Robert de Niro - pozor, nesplést s Pavlem Miškovským!Slavnostní projekcí filmu Co se vlastně stalo dnes večer za přítomnosti představitele hlavní role Roberta De Nira oficiálně odstartuje letošní 43. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

Festivalový program však začíná již krátce po poledni a diváci mohou v průběhu dne zhlédnout 23 filmových promítání. Celkem ve více než 20 sekcích uvede festival do 12. července – kdy končí – 220 snímků.

Zahájení se uskuteční v nově zrekonstruovaném Velkém sále hotelu Thermal, dějišti slavnostních festivalových projekcí. Robert De Niro tu převezme Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Mezi dalšími festivalovými hosty jsou herci Danny Glover, Christopher Lee nebo Randy Quaid, režiséři Nikita Michalkov a Nicolas Roeg a mnoho dalších.

Hlavní porotu, ve které usednou například britská herečka Brenda Blethynová či americký producent nezávislých filmů Ted Hope, povede režisér českého původu Ivan Passer.

Ze 14 snímků, které usilují o hlavní cenu, bude mít šest světovou premiéru. Jsou mezi nimi i dva české film. Karamazovi režiséra Petra Zelenky a Děti noci Michaely Pavlátové. Na festivalu také 10. července proběhne mimo soutěž česká premiéra historického velkofilmu Juraje Jakubiska Bathory.

„Ročník připomene i smutné výročí roku 1968 – zvláštní Křišťálový glóbus převezmou režiséři Dušan Hanák, Juraj Jakubisko a Ivan Passer, z nichž každý bude mít na festivalu sekci svých filmů,“ uvedla umělecká ředitelka festivalu Eva Zaoralová.

Prezident MFF Karlovy Vary - Jiří BartoškaHvězdou MFF V Karlových Varech byla vloni herečka Renée Zellweger (s Markem Ebenem)Robert Redford už jeden Křišťálový glóbus vlastní

Festival se po loňské krátké, grafické znělce vrací k hrané znělce, v několika variantách budou vystupovat laureáti cen z minulých ročníků Danny De Vito, Harvey Keitel, Věra Chytilová a Miloš Forman a každý předěl bude trvat asi 40 sekund.

Nově letos festival podpoří charitativní organizaci Pomocné tlapky, první organizaci v ČR cvičící asistenční psy, a i letos budou mít díky projektu Kino bez bariér vozíčkáři možnost zúčastnit se festivalu v plném rozsahu.

Chodíte rádi do kina? Jakým filmovým žánrům dáváte přednost? Který český herec a herečka jsou vašimi největšími favority? A z těch světových?

Reklama