Říká se jim také stařecké bradavice, protože se objevují ve vyšším věku. Správný název zní seboroické keratózy a jde o nezhoubné kožní výrůstky různých velikostí a tvarů. Ačkoli se jedná o nezhoubné kožní nálezy a nejsou tedy životu nebezpečné, pro mnohé lidi jsou nepřijatelné, zejména pokud se objeví na kůži na viditelných místech.  

bed4f7ae0a721-obrazek.jpg
Foto: Freepik

Jak poznat stařecké bradavice 

Zpočátku vypadají jako skvrny světle hnědé nebo tmavší hnědo oranžové barvy, později se povrch vyvyšuje, drolí a bradavice tmavne. Může připomínat stroupek. Ve výsledku mají často hrubý, šupinatý povrch a mohou se lišit barvou od světle hnědé až po téměř černou. Mají tendenci růst na místech, kde je pokožka vystavena slunci, jako je obličej, krk, ramena, záda nebo ruce, ale také na trupu. Velikost se může pohybovat od několika milimetrů až po několik centimetrů v průměru. Ačkoli mohou na pohled působit podobně jako některé typy rakoviny kůže, stařecké bradavice jsou neškodné. Je však určitě vhodné si je nechat pravidelně kontrolovat dermatologem, protože mohou být snadno zaměněny za zhoubný melanom.  

Proč stařecké bradavice vznikají 

Důvod vzniku nevzhledných bradavic lékaři přesně neznají, proto je také těžké radit ohledně prevence jejich vzniku. Nepochybně je jejich vznik ovlivněn dědičností, ale také zvýšenému vystavování kůže slunečním paprskům. Další příčinou vzniku může být také náchylnost ke vzniku ekzémů. Roli pak samozřejmě hraje i věk. První stařecké bradavice se obvykle začínají tvořit po 40. roce věku a výše, ale mohou se vyskytnout i dříve. 

Možnosti odstranění stařeckých bradavic 

Existuje několik metod jejich odstranění. Nejstarší je aplikace tekutého dusíku, která se stále ještě používá. Bradavice postupně sesychá a po několika ošetřeních se odloupne. Nevýhodou je nutnost opakování a nelze kontrolovat hloubku působení dusíku. „Moderním, rychlým a relativně jednoduchým způsobem je odstranění bradavic laserem. Výhodou je, že laserem postupně odstraníme výrůstek s přesnou kontrolou působení. U malých projevů lze zákrok provést bez lokální anestezie, u větších projevů se používá lokální anestetikum, protože ošetření pálí. Po zákroku může ložisko mírně hnisat a mokvat, ale to je normální průběh hojení, které trvá týden, u větších projevů může také dva. Po zákroku není žádné omezení, kromě ochrany před sluníčkem. I při ošetření laserem je možnost odeslání odstraněného projevu na histologické vyšetření,“ vysvětluje MUDr. Lucie Jarešová.   

06994b141aef4-obrazek.jpg
Foto: Se souhlasem dermatoložky MUDr. Lucie Jarešové

Kdy navštívit lékaře? 

I když stařecké bradavice samy o sobě nejsou nebezpečné, je důležité neignorovat změny na pokožce. Pokud si všimnete jakéhokoli podezřelého výrůstku nebo změny na již existující bradavici, která by mohla signalizovat malignitu (např. náhlá změna tvaru, barvy, krvácení nebo svědění), neváhejte se obrátit na dermatologa. Včasná diagnóza je klíčová pro vyloučení rakoviny kůže nebo jiných vážných onemocnění. Pozor na náhlý výsev velkého množství těchto projevů, mohlo by se jednat o první příznak nádorového onemocnění v těle.  

Zdroj: MUDr. Lucie Jarešová 

Naše články: