Význam dočasných zubů bývá vzhledem k jejich relativně krátké přítomnosti v dutině ústní podceňován, přestože mají velmi důležitou úlohu. Prořezávání zubů umožňuje dítěti postupně přecházet na tuhou stravu, nezbytnou pro harmonický růst a vývoj.

jiri_pekarekNení bez zajímavosti, že se první zoubky prořezávají kolem půl roku věku dítěte a za nějaký čas poté dítě dostává do ruky chleba a jiné kousky potravin a začíná kousat a žvýkat. Po prvním roce, kdy jsou již prořezány první stoličky, dítě postupně přechází na rodinnou stravu a kousání se stabilizuje.

Při zanedbání ústní hygieny může již ve velmi útlém věku vznikat časný kaz, který může vést až k destrukci a vytažení dočasného zubu nebo zubů. To znesnadňuje rozžvýkání potravy a narušuje harmonické trávení.

Přítomnost kompletního dočasného chrupu je důležitá pro správnou výslovnost. Dočasné zuby jsou nezbytné pro harmonický vývoj čelistí a obličeje a vytvářejí rovněž prostor pro stálé zuby. Při jejich předčasné ztrátě může dojít k problémům při prořezávání a správném postavení jejich nástupců.

Dočasné zuby mají také nesporný estetický význam, každý rodič je jistě šťastný, když se na něj jeho dítě hezky usměje.

Dnes je nesporně prokázáno, že při dodržování zásad takzvané „preventivní trojky“ - pravidelné hygieny dutiny ústní, omezení příjmu potravin obsahujících cukry a používání zubních past s fluoridy - lze zachovat dočasné zuby bez kazu až do jejich přirozené výměny.

kartacek_a_pasta

Pokud si dítě včas neosvojí správnou péči o zuby a dutinu ústní, bude to mít s velkou pravděpodobností vliv na stav jeho chrupu v dospělosti, na což může doplatit zdravím i penězi.

Rodiče si musejí uvědomit, že jsou to oni, kdo ručí za výběr potravy a správné čištění zubů i za vštěpování základních hygienických návyků.

MUDr. Jiří Pekárek
Dům zubní péče o dítě a rodinu

Četli jste:

Reklama