Celý národ se o něj obával, ale s trochou štěstí a s použitím vyspělé techniky se podařilo most zachránit. Odborníci totiž tvrdí, že měl Karlův most namále a bez odstraňování naplavených klád mohlo dojít k vážnému narušení pilířů.
Nebylo by to poprvé, co povodeň tento most, postavený po roce 1357 na pokyn Karla IV. jeho dvorním stavitelem Petrem Parléřem, jako náhradu za most Juditin, poznamenala.
Již několikrát v historii byl tento překrásný most opravován, po škodách, které způsobila rozvodněná Vltava.
Nadneseně se říká, že odolal náporu vody kvůli vejcím, které byly k jeho stavbě použity.
Most byl stavěn za pomoci astrologů
Karel IV. se rozhodl vystavět nový most přes řeku právě 9. července 1357 v 5 hodin 31minut. Nazval ho mostem Kamenným později Pražským a v pečlivě zvolenou chvíli položil král základní kámen mostu, který byl do té doby nahrazen pouze mostem dřevěným. Datum, i s přesným určením času, bylo vybráno s ohledem na konjunkci Slunce se Saturnem, což byl podle astrologů pro takový počin nejvhodnější a nejšťastnější okamžik roku.
Zřejmě to byl čas správně zvolený.
Karlův most je jednou z nejkrásnějších Pražských památek a od jeho gotické Staroměstské věže až po věž Malostranskou se po délce
Tuto sochu snadno od ostatních rozeznáte.
Svatý Jan Nepomucký má kolem hlavy svatozář z pěti hvězd a je nejstarší sochou na mostě.
Jan Nepomucký je jako světec uctíván po celém světě a do jeho rodiště Nepomuka přicházejí ročně, zejména ve výročí Janovy tragické smrti, stovky návštěvníků včetně významných církevních a veřejných osobností.
Proč byl Jan Nepomucký mučet a zabit?
Historické prameny se příliš neshodují, v jedněch se tvrdí, že Jan kritizoval krále Václava IV., ve druhých, že mu odmítl prozradit zpověď jeho ženy.
V každém případě byl umučen, dokonce král se aktivně podílel na jeho mučení a pálil ho pochodněmi. Když se chtěl zbavit jeho těla, bylo toto svrženo z Karlova mostu právě v místě, kde dnes stojí jeho socha.
Pověst o Bílé paní
Při stavbě mostu uzavřel jeho stavitel smlouvu s ďáblem.
Stavba se zdržela a jen s ďáblovou pomocí byla dokončena včas a ke spokojenosti krále.
Ďábel si však na staviteli vymínil duši toho, kdo jako první na hotový most vkročí. Stavitel si vymyslel léčku s kohoutem, kterého chtěl nastrčit jako prvního „chodce“ na novém mostě, ale ďábel tuto léčku prohlédl.
Zašel za stavitelovou ženou a našeptal jí, že její muž měl úraz a potřebuje pomoc. Zoufalá ženština vyběhla za svým mužem a na most došlápla jako první. Po pár krocích zmizela a krátce nato se na mostě začala objevovat zoufale naříkající bílá postava, které se všichni báli…
Karlův most byl až do 20. století především důležitou komunikací, po níž se pohybovali lidé a poníž bylo transportováno zboží z jednoho břehu řeky na druhý.
Dnes se jedná o překrásný historický most s třiceti sochami a sousošími, která jsou díly významných barokních umělců a byla sem instalována v letech 1683-1714. Jejich originály jsou v Národním muzeu a Národní galerii.
Na Karlův most je jedinečný pohled z mnoha míst v Praze.
Ale nejbližším z nich je výhled z Lávky, od sochy Bedřicha Smetany. Zde vidíte důstojný most s jeho pevnými pilířy, a jako pozadí vám slouží úctyhodný pohled na Pražský hrad.
Toto spojení vytváří bezpochyby jeden z nejkrásnějších pražských výhledů do historie.
Nový komentář
Komentáře
----9
---7-7
--5---5
-3-----3
1-------1
ono se to číslo píše do oblouku, zkusím to napsat
9
7 7
5 5
3 3
1 1
jindriskas: říká se, že byl světec a proto plní přání...světec proto, že po mnoha letech byl jeho jazyk netknutý...ten jazyk, který odmítl zradit zpovědní tajemství...
jindriskas:
Karlův most je něco, co nám všichni závidí. A každá z těch soch i sousoší má svůj příběh
Jo a ten čas je magický taky z numerologického pohledu, protože když se napíše 1357 9. 7. 5:31 je stejný i odzadu
Velice hezky clanek, Praha je moje laska a tak dekuji za informace . Byla jsme tam taky si neco prat, ale bohuzel nic
ale asi jsem zlobila
jindriskas: To se nedivím, já je moc ráda navštěvuji a pár jsem i průvodcovala :))
danus: Taky jsem tam byla mockrát s přáním :))
jindriskas: hezký článek