Dobrý den všem v redakci,

dnešní téma o PC je na mě jako ušité. Pohodlně se usaďte a přečtěte si moje začátky s počítačem.

Pracuji v malé soukromé firmě a pan majitel mi velice dlouho sliboval počítač. Slovo počítač, to byla váha. Abych nevypadala jako trouba, až ho dostanu, začala jsem navštěvovala kurs pro začátečníky PC. Mezi tamějšími adolescenty jsem byla, no slušně řečeno, jako stařenka.

Dívali se po  očku, jak si budu počínat. Byla jsem k smíchu. Nevěděla jsem, kde se počítač zapíná, myši jsem se nebála, zvířata mám ráda, popletla jsem, co se dalo. Pracovali jsme s programy Word a Excel. Po patnácti lekcích jsem byla stejný jelen jako před začátkem. Z celého kurzu jsem byla totiž začátečník pouze já.

V této době mi přálo veliké štěstí v mém neštěstí. Zemřela mi maminka a dcera dostala od přítele počítač jako dárek s tím, abych se zdokonalila v práci na PC. Tak jako jsem všechno učila dceru od mala, co má a nemá dělat, tak se zachovala ona ke mně. Učila mě. A byla to perná práce. Učí mě dodnes.

V zaměstnání totiž pracuji s jiným technickým programem, který mě živí. To se mě ujala kolegyně, která mi půjčila svůj manuál, a já podle něho se učila pracovat. Nezapomenu na její slova, kdy jsem provedla špatnou operaci: "Věruško, dole na liště si musíš přečíst, co ti počítač hlásí, co udělal a co zadáváš ty." Jen jsem se zmohla na odpověď: "Ale já neumím anglicky."

"Tak se nauč!"

Příkazy jsem si překládala a naučila perfektně obsluhovat ve svém programu počítač. Jenom dodám, že jsem uživatel PC, ne programátor.

Tyto řádky budou číst obě ženy. Děkuji dceři Petře a bývalé kolegyni za ochotu a trpělivost při jejich snaze mě dostat k PC a nebát se ho.

A ještě poslední dodatek. Nedávno k nám přišli dva kluci z kurzu pro začátečníky na PC a ucházeli se o práci. Viděli mě, jak pracuji na počítači, a hleděli na mě jako zjara, že ta stařka si vede dobře.

Pěkný a pohodový den všem na Žena-in a ženy jsou in i po padesátce s PC.


Dobré ráno Věrko,
díky za Váš příspěvek, který možná dodá odvahu těm, které se stále trochu bojí s počítačem pracovat. Sama jste potvrdila, že věk není překážkou. Ještě že kolem sebe máte lidi, jako je Vaše dcera Petra a kolegyně z práce, které nedají na řeči, že už jste na naučení s počítačem příliš dospělá ;-).

Dobré páteční ráno, ž-in, a co vy a počítač?


Dnešní téma
Já a počítač

Proč máte doma počítač?

Kvůli komu?

Kvůli čemu?

 

Živí vás počítač?

Musela jste se s ním kvůli práci naučit?

Kdo vás učil? Příručky, partner, škola, vy sama?

Jaké byly vaše začátky?

 

Je počítač váš nepřítel?

Proč ho nemáte ráda?

Kdy si připadáte nejvíc bezradná?

 

Požádáte muže o pomoc, když si nevíte rady?

 

A co vaše děti?

Jsou na něm již závislé?

 

Proč je počítač super a proč je lepší ho nemít?


napište nám na: 

redakce@zena-in.cz
Reklama