Úsporný balíček, který navrhl ministr financí Eduard Janota, se v posledních dnech těší neutuchajícímu zájmu. Změny, o kterých se nejvíce mluví, budou nakonec v rodinných rozpočtech nejméně vidět. A naopak – úpravy nenápadně ukryté v paragrafech zahýbou příjmy a výdaji českých domácností výrazně.

Nejvíc úsporná opatření postihnou maminky na mateřské, píše server iDnes. Tuto dávku rodičky dostávají 28 týdnů, její vyplácení zpravidla začíná šest až osm týdnů před porodem.

Na ženách, které nastoupí příští rok na mateřskou, může stát ušetřit tisíce korun. Například maminka, která před nástupem na mateřskou brala 20 tisíc korun hrubého, bude v příštím roce dostávat o dva tisíce korun méně, než kdyby přivedla potomka na svět už letos. Stát tak ušetří necelých 14 tisíc korun.

Změny výrazně pocítí také státní úředníci a další pracovníci veřejného sektoru. Platy se jim sníží o 4 procenta.

Zvýšení sazeb daně z přidané hodnoty ze současných 9 a 19 procent na 10 a 20 procent by naopak mělo zvednout výdaje domácností jen o pár korun. Více ale podraží alkohol, tabák a pohonné hmoty. Pokud dojíždíte do práce autem, měsíčně si tak připlatíte i o několik stovek víc.

Plánujete v příštím roce nástup na mateřskou? Dotknou se změny i vás? Myslíte, že je to účinný lék proti krizi?