Před pár lety jsem si chtěla jako dárek k narozeninám věnovat keltské tetování. Jejich umělecká díla  jsou charakteristické propletené ozdobné znaky, které mě vždy fascinovaly. Mohla bych si je prohlížet do nekonečna… Hledala jsem tehdy to správné na internetu, ale v nabídce všelijakých salonů či jednotlivců, kteří tuto službu nabízejí, jsem nenašla nic, co by mě zaujalo či oslovilo.

Pátrala jsem tedy v knihách o Keltech, které mám doma, až jsem narazila na Tajemný svět Keltů - poodhalené dědictví keltské tradice od Claire Hamiltonové a Steveho Eddy. 

ogham

Kniha je to překrásná, plná neskutečně zajímavých ilustrací a kreseb. Jediná potíž byla v tom, že bych si na tělo nejraději nechala zvěčnit asi tak sto padesát keltských motivů. Mezi spoustou zajímavých informací, které tato kniha nabízí světu, mě zaujalo pojednání o starém keltském věštění zvaném OGHAM. 

oghamInformace o podobných věcech jsou odjakživa blízké mé duši a přirozené asi jako nádech a výdech a voní mi jako sváteční vánoční perníček.

Ogham - je způsob věštění založený na prastarém keltském učení, které pochází přímo od druidů a bylo známo pouze zasvěceným. Dávní druidové kvůli své přísné víře v ústní tradici po sobě nezanechali žádné písemnosti. Avšak pracovali s Ogham posvátnou abecedou. Je to systém dvaceti znaků, který zpodobňuje série čar, křížících středovou vertikální linku v různých kvantitativních kombinacích a úhlech. Moudří druidové toto písmo užívali k věštění a provádění kouzel. Po světě je mnoho posvátných kamenů, na kterých můžete spatřit ukázky tohoto mystického písma… Ogham písmo se také hojně používalo jako jazyk hádanek či způsob předávání šifrovaných sdělení, vyřezávaných do dřevěných hůlek, kterému pak rozuměli jen vyvolení.

V dnešní době neviditelných sítí předávajících informace o čemkoliv můžeme porozumět či ovládat toto prastaré učení nebo i věštění. Každé písmeno Oghamu podle Anny Franklin symbolizuje jeden strom, s nímž je dále spojeno množství mýtů a dalších významů. Jednotlivé stromy pak mají mytologický význam v daném období roku - dub v čase slunovratu, hloh v měsíci květnu a tak dále.

Podle knihy Magické slavnosti letního slunovratu si osobní sadu Ogham můžeme snadno vytvořit sami, a to tak, že překreslíme magické znaky na dřevěné nebo kamenné oblázky. Eventuálně vyřežeme do dřevěných destiček. Je tu i možnost použít kostičky tvrdého papíru.

ogham

Zdroj wikipedia: Stránka z knihy Auraicept na n-Éces

Samotná věštba podle Anny Franklin pak probíhá následovně: všechny kamínky se symboly Ogham vložíme do váčku. Následně jeden po druhém vytáhneme ven devět z nich ve třech skupinách po třech a rozložíme před sebe. První skupinka ukazuje naši minulost, druhá přítomnost a třetí budoucnost. Po přečtení všech znamení vrátíme symboly zpět do váčku a vytáhneme ještě jednu trojici. Ta ukazuje stav naší mysli, těla a ducha.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

O Keltech jsme také psali:

Reklama