Dnes jsem pro vás přichystal lahůdku. Vigenérovu šifru. Tak s chutí do toho a půl je hotovo. Soutěžní otázka je opět zašifrovaná.

Tahle šifra je i v dnešní době prakticky neprolomitelná. Ve své době byla používána velmi často. Dám vám sem odkaz na Wikipedii: Popis Vigenèrovy šifry

Na tom odkazu najdete i vysvětlení pojmu: Vigenèrův čtverec. Ten je základem pro rozluštění dnešní soutěžní otázky.

Takže nebudu chodit okolo horké kaše.

Zde je otázka:

tvieoeauuaiarqtmykfiqgvmcgafrlbce?

Jednoduché, že? Tedy kdybyste se pokusily tohle vyluštit bez klíčových slov, pomocí nichž to bylo zašifrováno, trvalo by to i nejrychlejším počítačům, co zvládají miliardy operací za vteřinu, prý několik desítek let. Tak dlouho vás trápit nenechám. Já vám tu klíčovou větu prozradím. Ale abych nebyl takový dobrák, tak ji máte v podobě teček a čárek:

.--- / ... / . / -- / -.- / .-. / .- / ... / -. / .- /

Tak, nyní již máte vše, co potřebujete. Zašifrování té otázky mi trvalo cca 5 minut. Rozšifrování by mělo trvat stejnou dobu. Přeji příjemnou zábavu a pomyslete, kolik podobně zašifrovaných zpráv v historii lidstva běhalo světem.

Věřím, že vás tenhle výlet do historie šifer zaujal, a správnou odpověď na otázku vložíte do odpovědního boxu:

Odpovědní box naleznete, když kliknete na následující odkaz:

SEM              Odpovědní BOX           SEM

Nevkládejte odpověď DO DISKUSE POD TÍMTO ČLÁNKEM.

Dále vás žádám, abyste si pod tímto článkem nenapovídaly, neradily atd., abyste nezkazily zábavu těm, co si chtějí na řešení přijít samy.

Soutěž začala dnes tedy ve čtvrtek 31. 5. 2012 v 8.00 a skončí zítra, tedy v pátek 1. 6. v 8.00. Zítra dopoledne zveřejním správné řešení i odpověď.


Co můžete vyhrát

kuchV této hádanakové soutěži můžete získat dvě ceny: balíček plný zdraví od firmy Noventis a knížku Kuchařka pro mou dceru autorky Jany Zatloukalové (SMARTpress)...

Balíček plný zdraví od firmy Noventis obsahuje...

  • 2x60 kapslí potravinového doplňku Koenzym Q10
  • 40 kapslí doplňku stravy Omega-3 Max
  • 30 tabletek doplňku stravy Karnitin

Hádanková soutěž (ve které dostanete každý všední den jinou otázku) probíhá od 15. 5. 2012 do 15. 6. 2012. Pokud odpovíte správně alespoň na 5 hádanek, zařadíte se do slosování o knihu Kuchařka pro mou dceru. Pokud odpovíte správně alespoň na 10 hádanek, zařadíte se také do slosování o zdravý balíček od firmy Noventis.

karnitomegakoen

Abyste mohla soutěžit, musíte být registrovaná a aktuálně přihlášená čtenářka. Též musíte mít vyplněné ve svém profilu údaje nutné k soutěžím.

Reklama