„Lidé o mně často říkají, že nebývám nikdy nervózní, neřeším jiné a chovám se docela arogantně. Já bych jen řekla, že za mou silnou osobností stojí dobré a pevné sebevědomí,“ přiznává Elen. „Jsem vychovaná rodiči, kteří mě vedli k tomu, abych se za své činy uměla vždy dobře ohodnotit. Pokud si to samozřejmě zasluhovaly. Stejně tak mě naučili komunikovat s lidmi, ostatní zbytečně a přehnaně nehodnotit ostatní, umět si stát za svým názorem, a hlavně být šťastná. Díky tomu je můj život o tolik jednodušší. Přála bych všem, kterým sebevědomí chybí, aby se naučili na něm pracovat. Budou si tak lépe vážit sami sebe...“
Snadná cesta k sebevědomí
Podle statistik naše sebevědomí a celkový stav těla i ducha ovlivňuje až 40 % událostí, které se staly v nedaleké době v našich životech. Od toho se odvíjí také naše osobní štěstí, vztahy, zdraví a celková radost z bytí.
Pokud tedy chcete, nehledě na dobré i zlé věci, které se bohužel občas přihodí, žít sebevědomý a spokojený život, pojďte hodit za hlavu některé věci. Bude vám o tolik líp a stane se z vás silná a jedinečná osobnost.
Co dělá sebevědomé lidi sebevědomými?
- Jsou šťastní. To je totiž základní ingredience sebedůvěry a celkové životní pohody. Podstatné ale je, abyste se naučily štěstí čerpat sami ze sebe, nikoliv z ostatních. Hledejte ho ve vlastních úspěších, bez ohledu na to, co si myslí ostatní.
- Nevymlouvají se. Naučte se přebírat kontrolu nad svými činy i myšlenkami. Neviňte za danou věc někoho jiného. Mějte zodpovědnost i za to, co není tak úplně příjemné.
- Nesoudí. Drby, to nemají sebevědomí lidé zapotřebí. Nekoukejte se na jiné skrz prsty a neřešte, co, kdo, proč nebo jak. Tolik se vám uleví.
- Nebojí se postavit se nepříjemnostem. Důležité je umět se postavit vlastním strachům a věcem, které nejsou úplně příjemné. Věci, kterých se ale bojíte, jsou přesně ty, které vás posunou a udělají silnější.
- Umí říkat ano, ale i ne. Výzkum provedený na univerzitě v San Franciscu v Kalifornii prokazuje, že čím více máte problém říct ne, tím větší problémy máte se stresem, syndromem vyhoření nebo depresemi.
- Nevzdávají se. Naopak, rádi pokořují nové a nové cíle. A pokud se jim přeci jen něco nepovede, nezlomí nad tím hned hůl.
- Umí vystoupit ze své komfortní zóny. Žít jen v pohodlí, to je nuda. Posouvejte své hranice a rozvíjejte své sebevědomí na maximum.
- Mluví s jistotou. Sebevědomí lidé nezačínají komunikaci větami jako je „Možná...“ nebo třeba „Nejsem si jistá...“ Chcete-li totiž, aby vás lidé vnímali a poslouchali, mluvte jasně, zřetelně a bez zbytečného studu.
- Chybují. To je totiž přirozené. Mýlit se je lidské a hned není třeba to brát jako prohru.
- Nesrovnávají se s ostatními. Zrcadlo nastavujte jen sami sobě. Říká se, že jediná osoba, se kterou se sebevědomému člověku stojí za to srovnat, je včerejší verze jeho samotného.
Také si přečtěte:
- A je tu konec! Nezapomenutelný Robert Redford ukončil hereckou kariéru
- Marie Mancini se královnou stát nikdy nemohla
- Tito hollywoodští krasavci umí nejen hrát, ale i psát!
Nový komentář
Komentáře
Nevím proč je v naší společnosti zakořeněný mylný názor, že sebevědomí se rovná aroganci. Podle mě víc machrují nuly, které se marně snaží zviditelnit, nebo zbohatlíci bez vkusu a vychování.
Aroganci nesnáším.
Je to nějaké divné. Když se nebudu srovnávat s jinými - lepšími - co mě pak bude motivovat se zlepšit? A šťastná budu, i když budu chybovat, žít v nepohodlí a ohrožovaná nepříjemnostmi? Pokud i poté budu stále neochvějně sebevědomá a spokojená, asi se mnou bude něco špatně a přiblíží se ještě pěknější kýžená pohroma.
Nu, nemyslím si, že tohle nejsou hraběcí rady.
Ne všechny výzkumy ze San Francisca pasují na naše podmínky.
Chovat se arogantně nesvědčí zrovna o vysokém sebevědomí. Podle mě se zdravě sebevědomí lidé chovají vždy slušně.