Film skončil, seděl jsem jako přikovaný a pomalu se mi začaly řinout slzy na košili. Skončil třetí díl Star Wars v časové linii příběhu, ale šestý celkově, a doplnil chybějící díly této velkolepé pohádky pro malé i velké. 

Přiznávám obrovský zmatek pocitů. Ještě při odchodu jsem se vnitřně klepal a nechápal jsem, co jsem viděl. Nejsem fanatický příznivec Star Wars, ale asi jako každého, kdo má trochu rád sci-fi, mne tento Lucasovský geniální počin zasáhl.  

V odkazech pod tímto textem se můžete podívat na kompletní propagační materiály k filmu vydané distributorem k premiéře. Doporučuji si je přečíst, jsou v nich integrovány rozhovory s tvůrci a obsahují většinu informací, které si přečtete v recenzích. 

Kdo zná zbylých 5 dílů, ví, že do skládačky je potřeba v Pomstě Sithů  doplnit jak a proč se Anakim Skywalker změní v Darth Vadera. Jak dojde ke zničení řádu Jedi. Jak dojde k narození dvojčat Leyi a Luka Skywalkerových a proč nemají maminku.  Jak a proč se změní republika v Impérium. Těch otázek je hodně. Ti, kteří nevědí, o co jde, mají možná štěstí – mohou se podívat na celou ságu pěkně popořadě. 

foto_nahled_1105.jpgKdyž jsem usedal do sedačky, měl jsem nějakou představu o příběhu a říkal si, trefím se, nebo ne? A vtom mi do obzoru vletěla první kosmická loď a ten záběr překonal všechny mé představy. A vůbec – efekty použité ve filmu  jsou úžasné, až na drobné výjimky vám nedojde, že prakticky každý záběr byl natáčen před modrým pozadím a velká většina pohybujících se objektů ve skutečnosti neexistuje. Technika už dokáže naprosto oklamat lidské oko a fantazie se stávají skutečností. A tento film toho vrchovatě využívá. Od soubojů kosmických lodí v atmosféře planety přes souboj mezi Obi-Wan Kenobiho se zlým broukovým  Grievousem po závěrečnou bojovou scénu a proměnu Anakina na Vadera.

To, co mne dostalo, však nebyly efekty. Na ty jsem byl připraven a kdybych je hodnotil jinak, cítil bych to jako zklamání. To, co mne dostalo, byly emoce, bylo to, jak režisér uchopil mou mysl a vláčel ji po stezkách své fantazie. Každý z nás má v sobě strach o své nejbližší. Každý z nás by pro jejich dobro, neřku-li záchranu života, udělal hodně.

Strašně jednoduše jde pochopit nesmyslnost Anakinova jednání a zároveň ho odsuzovat. Dokonce i řeči kancléře Palpatina se mohou jevit jako správné.

Smysl filmu by šel zkrátit na staré přísloví – Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly.

Nechci vám prozradit příliš a snad se mi to podařilo. Až se ale bude blížit konec 140minutového spektáklu, připravte si kapesníky. Moc se mluvit nebude, o to větší síla to je.

Kdyby naše redakce dávala hvězdičky, nemohl bych jinak než ocenit ten film pěti z pěti možných a na procenta dát tomu filmu 100 %.

Prfoto_nahled_1106.jpgotože jen málo filmů je uděláno tak dokonale jako tento. Drobné chybičky se tam jistě najdou, to však v Pánovi prstenů taky. A tento film Star Wars Epizoda III  Pomsta Sithů se mu vyrovnává.

Prostě – pokud máte rádi SF a aspoň trochu máte rádi kino – nenechte si tenhle film ujít. A nenechte ho ujít ani svým dětem starším dvanácti let.

A pokud můžete, běžte se podívat do kina ve Slovanském domě v Praze. Mají tam první digitální promítačku v ČR a obraz je tam úžasně ostrý a bez jakýchkoliv rušivých prvků.


Odkazy na další materiály:

Před dávnými časy, v předaleké galaxii... 

Kruh se uzavřel

Řemeslná dovednost Pomsty

Souboj Jediů

Temná strana, světlá strana

Fantazie Pomsty

Filmová hudba

O filmových tvůrcích


STAR WARS : Epizoda III Pomsta Sithů

Star Wars: Episode III  Revenge of the Sith               

USA – 2005 Lucasfilm                                                                          

                                                                                                             Premiéra  19. 5. 2005

Scénář:    GEORGE LUCAS

Režie:      GEORGE LUCAS

Kamera:  DAVID TATTERSALL, B.S.C.

Hudba:    JOHN WILLIAMS

Hrají:       EWAN McGREGOR, NATALIE PORTMAN, HAYDEN CHRISTENSEN, IAN              McDIARMID, FRANK OZ jako Yoda

          foto_nahled_1108.jpg

                Válka! Republika se hroutí pod brutálními útoky vůdce separatistů hraběte Dooku. Na obou stranách jsou hrdinové. Před zlem však není úniku. Krutému generálu Grievousovi, mozku separatistů, se podařilo nečekaně proniknout do hlavního města Republiky a unést kancléře Palpatina, vůdce Galaktického senátu. Zatímco se separatistická armáda droidů pokouší uniknout z obléhaného města s cenným rukojmím, dva rytíři Jedi se zoufale snaží polapeného kancléře zachránit…

foto_nahled_1107.jpg      Je téměř nemožné říci, kdy příprava na SW III přesně začala. V mnoha ohledech už před více než 30 lety spolu s prvním dílem této ságy.  Film se začal natáčet 30. 6. 2003 v  Číně, Thajsku, Švýcarsku a Tunisku, jejichž reálie posloužily jako základ pro vytvoření nových planet. Již v roce 2002 se štáb vydal na nebezpečnou cestu  do Itálie natočit  erupci sopky Etny na Sicílii. To vše bylo posléze doplněno ve studiu 2200 speciálními efekty.

    Celé sága začala v roce 1977 filmem „Hvězdné války“. Po fenomenálním úspěchu  následovaly v roce 1980 „Impérium vrací úder“ a v roce 1983 „Návrat Jediho“. George Lucas se poté rozhodl počkat s natáčením dalších dílů, než mu vývoj počítačové techniky umožní dokonale ztvárnit  jeho vize. To  se stalo v roce 1999, kdy byl uveden do kin film „Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba , v roce 2002 pak navázala „Star Wars: Epizoda II  - Klony útočí“.   

 

Ať tě síla provází!

Reklama