Studenti posledních ročníků 65 středních škol z celé České republiky si mohou vyzkoušet, jak bude vypadat maturitní zkouška za rok, až budou zavedeny státní maturity. Většina z nich přiznává, že by zkoušky nezvládla, píše ve svém čtvrtečním vydání Deník.

Zadání testů připravil stejný tým, jaký vypracuje obsah prvních státních maturit na jaře příštího roku. Rozdíl je jen v tom, že zatímco „nanečisto" vybírala lehčí nebo těžší úroveň škola, za rok budou maturanti volit sami. Možnost vyzkoušet si od pondělí nové maturity na studentech využilo 56 středních škol.

„Ještě že to nebylo doopravdy, to bych neodmaturovala,“ oddechla si po vypracování testu z češtiny osmnáctiletá Martina, studentka Střední průmyslové školy stavební v Plzni. „Tahle nová maturita je horší, ani se na ni nemůžete učit, jak to v hlavě nemáte, tak to nedáte,“ prohlásili spolužáci Honza a Martin z Gymnázia Plasy.

Jak píše Deník, právě to je záměrem ministerstva školství. Maturity by neměly testovat schopnost žáků naučit se vědomosti nazpaměť, ale jejich uvažování. Tím se ovšem také zřejmě zvýší počet studentů, kteří u „zkoušky dospělosti" neuspějí. V současnosti jde asi o deset procent. Podle ministra školství Ondřeje Lišky se tím ovšem zvýší úroveň maturit, které by tak mohly nahradit přijímací zkoušky na vysoké školy.

Příprava státních maturit stála daňové poplatníky již 480 milionů korun a každoročně si vyžádá dalších dvě stě milionů. Zatím však jejich funkce není jasná. Většina vysokých škol využívá k prověření znalostí uchazečů Národní srovnávací zkoušky SCIO. „Pokud univerzity nezohlední při přijímání maturitu, neexistuje motivace pro studenty, aby si zvolili těžší typ,“ uvedl šéf Asociace ředitelů gymnázií Alfréd Dytrt.

Co říkáte na státní meturity? Budou přínosem?