Ač jsem leccos tušila předem, stejně mě přímý střet s životním stylem stavitelů jihomexických pyramid a filozofií předvídatelů konce světa šokoval. Slabším povahám ani nedoporučuji vyhledávat si o jejich hororovém životním stylu podrobné informace.

Nelze se vůbec divit, že když je objevila v 16. století Cortézova výprava, považovala Maye za ďábly – už jen jejich vzhled působil děsivě. Proč? Chtěli se tak připodobnit co nejvíce k uctívaným bohům - možná mimozemšťanům? Nebo kde se vzal jejich ideál krásy?

Mayové

Mayové

Představte si, že v džungli objevíte na neznámém poloostrově takovéto tvory, kteří deformují hlavičky novorozenců obručemi, aby docílili úzkého tvaru lebky, na nosní kost si umístí kamínek, aby šilhali, zuby si provrtávají a do dírek umísťují drahokamy:

Mayové

A to už vůbec nerozebírám provádění rituálních vražd nejrůznějším způsobem, kdy oběti bohům vybírali z vlastních řad a často zabíjeli i své děti.


Mayové

Zde jsem se s ostatními turisty opatrně (hloubka asi 50 m) vykoupala, ale nechat se tam shodit a doufat v lepší posmrtný život, kterým byli Mayové posedlí, to bych tedy nebrala:

Další roli zde hrají drogy, jimiž je dodnes jižní i střední Amerika proslulá, které samozřejmě při sebehanobení (např. propichování penisů či jazyků) užívali a díky nimž se dostávali při obětování lidí do transu či snášeli bolest.

Pyramidy na rozdíl od Egypťanů používala nejvyšší kasta k obývání

Čím nižší domeček, tím nižší společenské postavení, a naopak. Jak zvládli budovat obrovská města bez znalosti kola? Jak přemisťovali materiál? Zde vidíte zbytky obytných místností paláce na vrcholu jedné z Pyramid a ukázky umělecké tvořivosti. Města jsou stavěna v průběhu tisíciletí jedno na druhém. Když došly potravinové zdroje, lidé město opustili, zasypali a postavili si jiné. A opět se vraceli... Abychom mohli pamatáky obdivovat, je třeba jedno po druhém nejdříve vykopat:


Míčové hřiště na hru pelota (zřejmě předchůdce košíkové) nechybí v žádném starověkém městě – největší se nalézá v Chichen Itza. Raději ani nedomyslet, co tehdy prováděli diváci s členy poraženého týmu… hrůza vás jímá!

Mayové

Mayové

První tři naleziště najdete na poloostrově Yucatan, další ve středozemí, uprostřed džungle.


Chichen Itza

Zde jsem se cítila hodně stísněně, a dokonce utíkala od zajímavého, leč drastického výkladu. Najdete zde známou pyramidu s ozvěnou a důkaz neuvěřitelně přesných výpočtů, kdy v jeden den had umístěný na jedné ze čtyř bočních hran zezlátne.

Tulum

Jediné z měst (těsně nad mořem – prý na tehdejší poměry mírumilovné), kde jsem se cítila dobře.


Coba

Tak tady mně to rovněž depresivní nepřišlo, možná proto, že nás po jednotlivých stavbách vozili rikšové, což mně přišlo zábavné na rozdíl od pána, co se s námi dřel. Někteří turisté jezdili na kolech - pro pěší návštěvu je Coba příliš rozsáhlá. Na tu nejvyšší zde na rozdíl od té v Chichen Itza můžete vylézt – díky závratím vám mávám ale jen z prostředka (ještě že jsem s přítelem nelezla až nahoru – skončila bych jako jedna slečna, co uprostřed schodů dostala hysterák).

Palenque

Jedno z nejznámějších nalezišť působí díky dešti ještě tajemněji.

Bonampak – jediné místo, kde najdete na vrcholu pyramidy zachovalé malby znázorňující každodenní život – války, oslavy, porody panovníků...


Yaxchilán

Sem se dostanete pouze lodí po řece - vypadá jako z Tolkinova románu, nemyslíte?

Stála jsem bezprostředně vedle proslulého kalendáře a později na místě, kde je uložena deska s tzv. „kosmonautem“, a kladla si otázku, zda a proč kdosi kdysi z vesmíru či z jiné země (např. Sumeru – jedna z teorií) zasáhl do života primitivních domorodců. Co z toho měl? Dozvíme se to někdy?  

Ať už jsou či nejsou moje teorie „ujeté“, zážitky ze sondy do života starověkých Mayů jsem si přivezla domů skličující. Dokonce mě jímá hrůza při psaní těchto řádek. A to i přesto, že proslulý konec světa, který předpovídali, zůstal prozatím zažehnán.

Reklama