Boj proti terorismu a zločinnosti vůbec se čím dál tím častěji stává heslem pro omezování našich svobod. Zjevně se některým politikům zastesklo po éře totalitní. Ale nebuďme k nim nespravedliví – ona myšlenka Velkého bratra, který všechno ví, všechny kontroluje a tím pádem všechny chrání, je v podstatě krajně humánní. Má už po staletí jenom jediný háček – kdo bude kontrolovat kontrolory?

Nelze popřít, že v leckteré osvícené absolutistické monarchii se prostému člověku žilo lépe, než v rozhárané demokracii. Problém jaksi nastal ve chvíli, kdy se ukázalo, že osvícený monarcha zase tak osvícený není, a ještě méně osvícenosti dosahují jeho úředníci. A tak nakonec vyhrála ona nešťastná demokracie – sice ne ideální, ale stále v podstatě dlouhodobě nejpřijatelnější model vlády v lidské společnosti.

Jenže teď má demokracie problém. Jako vždy, když se vynoří nějaký silný společný nepřítel – a tím jsou nyní teroristé (a na paty jim šlape globální oteplování) – mají lidé tendenci vzdávat se své svobody pro větší bezpečnost. Stejně jako kdysi poklekali před velkými feudály a žádali je o ochranu před nájezdníky, poklekají teď před státem. Alespoň někteří. Ale bude-li jich dost, existuje nemalé riziko, že vinou většinového demokratického systému nás většina oné demokracie v podstatě zbaví. Uroboros definitivně pozře sám sebe.

A co že mě to svedlo k tomuhle pesimistickému středečnímu filosofování? Další návrh našich politiků (viz MF DNES) – snaha zrušit anonymní karty do mobilů. Nemáte smlouvu, ale kartu s předplaceným kreditem, kterou jste si někde koupili? Smůla. Můžete být terorista, který tak chce odpálit bombu, nebo drogový dealer, který tak setřásá policejní odposlechy. Takže hezky nadiktovat jméno, adresu a rodné číslo, ať vás stát má pěkně pod kontrolou. Přitom podle mobilu není zas tak obtížné člověka lokalizovat, a to i když nevoláte. Váš mobil se totiž průběžně „hlásí“ síti. Takže si vlastně dobrovolně připneme jakési psí čipy. Pokud návrh zákona projde.

Co Vy na to? Jaký je podle Vás rozumný poměr mezi svobodou a bezpečností? K čemu se více kloníte Vy? Jste spíš zastánkyní větší kontroly státu, nebo inklinujete až k anarchii? Myslíte si, že slušným lidem kontrola nevadí, takže proč ji nepovolit, nebo Vám podobná opatření zvedají mandle?

Reklama