Na nepochopitelný paradox narazila při nakupování ovesných vloček čtenářka Tina5. Proč obchodníci zdražují více, než požaduje stát? Diskutujte o tomto problému...

V tématu dne tentokrát probíráme lednové zdražování. Na zajímavou věc upozorňuje ve svém příspěvku čtenářka Tina5...


Krásný zasněžený den, milá redakce.
Venku je 10 cm čerstvého sněhu, za oknem idilka, jsem ráda, že nikam nemusím.
Ušetříme? Nevím z čeho.
Mám dojem, že slušný člověk je v tomto státě trošku někde zadupaný, zašlápnutý v koutě. Když se snažíte slušně pracovat, převálcuje vás nějaký drzoun a hejsek, který slíbí, že práci udělá za polovic, pak 3x přijde, že ještě to a ono a nakonec je výsledná cena ještě vyšší než za kterou ji nabízel manžel. A wocogo? Nic se neděje. Jako s mateřskou. Je to pár let, co stát zvýšil mateřskou, maminky si i mohly vybrat, jak dlouho budou s dětmi doma a podle toho byla výše peněžité podpory v mateřské. A najedou lup, vybrat si už nemůžeme. Nejdu na mateřskou ze zaměstnání, ale po mateřské, tak šup, máte to na čtyři roky bez možnosti výběru, tudíž jsem doma za 3800 Kč. Ano, je to dovolená s dvacetičtyřhodinovou pracovní dobou. A nikde není dovolání, že když
jsem šla na tu předchozí mateřskou, mohla jsem si vybrat. On zas někdo spočítal, když nám vezme možnost volby, ušetří. Ale kdo? Prostě maminky, když jste chtěly děti, je to váš problém.
Jako s energií z obnovitelných zdrojů. Namastí si na tom kapsu. Ale jen někdo. A když jim chtěli příjmy zdanit, odvolali se a vyhráli. Napadlo mě, kdybych šla k soudu s tím, že mi vzali možnost volby jak dlouho chci být s dětmi, jak by to asi dopadlo..
Zvýšení daně. To je také velmi zajímavé téma. Někde se hovořilo o 10%, pak kdosi řekl, že nechápe, proč se mluví o 10%, když se daň zvedne pouze o 4%. V prosinci mezi svátky jsem občas pustila zprávy. Jeden den tam hovořili, jaký to bude nápor pro obchodníky předělat všechny cenovky, že už je mají natištěné, ale jsou to tisíce a tisíce cenovek, co budou muset předělat, za pár dní opět ve zprávách zazněla věta, že lednové zdražení už nepocítíme, protože obchodníci zdražili už na podzim. A zase, kde je pravda, kdo nese za ty informace odpovědnost? A vůbec, jakým právem mohli zdražit na podzim? A další zkušenost s lednovým zdražováním: často kupuju ovesné vločky, takže vím, že u nás je měli za 9,90 Kč, někde ve městě i za 11,90 Kč. A v úterý jsem šla do obchodu, mimo jiné brala i ovesné vločky a nestály 9,90 Kč ale 11,90 Kč, takže je nezdražili ani o 4% ani o 10%, ale o 20%. Nebo špatně počítám?
Takže stát zvedne daň o 4% a zákazník zaplatí víc o 20%? Když jsme brali ve škole tyto počty, asi jsem zrovna chyběla, protože tomu fakt nerozumím.

Tak se držme, mohlo by být hůř.
Tina5

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 5. ledna 2012: Novoroční výdaje a zdražování

  • Jak jste na tom po Vánocích s financemi?

Pište mi své příspěvky na téma finance a zdražování, zejména s ohledem na start nového roku. Jsem zvědavý, zda jste šetrné a hospodaříte s penězi rozumně, nebo zda máte s penězi problém, či je vůbec neřešíte? Vaše příspěvky nechť jsou dlouhé alespoň jako tento odstavec textu, tedy chcete-li mít šanci na jejich uveřejnění. Rovněž ať přistanou v naší e-mailové schránce (viz níže) nejpozději 5. 1. 2012 v 15.00 hodin, zvýšíte tím svou šanci na získání krásného dárku, totiž USB myši Microsoft Ready Mouse.

myš

Reklama