S přibývajícím věkem sice získáváme zkušenosti a životní moudrost, ale také se potýkáme s řadou změn – přibývají nám vrásky i šediny a také si pořizujeme brýle na čtení...

Je to nezbytné? Ano i ne. Problém je v tom, že od určitého věku ztrácíme schopnost zaostřit na běžnou čtecí vzdálenost. Oči zkrátka nejsou schopné zaostřit na předměty v blízké vzdálenosti.  

V čem je problém

Neznepokojujte se, této vadě se říká presbyopie nebo také vetchozrakost a je zcela přirozená. Dokonce se nejedná o oční vadu v pravém slova smyslu, neboť špatné vidění na normální čtecí vzdálenost je způsobeno stárnutím, kdy se pružnost oční čočky postupně snižuje. U mladého člověka je oční čočka velmi pružná a snadno mění tvar, což vám dovoluje bez problémů zaostřit na různé vzdálenosti. Tato vlastnost oční čočky se nazývá akomodace. Pro vaši představu - aby obraz byl ostrý a vy jste dobře viděli, pak čím blíže se předmět nachází, tím musí být čočka pružnější.  Jenže s věkem se pružnost oční čočky postupně snižuje, a tak čím blíže se předmět nachází, tím obtížnější je zaostřit. Pokud tedy při čtení musíte natahovat ruce a posouváte knížku dál od sebe, protože jinak vidíte rozmazaně, pak se nejspíš už s presbyopií potýkáte.

oči

Vetchozrakost se objevuje kolem 40.-45. roku věku a vrcholí ve věku 63-65 let, kdy se stabilizuje a dále se už nezhoršuje. Řešením je korekce zraku pomocí brýlí na čtení, kontaktních čoček nebo pomocí oční operace. Záleží na vás, pro co se rozhodnete a co vám bude více vyhovovat. Z nošení brýlí můžete udělat přednost, nosí se totiž brýle v různých tvarech, typech i barvách, takže je můžete využít jako módní doplněk a sladit je s oblečením, barvou vlasů, kabelkou apod. Kontaktní čočky ocení pravděpodobně nejvíce ten, kdo si na brýle těžko zvyká a komu brýle překážejí. Musíte se však naučit čočky nasazovat a  také je pravidelně čistit a dezinfikovat.

Patříte-li k těm, kteří brýle ani čočky nosit nechtějí, pak je jediným řešením operace. Nyní je k dispozici i novinka s názvem Raindrop. Implantací malé čočky ve tvaru dešťové kapky do rohovky pomocí femtosekundového laseru dokáží dnes mikrochirurgové zbavit brýlí všechny, kterým dioptrie na čtení překážejí v aktivním životě. Po USA a Švýcarsku je světová novinka od května 2014 k dispozici i českým pacientům. „Často nás vyhledávají pacienti po 45. roce, kteří žijí aktivním životem a brýle na čtení je nesmírně limitují. Ještě nedávno jsme jim však nedokázali pomoci. Na odstranění presbyopie (věkem způsobené dioptrie na čtení) není femtosekundový  laser vhodný. Ani metoda Prelex (při které implantací multifokální čočky zbavíme pacienta brýlí do dálky i do blízka)není ještě vhodná. Mohli jsme jen vyčkávat, kdy jim k dioptriím na čtení přibude i zhoršené vidění do dálky,“ prozrazuje primářka oční kliniky DuoVize a oční chirurg MUDr. Lucie Valešová, která novou světovou metodu v České republice operuje.

oči

Jak Raindrop funguje? Miniaturní hydrogelová čočka má průměr 2 milimetry, šířku 30 mikrometrů a z 80 % ji tvoří voda. Raindrop je první čočka, kterou chirurg implantuje přímo do rohovky, pod rohovkový flap vytvořený femtosekundovým laserem. Jemně a šetrně mění zakřivení rohovky, čímž zajišťuje kvalitní vidění nablízko i na střední vzdálenost – bez brýlí na čtení. „Mini čočku implantujeme jen do jednoho, nedominantního (nevedoucího) oka. Do toho, které člověk víc používá při vidění do blízka a na čtení. Vedoucí oko, které víc využívá při zaostřování vidění na dálku, mu zůstává nezměněné.“ Metoda je určená pro pacienty nad 45 let, které trápí presbyopie – brýle na čtení s dioptriemi do + 2,5. Ovšem ne každý je samozřejmě ideální kandidát. Po precizních vyšetřeních podstoupí simulaci nového vidění pomocí speciální kontaktní čočky. Pacienta v ní necháme celý týden vést normální život. Pokud mu simulované vidění vyhovuje, je ideální kandidát na implantaci raindropu.“

Vidění na čtení i do dálky Po neuroadaptaci vidí pacient oběma očima výborně do dálky i do blízka. „Raindrop velmi dobře přijme oční rohovka i lidský organismus. Čočka je vyrobená z biokompatibilného materiálu a chová se téměř jako umělá rohovka. Propouští až 100% kyslíku a všechny potřebné látky na výživu povrchu oka. Neovlivňuje metabolismus rohovky a nezpůsobuje rušivé světelné fenomény při řízení auta za šera. Její obrovskou výhodou je její reverzibilita. Jako by pacient v budoucnosti za jakýchkoliv důvodů chtěl svoje vidění vrátit do původního stavu, šetrným mini zákrokem jej bez problému umíme explantovat,“ dodává primářka oční kliniky DuoVize. Malý implantát v rohovce však není překážkou při dalších očních zákrocích, nepřekáží například ani během operace šedého zákalu.

Reklama