seznam.jpg
Foto: Shutterstock

Existují potraviny, které můžete zařazovat do jídelníčku častěji a jsou vhodnější, pokud řešíte zdravou stravu anebo byste chtěli zhubnout. Tyhle vám s tím pomohou.

Vodní meloun
Podle chemika Tomáše Novotného z Aktinu je tenhle plod na rozhraní ovoce a zeleniny a potěší nejednoho milovníka letních pařáků. Vodní meloun je totiž doopravdy samá voda, a tak na kalorie zkrátka nezbývá mnoho místa – v průměru obsahuje 100 g vodního melounu pouze 30 kcal.

Hovězí steak
Jste milovníci masa a bojíte se, že při jeho konzumování přijmete až moc kalorií? Třeba takový hovězí steak je výbornou volbou, pokud hubnete, nabíráte svalovou hmotu nebo si chcete dopřát něco, co vás zasytí. 100 g hovězí roštěné obsahuje cca 160 kcal. Dalším masem, které se skvěle hodí na hubnutí, je kuřecí maso. 

image.png
Foto: Shutterstock

Pomeranče
Možná už jste slyšeli, že ovoce obsahuje hodně cukru, a tak je nevhodné. Jezte čerstvé ovoce co hrdlo ráčí, protože obsahuje hodně vitamínů, minerálů, antioxidantů a prospěšných látek pro tělo. Určitě po něm nepřiberete a klidně si ho dopřejte i večer. To, že se nesmí jíst po 17. hodině, když hubnete, je mýtus.  

Jablka
Jablka jsou stejně vhodná, jako pomeranče. Jedno jablko (150 g) obsahuje asi 95 kcal, což je opravdu málo, a navíc s ním můžete zahnat chuť na sladké. A pokud si k němu přidáte dva až tři kusy oříšků, tvaroh nebo bílý jogurt, máte perfektní vyváženou svačinku.

638b8d0c26679image.png
Foto: Shutterstock

Brambory
Že jsou brambory plné sacharidů, a proto se nehodí do jídelníčku? Kdepak! 100 g syrových brambor má okolo 88 kalorií a jejich výhodou je, že se dají připravovat na spoustu způsobů. Ale nezapomeňte, že s každou další surovinou se počet kalorií zvedá. Co takhle vařené brambory s tvarohem a pažitkou? Výborné, levné a zdravé!

Listová zelenina
Čekanka, špenát, římský salát nebo kadeřávek patří mezi listovou zeleninu, která je velmi zdravá a měla by se objevovat na vašem talíři několikrát do týdne. Její výhodou je to, že obsahuje opravdu málo kalorií a je ještě k tomu plná vitamínů a potřebných minerálů, takže nemusíte ani hledět na množství a můžete si jí dopřát tolik, kolik hrdlo ráčí.

Nutno podotknout, že neexistují dobré a špatné potraviny. Je důležitá pestrá a vyvážená strava, takže můžete jíst opravdu cokoliv, jen si hlídejte množství.

Zdroj: aktin, Tomáš Novotný, kaloricketabulky, ceskaordinace

Reklama