Česká firma Sugar & Ketchup 5.6. 2012 uvádí na trh novou aplikaci pro iPhone, iPod touch a iPad, kterou vyvinulapro děti. Tato edukativní hra s názvem Funny Road Trip jim má zkrátit zejména dlouhé chvíle strávené v autě na cestách. Zábava nespočívá v rejdění po displeji a klikání, ale v kreativních aktivitách, jako je například vymýšlení příběhů, rýmování nebo zpěv.

funny road trip

„Výjimečnost aplikace je v tom, že místo k displeji telefonu obrací pozornost dětí k objektům venku za oknem, provokuje jejich zvědavost a představivost, ponouká je k různým aktivitám a hlavně - dělá jízdu autem zábavnou,“ charakterizoval přednosti hry jeden z jejích spolutvůrců Jan Trnka, který se inspiroval zkušeností z cestování se svými dcerami. „Telefon je jen prostředníkem komunikace s dětmi, ne nástrojem klasického pasivního počítačového hraní,“ dodal.

Gipsy a Mádl v základní verzi hry. Který děti víc rozesměje?

„Kolik má, amigo, noha židlí? - Kolik je v autě dohromady prstů? Spočítej i ty smradlavý na nohách. - Řekni krátký příběh o kaktusu, který smíchy rozkvetl. - Kdo má na sobě něco červenýho, zahraje, že snědl pálivou čili papričku! - U nás v Mexiku se cpeme tortillama. Víš, co to je? A znáš nějaký jiný jídlo, který my rádi?“ chrlí na děti zvesela Radoslav Banga alias Gipsy.cz v češtině, ale s intonací a přízvukem, jež jsou hodny pravého Mexičana, kterého nadaboval. Otázky a úkoly prokládá pikantním vyprávěním o Mexiku a vtipnými hláškami typu „Do pálivý papričky!“ nebo „Do žvejkačky za dvě kačky!“

Jiří Mádl má na rozdíl od něho roli černocha z Bronxu, a tak vyslovuje „r“ jako v angličtině, říká dětem „kámo“ nebo „bejby“ a svou řeč frázuje jako správný raper: „Vymysli ňákou básničku / krátkou jako tkaničku / kde bude slovo slina / a ať je to pořádná hlína. - Aby sis vydech' / vymysli příběh / nemusí to bejt žádná sága / stačí krátká minitrága / téma: špek na útěku. - Kdo v autě nemá pásek / ať zarepuje ňákej slušnej zásek. - A teď ukaž, že jsi k světu / vymysli jednu delší smysluplnou větu / kde všechna slova začínaj na písmeno s / třeba: Sarančata sežrala smažený sýr se syrovou sekanou.“ Děti odměňuje pochvalnými hláškami, jako například: „Jste fakt dobrý jak hranolky s kečupem“ nebo „Jste fakt hustý jak ponožky moje tlustý“, a jeho kuriozity nejsou o nic méně kuriózní než ty o Mexiku.

Kdo hraje, ten v autě nezlobí

Mamííí, kdy už tam budeeem? - Rodičům, které vlastní ratolesti při cestování deptají neustálým opakováním této otázky, přinese aplikace pohodu a dobrou náladu na cestách. Jediný iPhone, iPod touch nebo iPad s aplikací Funny Road Trip v autě stačí k tomu, aby se dobře bavila celá rodina. Děti si zvolí jednoho ze čtyř virtuálních stopařů, který jim bude cestou dělat společnost. Každý stopař má jiný charakter a každý jim připraví jiný druh zábavy: MC Bronx je raper, co „baští hambáče“ a taky o nich umí zajímavě vyprávět. Seňor Tortilla pochází z Mexika a zná „ulítlé“ historky o mexických zvyklostech. Japonka Sushi Sakura, která se vyjadřuje nezvykle vznešeně, vypráví třeba o speciálních japonských ponožkách nebo o tom, jak se v Japonsku staví sněhuláci. A konečně robot Emil da Elektra poučí „lidomláďata“ například o tom, že na Měsíci není vítr. Každý ze stopařů má pro děti připraveno na padesát úkolů a dvacet kuriozit, což je dostatečná zásoba na několik hodin cesty. Úkoly jsou vesměs tvůrčí, vyžadují zapojení fantazie a rozvíjejí vyjadřovací, hudební, herecké aj. dovednosti.

Fakta o aplikaci

Aplikace funguje ve třech jazykových verzích - v češtině, v angličtině a v němčině - a umožňuje plynulé přepínání mezi jazyky v průběhu hry. Stopaři jsou nadabováni rodilými mluvčími, své hlasy jim propůjčily některé známé osobnosti. Českou verzi namluvili: Jiří Mádl (MC Bronx), Gipsy.cz (Seňor Tortilla), Tereza Chytilová (Sushi Sakura) a Hynek Chmelař (Emil da Elektra). Na anglické verzi se podílel mimo jiné zpěvák skupiny The Prostitutes Adrian T. Bell (Seňor Tortilla) nebo Eric Nironic Cherryhill, rodák z Bronxu. Autory originální skladby pro aplikaci jsou Andreas Christodolou (KMBL) a Radek Tomášek mladší a o beatboxové zvuky se postaral Beat Solčy.

Hra se ovládá jednoduše - mezi jednotlivými kroky se hráči pohybují pouhým zatřesením telefonem nebo listováním typickým pro applovské přístroje a není třeba sledovat displej. Hrát může neomezený počet osob (celá posádka vozu) a nehraje se na body ani na čas. Hraní spočívá v plnění úkolů, které jsou automaticky přizpůsobeny podle toho, zda je den, nebo noc. Přepínání mezi jazyky umožňuje zdokonalovat se v cizí řeči.

Aplikace je připravena pro iPhone a iPod touch a v průběhu června bude k dispozici i pro iPad. Bude se prodávat přes App Store. Základní verze se dvěma stopaři (MC Bronxem a Seňorem Tortillou) bude stát 1,59 eura a dokoupení každého dalšího stopaře přijde na 0,79 eura.

Legrace musí být aneb Sugar & Ketchup

Sugar & Ketchup, s. r. o., je ryze česká společnost, kterou založili začátkem letošního roku společníci Jan Trnka a Martin Dulava s cílem vyvíjet interaktivní edukativní aplikace pro mobilní applovské přístroje. „Dnes už existují mraky vzdělávacích mobilních aplikací pro děti, ale těch, které jsou i zábavné, je jen hrstka,“ říká Jan Trnka. „My doufáme, že naše aplikace budou mít děti v oblibě, stejně jako třeba cukr a kečup.“

Reklama