto jsme neměli, žádný autobus už v tuto dobu nejel, venku bylo hodně sněhu a do nejbližšího města 4 kilometry. Kromě toho jsme vůbec netušili, kam se máme obrátit. A tak jsme chlapci zavázali ručičku provizorně ručníkem, vzali telefonní seznam a pokusili se zorientovat. Nakonec se nám podařilo najít a přivolat záchrannou službu. Ani jsem si v tom zmatku nevšimla, že se mi na plotně pálí řízky.

K mému překvapení záchranka přijela i přes nepřízeň počasí dost brzy. Moje obavy, že lékař, který musí sloužit na Štědrý večer, bude nejspíš přinejmenším nenaladěný, se ihned rozplynuly, jakmile se objevil ve dveřích. Synka svým milým přístupem uklidnil, prsty zašil a zavázal a nás uklidnil, že bude všechno brzy v pořádku. Na můj dotaz, jestli nemá chuť si s námi dát štědrovečerní večeři, radostně kývnul. Vybrala jsem mu ty nejméně připálené kousky kapra, a tak jsme nakonec všichni v klidu a pohodě povečeřeli. Péťa usnul a my jsme seděli dál. Nervozita z nás spadla a my si povídali se svým (jak jsme se dozvěděli) novým obvodním lékařem. Vyprávěl nám hodně nového o kraji, kde jsme se  tak náhle ocitli, a uklidňoval nás, že všude se dá žít dobře. Protože nám bylo líto řidiče sanitky, který musel sedět ve voze a hlídat vysílačku pro případ dalšího výjezdu, zanesla jsem i jemu štědrovečerní večeři a horký čaj. Povídali jsme si s lékařem dlouho do noci a nakonec jsme zjistili, že to byl jeden z našich nejhezčích Štědrých večerů, na které se opravdu nezapomíná i přesto, že tak špatně začal. Ale setkání s tak hodným a milým člověkem, jako byl pan doktor, nás opravdu zahřálo na duši a podpořilo v nás naději, že i v Krušných horách se dá žít dobře.
 
S pozdravem                           
Helena  

Vyhrát mohou pouze registrované uživatelky!!!
Za každý příběh, který nám pošlete a my jej na stránkách Žena-in.cz uveřejníme, získáváte jeden los do soutěže o kosmetický balík a - teď pozor - minimálně 300 bodů (možná i víc, to záleží na našem rozpoložení) do Velké vánoční soutěže.

Příběh, který se nejvíce zalíbí redakci, bude oceněn hlavní cenou: cyklistickým kolem Author!

Své soutěžní vánoční příběhy posílejte do 15.prosince na adresu: redakce@zena-in.cz s heslem Vánoční příběh do soutěže. Kompletní pravidla a obrázek hlavní výhry najdete ZDE (klikni).