39665944c6e43-obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Možná jste na hřbetech svých rukou našli menší tmavší flíčky, které ne a ne zmizet. Naopak. Postupně se stávají výraznějšími. Nejsou to mateřská znaménka ani pihy. Jde o pigmentové skvrny, kterým se někdy říká i sluneční nebo také stařecké skvrny. Vzpomeňte si na babičku, dost možná je mívala nebo má nejen na rukou, ale i na obličeji. Jenže nikde není psáno, že jde o problém týkající se vyšších ročníků. Objevit se vám mohou na kůži klidně už po třicítce. Nutno říct, že patří k poměrně častým problémům, které řeší mnoho lidí. Nejsou ve většině případů nebezpečné, spíše jde o estetickou stránku věci. Není tedy divu, že má ve své nabídce většina kosmetických značek kosmetické produkty k jejich zesvětlení nebo zakrytí.

Viník není jen jeden

Pigmentové skvrny způsobuje melanin, což je látka, která se vyskytuje přirozeně v kůži i vlasech a určuje jejich přírodní barvu. Světlé typy s blond vlasy ho tedy mají mnohem méně než lidé s tmavými vlasy a snědou pletí. Skvrny pak vzniknou v místech, kde je melaninu v kůži nadměrné množství. Na povrch ho zpravidla „vytáhne“ UV záření. Proto jsou nejčastěji zasaženy ty části těla, které přirozeně vystavujeme slunci a které mnohdy špatně chráníme – tedy obličej, dekolt a hřbety rukou a předloktí. V mládí se to ještě tolik neprojevuje, ale po čtyřicítce se tyto „hříchy“ sčítají. Jenže pozor! UV paprsky neobsahuje jen slunce, ale třeba i záření v UV lampě, kam vkládáte pravidelně ruce, chodíte-li na umělé nehty.

Další příčinou vzniku flíčků, které se objeví i v mladším věku, jsou hormonální změny v těle, časté bývají třeba v době menopauzy. Mohou se ale vyskytnout jako reakce na užívání některých léků, například antibiotik. Svoji roli hraje samozřejmě i genetika. Každý máme vrozené určité množství melaninu. Pak stačí už jen spouštěč a skvrny jsou na světě.

Zabraňte jejich vzniku

Samozřejmostí by měla být ochrana pokožky před slunečním zářením, a to na každém místě našeho těla, jež je vystaveno slunečním paprskům. Jenže zatímco obličej a dekolt jakž takž chráníme, na ruce obvykle zapomínáme. Pro péči o kůži rukou se vyplatí používat klasické opalovací krémy nebo krémy na ruce, jež v receptuře obsahují UV faktor. Moc jich na trhu není, ale dají se najít.

Jak se pigmentací zbavit

Možností, jak se nevzhledných flíčků zbavit, existuje více. Bojovat přitom můžete pomocí kosmetických produktů, například těch, které mají ve složení vitamín C, kyselinu kojolovou, niaciamid nebo retinoly. Jenže často není taková péče stoprocentně účinná. „Efektivní a vlastně nejúčinnější metodou v boji proti pigmentacím je ošetření laserem. Poradí si se širokou škálou pigmentových lézí. Velmi efektivně účinkuje i v případě hluboké pigmentace a u obtížně léčitelných stavů, např. melasmat. Zvlášť efektivní je díky tomu, že technologie umožňuje rozpad pigmentů, nikoliv však buněk. Díky tomu zničení pigmentu probíhá i bez odpaření kůže, což je unikátní vlastnost, která umožňuje bezpečné a účinné ošetření. Další metodou, kterou mohu doporučit, je chemický peeling,“ říká MUDr. Lucie Jarešová z pražské kliniky DermaMedEst, která má s odstraněním takových skvrn dobré zkušenosti.

d47c3594214b4-obrazek.jpgMUDr. Lucie Jarešová

Vystudovala 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy, bakalářský studijní program – obor zdravotní výchova a magisterský studijní program – všeobecné lékařství. Své zkušenosti získala na Dermatovenerologické klinice FN Motol a ve FN Královské Vinohrady. Jejím hlavním cílem je poskytovat vysokou kvalitu v oboru dermatologie, dermatochirurgie a estetické, korektivní medicíny. Vede centrum pro podávání biologické léčby. Pravidelně přednáší a publikuje pro odbornou i laickou veřejnost. Mimo jiné je členkou České dermatovenerologické společnosti ČLS JEP.

Zdroj: MUDr. Lucie Jarešová z pražské kliniky DermaMedEst

Naše články: