Paní doktorko, můžete nám říci, kdy nastává stáří u psa? Je jasné, že je to u každé rasy jiné, ale mohla byste nám to nějak přiblížit?

O starším věku u psa se hovoří přesně tak, jak jste nastínila, v závislosti na plemeni. U velkých plemen psů jako jsou dogy a z těch menších třeba u šarpejů je třeba za stáří považovat již věk kolem 8 let, střední plemena psů stárnou ve věku průměrně kolem 10 let, malá plemena jsou fit většinou až do 12 a pak teprve nastávají v těle stárnoucí procesy. 
vete1.jpg

Jaké jsou projevy stárnutí, kdy chovatel pozná, že jeho domácí mazlíček ve již „starším“ věku?

Mezi projevy stárnutí patří nižší ochota k pohybu, někdy i nástup kulhání nebo obtížnějšího ranního vstávání, úbytek svalové hmoty, šedý zákal čočky, změna pigmentace srsti, ev. i zadýchávání a další problémy související někdy se zhoršeným zdravotním stavem u starých jedinců, příp. i močová inkontinence. Nastávají i změny funkce mozku, i u psů se může projevit demence nebo agresivnější chování.

Nastávají změny i v kondici psa?

Starší psi všeobecně více odpočívají a začínají preferovat kratší procházky, přestávají aportovat a více hodin denně prospí. 

Jaké procento vašich klientů k vám přichází díky problematice stárnutí a zhoršení jejich zdraví?

Jelikož na naší klinice klademe velký důraz na prevenci, která je bohužel u veterinářů stále ještě dost podceňovaná, tvoří staří pacienti až 50% veškerých případů. Již od věku 6 let psům pravidelně odebíráme krev na kompletní vyšetření tak aby veškeré případné zdravotní problémy byly odhaleny včas, kontrolujeme hladinu štítné žlázy, domlouváme s majiteli ultrazvuk dutiny břišní a v indikovaných případech i kardiologické vyšetření, standardem je i rozbor moči minimálně dvakrát ročně.  

Jaké problémy se stárnutím nejčastěji chovatelé řeší?

Nejčastěji řešíme chronické selhání ledvin, sníženou funkci štítné žlázy a zhoršenou funkci jater. Dále ve vyšším věku klademe důraz na zdravé dásně a zuby psa a výše zmíněné kardiologické vyšetření které přímo u nás provádí veterinární kardiolog specialista. V neposlední řadě u starších pacientů řešíme i artrotické stavy a onkologii, poruchy nervů... Problémů u psů ve vyšším věku je více a dá se říct, že mohou postihnout jakoukoliv orgánovou soustavu.

Doporučujete vašim chovatelům nějaký speciální režim?

Speciální režim většinou záleží na konkrétní diagnoze, ale všeobecně u stárnoucích psů bez zdravotních potíží preventivně doporučujeme kvalitní stravu pro staré psy (vyšší obsah nenasycených omega 3 a omega 6 MK, lecithinu, vitaminu E, vit. B12, probiotika..), zdravotní prohlídku minimálně dvakrát ročně, preparáty proti vzniku zubního kamene a čistění zubů, dostatek pitné vody k dispozici i zvýšení množství přijímaných tekutin přídavkem vody do krmné dávky, častější a kratší venčení, nepřemáhat psa. 
vete2.jpg

Od jakého věku u psů je dobré řešit doplňky stravy spojené se stárnutím a problémy s ním spojené?

Doplňky stravy bych doporučila již od věku, kdy psi začínají stárnout, viz. první otázka. 

Znáte Karsivan, přípravek vyvinutý speciálně pro léčbu zdravotních problémů stárnoucích psů?

Karsivan znám velmi dobře a na klinice indikovaným pacientům předepisujeme. Jedná se primárně o psy se zhoršenou funkcí nervové soustavy, kteří například prodělali mrtvičku. 

Jakou s ním máte zkušenost?
vete3.jpg

Zkušenosti s ním máme výborné, dokonce nám majitelé hlásí, že psi po něm jakoby ožijí a jsou veselejší a čipernější. 

Na naše otázky odpovídala MVDr. Marta Koudelková, Homevet - Veterinární klinika Jičínská, Praha 3, za její odpovědi jí děkujeme.
59fb289ee42fdblobid0.jpg
www.karsivan.cz


Naše články:
Stárnutí psa: Poruchy prokrvení a ostatní projevy
Zeptali jsme se majitelek psů: Jak zvládáte péči o stárnoucího psa?
Stárnoucí pes potřebuje pozornost a energii
Listopad je měsíc diabetu u psů a koček. Mohou vaši čtyřnozí miláčkové žít s cukrovkou?