Máte rádi arogantního doktora Gregory House? Pak si přejte, aby majitelé filmových společností vyšli vstříc tamním hereckým odborům. Ty se totiž údajně tento víkend rozhodnou, jestli půjdou do stávky za svoji vizi kolektivní smlouvy, která vyprchala v červnu, a ne a ne vzniknout nová.

Jednání se zatím dostávala do slepé uličky a herci nevylučují, že v listopadu půjdou do stávky. To by ovšem mohlo mít za důsledek několik nenatočených dílů několika populárních seriálů, Dr. House nevyjímaje. A sám Hugh Laurie (48) se nechystá ani hnout prstem, aby herce od protestů odvrátil. Se stávkou za slušné platy a kvalitní pracovní podmínky problém totiž nemá.

Bylo by to nakonec proti jeho přesvědčení, které je kdesi „na straně pracujících“. Laurieova poměrně radikálně levicová orientace není žádným tajemstvím. I když už není taková, aby obdivoval ultralevicové teroristy jako v útlém mládí.

Nedávno si totiž s rozpaky zavzpomínal na „šílené období, kdy mi bylo 16 a myslel jsem si, že Baader-Meinhof (vůdci teroristické RAF, pozn. autora) a Rudé brigády se usilovně snaží o sociální spravedlnost“.

Sociální rozdíly ho přesto stále dokáží silně rozladit. „Poslouchal jsem ve svém autě rádio, kde mluvili o tom, jak jsou přistěhovalečtí dělníci v Abu Dhabi špatně placeni a jak chudé mají obydlí, a přitom s frustrací bušil do svého koženého volantu a myslel na hloupost svých vlastních neuróz a slabostí,“ svěřil se v rozhovoru pro březnový The Times Magazin.

V témže interview přiznal, že cítí ironii vycházející z jeho současné role. Zatímco jeho otec byl skutečný doktor, on sám je nyní „placen, nevím přesně, asi pětkrát víc za pouhé předstírání, že jím jsem.“

O kolik dílů může stávka ochudit fanoušky Dr. House?

To se samozřejmě dá stěží odhadnout. Loňská stávka scénáristů se na seriálu pěkně podepsala. Čtvrtá řada měla o osm epizod méně, než je obvyklé, tedy šestnáct. Záviset to bude na době trvání stávky.

Sám Hugh Laurie využil tříměsíční „volno“ k cvičení na piano. A také ke čtení. Natáčení jej tak unavuje, že nemá schopnost koncentrace nad otevřenou knihou. Díky stávce ale mohl oprášit oblíbené autory. A se prý vrátil, jak jinak, k bestselleru socialisty Johna Steinbecka Hrozny hněvu. Je prostě stylový, debatami o stávce se to v knize jen hemží…

Reklama