Blíží se sobota 30. dubna – Filipojakubská (nebo také Valpružina) noc. Lidé se sejdou u zapálených ohňů, aby oslavili příchod jara a symbolicky upálili čarodějnice. Jde o velmi starou, ale dodnes udržovanou tradici.

Noc z 30. dubna na 1. května je pokládána za magickou.

Tento svátek se původně slavil o úplňku, jenž byl nejblíže dnu nacházejícímu se přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Lidé věřili, že tuto noc se čarodějnice slétají na čarodějnický sabat. Také věřili například v otvírání různých jeskyní a podzemních slují, ve kterých se daly nalézt poklady.

witch

startujte košťata, blíží se Filipojakubská noc

 

Pálení „čarodějnic“ vzniklo v důsledku inkvizičních procesů

Původně se stavěly hraniční ohně na vymýcení zlých duchů a démonů. Popel z těchto ohňů měl mít zvláštní moc pro zvýšení úrody, někdy se jím vodil i dobytek k zajištění plodnosti. Přes oheň se také skákalo kvůli dlouhému udržení mládí. Z těchto ohňů se pak postupem času stalo „pálení čarodějnic“, kdy se zapalovala smolná košťata, která se vyhazovala do výšky.

pale

inkviziční procesy

V každé ženě je kus čarodějnice

„V každé ženě je kus čarodějnice, ale nemyslete si, že musí být zlá a ošklivá, naopak, je to žena krásná a chytrá. Kdybychom žily ve středověku, tak by nás ti zlí muži upálili asi všechny,“ říká herečka Květa Fialová. Její podrobnější názor na tradici pálení čarodějnic si můžete přečíst i v dnešní ranní novince.

kveta

v každé ženě je kus čarodějnice

Historka z čarodějnic

Miluju tradici pálení čarodějnic. I když jsem byla malá a nyní i se svou rodinou. Kupodivu se tato tradice dodržuje na vesnicích i ve městech, a v těch městech snad ještě víc. Každý rok pravidelně chodíme s dětmi v Praze na Letnou, kde probíhá zhruba od čtyř hodin „pálení čarodějnic“, doprovodný program bývá už od rána. Už cestou potkáváme různé masky čarodějnic, některé milé, některé až strašidelné. Vloni se mě můj sedmiletý syn zeptal: „A maminko, proč ty nemáš také masku čarodějnice?“ A manžel pohotově odpověděl: „Maminka ji nosí po celý rok.“

cccc

Reklama