Ne, nebudu v tomto článku vzpomínat s láskou na totalitu (to tedy ani náhodou), se slzou v oku vzpomenu na svůj první počítač. Ale je pravda, že jsme ho s bratrem dostali někdy za minulého režimu, nebo na jeho přelomu...

Začnu zeširoka. Naši sousedé měli příbuzné v Americe. Část jejich rodiny zkrátka emigrovala a sem tam posílala do rodné vlasti všelijaké dárky. A tak se stalo, že sousedovic děti dostaly od americké tetičky nový počítač, a ten předešlý, který od ní rovněž před časem dostaly, byl najednou nadbytečný.

comodor

Slovo dalo slovo, naši rodičové se domluvili a už mě s bratrem čekalo milé překvapení - vlastní počítač! Co to píšu, chtěl jsem napsat: VLASTNÍ POČÍTAČ!!! Chápete? Moje vzpomínky nejsou v tomhle směru docela přesné, ale bylo to někdy za minulého režimu, nebo možná na jeho přelomu. Tenkrát byly počítače i na školách vzácností, a najednou jsme dostali velký balík a z něj vykoukl: Commodore +4.

Jak fungoval?

Náš „komouš“ byl na svou dobu báječný stroj. Nedovedete si představit, jaké skvělé věci jsme si s ním užili. Teď si trochu zavzpomínám... Vím, že jsme na něm programovali v jazyce Basic, můj majstrštyk byla hra, kdy jste jednou hvězdičkou měli lemovat trasu dalších dvou, které se různě vinuly a tvořily ubíhající cestu. To byla krása! Jasně, že v kontextu dnešní 3D grafiky je to něco nepochopitelného, ale pro nás to byl dar takřka z Nebes.

Z kapacitních důvodů jsme skladovali různé program na magnetofonových páskách a před každým použitím je museli do počítače nahrát. Nejlepší na tom byl ten systém, kdy jsme si psali, na jaké stopáži pásky začíná ten který program, a měli na to speciální bloček. Když jsem přišel ze školy domů, chtěl si zahrát svou oblíbenou hru, vzpomínám si, jak jsem býval naštvaný, že musím pásku dlouho přetáčet, protože bratr předtím hrál něco jiného. To byly čas!

Téma dne 7. března 2012: Můj první počítač

Zavzpomínejte na svůj první počítač!

  • Který to byl?
  • Bylo pro vás těžké naučit se ho ovládat?
  • Co vás na něm nejvíc bavilo?
  • Ještě ho stále máte, anebo jste ho už nahradila?
  • Chystáte si koupit svůj první počítač? - poraďte!

Otázek k prvnímu počítači je skutečně mnoho. Zajímá mě zkrátka váš příběh. Chci vědět, jak jste to se svým prvním počítačem měla. Své příspěvky, dlouhé alespoň jako tento odstavec textu, posílejte na redakční e-mailovou adresu (viz níže). Jeden z příspěvků, respektive jeho autorku, ocením pěkným dárkem: stylovou Microsoft Wireless Mobile Mouse 4000. Pokud chcete mít šanci na uveřejnění a tedy i možné získání dárku, pošlete příspěvek nejpozději 7. 3. 2012 do 15.30 hodin.

myska

Reklama