Už jste se i vy stali temnými turisty? Jestli ne, máme pro vás pozvánku do Terezína, Osvětimi a Březinky. Tato místa ročně navštíví půl milionů zvědavců ze všech zemí světa. Proč? Odborníci je rozdělují do tří kategorií: duchovní, ovlivněné vzděláním a nadšence hollywoodských filmů. První skupina hledá duševní naplnění, druhá si doplňuje rozhled, třetí se baví. V Polsku navíc odstartoval zajímavý psychologicko-převýchovný program pro vězně recidivisty. Jejich nápravná zařízení jim začala organizovat výlety po nacistických koncentračních táborech s tím, že pohled na místa holocaustu z nich má udělat lepší lidi. Chcete se i vy stát lepšími? Tak vyrážíme.
Terezín
Venku prší, je zima. Památník, potažmo bývalá pevnost, která prorůstá celým dnešním městem Terezín (mimochodem jinak velice nezajímavým), se mokře leskne hned za příjezdovou zatáčkou, takže ho nelze minout. U pokladen se shromažďuje asi deset lidí a čeká na průvodkyni. „Vítáme vás v místě, kde zahynulo jen 35 tisíc lidí. Podle čísla je vám doufám jasné, že Terezín byl nejmírnější a vlastně i neluxusnější koncentrák ze všech. Nacisté sem od roku 1941 shromažďovali většinou židovské obyvatele z Čech, Německa, Dánska, Holandska, Slovenska a Maďarska, aby v ghettu čekali, než pro ně budou přichystány vyhlazovací tábory v polské Osvětimi a Březince,“ říká nám pro začátek, když společně procházíme pod známým nápisem Arbeit Macht Frei.
Popel se sypal do Ohře, která protéká hned za táborem. Prohlídka Malé pevnosti, jak se lágru říká, trvá zhruba hodinu. Čekají vás ubikace s původními pryčnami na spaní, záchody (dva pro 600 lidí), netknuté umývárny, kam vězni nesměli, protože byly postaveny jen kvůli zmatení kontroly humanitární organizace, i malé popraviště a šibenice pro odbojné zajatce. Ten „nejluxusnější“ koncentrák na mě udělal fakt dojem. Jak asi vypadá ten nejhorší? „Je to síla, z toho nebudete ani spát,“ odpovídá průvodkyně, když se ptám na Osvětim.
Osvětim
Sem je cesta trochu složitější, ale stojí to za to! Městečko se nachází v Polsku, asi 150 kilometrů severně od Ostravy. Značení je mizerné, a to dokonce i na místě samém. Nutno však podotknout, že na rozdíl od Terezína (200 korun dospělý, 400 korun rodina) je vstupné jen symbolické, nikdo nechce vydělávat na utrpení druhých. Takže jsem v bývalé továrně na smrt, nad kterou se vznáší asi 1,5 milionu zavražděných duší. Tábor Osvětim (německy Auschwitz) je zvětšenina Terezína.
Němci jim dokonce prodávali i fiktivní stavební parcely, zemědělské usedlosti či obchody. V jiném sále jsou tisíce bot od velkých škrpálů přes taneční střevíčky až po malé dětské capáčky. Jinde tuny zubních kartáčků, hřebenů a štětek na holení, o kus dál batohy a kufry i s adresami majitelů. V jiném sektoru čekají modely plynových komor i skutečné podzemní prostory, kde se ze sprch místo vody sypal cyklon B, z kterého se po styku se vzduchem začal odpařovat smrtící plyn. Hned za zdí „sprch“ se černají kovové pece. Venku obrovská, jakoby hasičská nádrž, kam se sypal popel. Nakonec dokumentární film v místním promítacím sále. Brrrr. Odcházím zcela pohlcena holocaustem. A to mě ještě čeká Březinka.
Březinka
Je to od Osvětimi tři kilometry vzdálená vesnice, kde Němci postavili pobočku Auschwitz – Birkenau. Parkuji v koloně dalších temných turistů, kterých se tu mezi drátěným ostnatým pletivem hemží několik stovek. Na nebi v tu chvíli vysvitlo slunko, aby osvítilo známou cihlovou bránu s kolejovou rampou, která přiváděla vlaky přímo do středu lágru. Prostor je ohromná, 175 hektarů velká, rovná, travnatá plocha, na které bylo vystavěno 300 známých cihlových domků. Do dneška se jich zachovalo jen 45, protože Němci těsně před osvobozením zahlazovali stopy a všechno, co stihli, bourali. V dobách své slávy zde žilo 100 tisíc vězňů a byl to vůbec největší vyhlazovací tábor té doby. Později ho sice velikostí předčily Stalinovy sibiřské gulagy, ne však svou krutostí. Chodí se podle směrovek, základní informace hřímají ve dvanácti jazycích z hlavní strážnice SS.
Vše na www.pamatnik-terezin.cz
Mnoho, ale ne vše na www.osvetim-auschwitz.estranky.cz, www.holocaust.cz
Terezín – otevírací doba Malé pevnosti:
1. 4.–31. 10. – denně 8.00–18.00
Osvětim – otevírací doba
1. 6.–31. 8. – denně 8.00–19.00
Nový komentář
Komentáře
Dnes jsme byli v Osvětimi, ten výlet stojí za to, ale ohledně toho vstupného-žádné symbolické, ale 33.- zlotych na osobu, což je na koruny asi 220.- kč, takže když někdo tvrdí, že v Terezíně vydělávají na utrpení druhých (vstupné 200.-kč) a v Osvětimi ne, tak teda nevím...Ale i tak to za to stojí.
V Terezíně jsem byla a nechtěla jsem tomu ani uvěřit co se tam dělo za hrůzy
BYLA JSEM V TEREZÍNĚ A STAČILO MĚ TO,JE MĚ TO MOC LÍTO
Nestyda — #46 co to je cakra treti oko? ja jsem nic nezaviral a uz vubec ne oci
hele tak dost už! klikla jsem fakt jednou
Lukáš Čejka — #45 tuhle imunitu ti závidím
Lukáš Čejka — #45 tuhle imunitu ti závidím
V Osvětimi a Březince jsme byli coby dítka školou povinná na školním výletu. Jestli se dobře pamatuju, tak asi 6 - 7 třída. Skoro nic si z toho nepamatuji, jen nekonečnou cestu autobusem, a že to byla víceméně nuda. Asi to není nejlepší cíl na školní výlety. V Terezíně jsem byla už víckrát, obvykle s někým, kdo se tam chtěl podívat. Hezky jim tam touhle dobou kvetou růže. Ad diskuze - na Housce nic mimořádného není, a vzhledem k tomu, že se tam pořádají svatby, tak si dovoluji o negativní energii pochybovat. To by tam nikdo svatbu nechtěl, kdyby na těch pověstech cosi bylo. V okolních lesích jsem spávala pod širákem mockrát, a taky nic, žádná strašidla nikde nechodila, což osobně cítím jako újmu, neb by mi takové setkání nevadilo, jsem zvědavej člověk.
Byla jsem v Terezíně, Osvětimi i v Birkenau... ze studijních důvodů. Není to zrovna hezký místo na vejlet, ale lidstvo by nemělo zapomínat... poslala bych tam na exkurzi ty hajzlíky neonáckovský, aby viděli, k čemu se hlásí...
Lukáš Čejka — #45 Jsi prostě otrlý, ne-li přímo kamenosrdcatý s uzavřenou čakrou "třetí oko"... Až mě z Tebe mrazí jak jsi chladný... :)
Opravdu to pri te navsteve na vas tak pusobi, nebo to tu jen hrajete? Co si pamatuju, tak v Terezine jsme byli se skolou a mam pocit, ze to byl dost nudny vylet. Tim se nechci dotknout tech co tam byli zavreni, jen si nevybavuju, ze by to na me nejak zvlastne pusobilo.
nenene, tam dobrovolně nepojedu. byla jsem povinně na základce v Praze v Bartolomějský a bohatě mi to stačilo na celý život.
To jsem taky už zaznamenala, ale určitě bych tam nejela, to bych nezvládla, stačí mi dokumenty v tv a bývá mi z nich dost zle, naposledy vččera jsem koukala na ten o Hessovi, no je to čiré ZLO, určitě bych tam nejela....vím že v generaci rodičů to bylo často povinné, se školou, myslím, že dnešním mladým by to asi neuškodilo, třeba by trochu přehodnotili své konzumní žebříčky hodnot....
V Terezine jsem byla jako dite, to uz je spousta let a dobre mi z toho nebylo. Me je uzko i v hradnich mucirnach. Pred rokem jsem byla na Cachtickem hrade a ackoliv hrady jinak miluju, zvlast takove ty polorozpadle, tady se mi vylozene nelibilo a byla jsem rada, ze uz jsem pryc.
dajdada — #40 no vždyť to říkám, zatím se mi klepou jenom ruce, bude hůř
Nestyda — #37 já vim, už to na mě zase leze
Nestyda — #37 já vim, už to na mě zase leze
vladka006 — #34 Já jsem otevřená různým názorům a myšlenkám, ale něco mi tam opravdu přijde pochybný, ale uvidíš sama ;-)
dajdada — #36
dajdada — #36 dajdado, Ty jsi vůl