Důvodem jít na kurz sebeobrany pro ženy nebyl fakt, že bych měla zkušenost s napadením mužem, ale čirá zvědavost a nutkání mluvit o tak vážném tématu, jakým takové násilné útoky jsou. Trenér bojových sportů Tibor Šaray mou domněnku potvrdil, a tak mi věnoval jedno celé dopoledne k tomu, abych si vyzkoušela a mohla vám následně napsat, jak kurz pod jeho taktovkou probíhá a co účastnice čeká. Sám Tibor říká, že je to kurz šitý na míru všem ženám, bez ohledu na to, jaké mají či nemají zkušenosti. A tak jsou dveře otevřené. Stačí jen chtít. Já sama jsem totiž přesvědčená, že by se každá žena měla umět alespoň trochu umět bránit. Člověk přeci nikdy neví, že?

Rychlokurz sebeobrany krok za krokem

Nebyl čas ztrácet čas, a tak jsem místo běžné šedesátiminutové lekce dostala hned celé dopoledne v ringu, s nejrůznějšími pomůckami, radami a triky, jak se bránit, jak uhýbat, kam udeřit nebo kam mířit (tipnete si, kam?). Kurz sebeobrany není totiž jen o povídání a teoretických ukázkách toho, co by se mohlo stát nebo jak byste měla reagovat. Velmi reálně si tu totiž vyzkoušíte, kde je váš práh bolesti, jak moc může bolet úder do břicha, ruky nebo klidně „jen“ do krku.


A ano, tohle není žádné pohodové cvičení, ale opravdu perfektní průprava na reálnou a jistě i velmi nepříjemnou situaci. A ano, bolí to. To jsem zpočátku vůbec nečekala a netušila jsem, že to celé nebude „jen jako“, ale že opravdu dostanu ránu do břicha, kopanec do holeně, ruka se mi dostane do tak nepřirozeného úhlu, když mě Tibor chytne, že se zkroutím jako vývrtka až na žíněnku, rána několika prsty do krku bolí jako čert nebo že držet revolver v ruce a mířit na druhou osobu, není příjemné, ani když je to jen gumová hračka.
Během mého rychlokurzu jsem se naučila správně stát, držet ruce tak, aby mě útočník nemohl zranit, nebát se dívat se mu přímo do očí a neztratit kontakt. Učila jsem se úkroky, výpady i rány pěstí nebo dlaní. Tibor mi ukázal, jak se bránit, kdyby mě někdo přepadl jen holýma rukama, ale i s tyčí, nožem nebo zmiňovanou pistolí.
Bylo to dopoledne plné obrovského množství informací a nových poznatků a jsem opravdu šťastná, že jsem se mohla učit pod Tiborovým dohledem.

Mé dojmy po kurzu

Odcházela jsem s modřinami po celém těle a bolelo mě moje „Já“ ještě několik dní po kurzu, ale víte, co? Neskutečně mě to nadchlo a otevřelo oči. Kurz sebeobrany pro ženy je totiž kromě jiného také dobrá terapie a psychologický kurz. Dodá ženě odvahy, sebevědomí a sebeúctu.
A protože by byla škoda uzavřít toto téma jen jedním článkem, brzy se můžete těšit na rozhovor s Tiborem Šarayem a malý seriál o obranných technikách.
Vám všem kurz sebeobrany doporučuji!

Kdo je Tibor Šaray: 

„S bojovýmy sporty (systémy) jsem začal v roce 1967. Prodělal jsem různé sportovní disciplíny do svých 17 let – judo, juitsu, box, zápas. Od svých 19 let jsem prošel výcvikem různých bojových umění, hlavně military stylů (MMA). Taktéž jsem prošel tréninky a celkovým výcvikem Musada, Krav Maga, Systema, boje s nožem a dalšími zbraněmi.
Mnoho let jsem strávil tréninkem bojových sportů v zahraničí. V současné době se snažím své zkušenosti z oblasti sebeobrany a bojových umění předávat dál.“

 

Více o kurzu sebeobrany najdete na stránkách mmapraha.cz.

Také si přečtěte:

Reklama