Zatímco dřív jsme v jarních a letních měsících opékali špekáčky, nyní je v kurzu grilování. Propojení dobrého jídla, zábavy a společnosti našich nejmilejších povyšuje tento způsob vaření na událost, která si zaslouží pečlivou přípravu.

penam

Čím začít? Výběrem grilu!

Klasické zařízení představuje gril na dřevěné uhlí. Jeho výhodou je nižší pořizovací cena, hodí se však pouze pro použití venku. Aby se grilovací plocha (mřížka) zahřála a byla připravena pro úpravu potravin, je třeba nejen penamdřevěného uhlí, ale často také trpělivosti. Na rozdíl od elektrických a plynových grilů je tento typ zcela závislý na vaší šikovnosti - teplotu na něm nelze udržovat ani regulovat pomocí termostatu. Upřít mu však nelze kouzlo, které celému grilování dodává.
Elektrické a plynové grily jsou vhodné k použití v interiéru i exteriéru. S elektrickým grilem však venku úspěch sklidíte pouze v případě, že se nacházíte blízko připojení k elektrické síti. K provozu plynového grilu je naopak zapotřebí pouze propan butanové lahve, což ho činí více mobilním zařízením.
Novinkou posledních let je tzv. vodní gril, který k přípravě pokrmů využívá vodní páry, tepla a dýmu a představuje tak zdravější variantu vaření. Tepelným zdrojem je v tomto případě jakékoliv suché dřevo. Zdravou alternativu představuje též grilování na exotických lávových kamenech - jejich porézní povrch během grilování umožňuje vsakování přebytečných tuků. Lávové kameny mohou být poháněny buď elektrickým proudem nebo plynem. Výhodou je také jejich samočisticí schopnost. Pokud však lávové kameny používáte často, vydrží zpravidla pouze jednu sezonu (poté se začnou drolit).

Co grilovat?

Na grilu můžete připravovat nepřeberné množství pochoutek. Prim hraje maso - vepřové, hovězí, drůbeží, skopové, grilvčetně vnitřností (např. játra). Maso z grilu je chutné samo o sobě, opravdu skvělých výsledků však dosáhnete v případě, kdy ho alespoň 24 hodin před samotnou tepelnou úpravou naložíte do marinády. Maso díky ní získá výraznou až pikantní chuť (dle použitého koření). Pokud si s přípravou masa nechcete příliš lámat hlavu, můžete si v obchodě vybrat maso již předem naložené - např. Marinovaný bok na gril či Marinovanou krkovici na gril značky Maso Planá. Kromě toho můžete na grilu připravit také ryby - dobře chutnají jak mořské (např. losos, makrela), tak sladkovodní (pstruh, candát). Téměř bez práce je pak příprava uzenin, které stačí opláchnout, osušit a vložit na gril - například Kostelecké klobásy od Kosteleckých uzenin. Výběr hned z několika druhů chutných klobás v jednom balení pak představuje speciální MIX na gril značky Maso Planá.
Vhodným doplňkem ke grilovanému masu je zelenina připravená týmž způsobem. Mezi oblíbené druhy patří grilovaný lilek, paprika nebo kukuřice. Tradiční přílohu představuje čerstvé pečivo. Značka Penam k této příležitosti nabízí speciální Párty chléb, který hned na první pohled upoutá svým vzhledem. Přestože tvarem připomíná francouzskou bagetu, nabízí chuť poctivého českého chleba.
Na grilu zvládnete i sladkou tečku menu. Mlsné jazýčky jistě uspokojí grilovaný banán (poté politý medem a posypaný nasekanými oříšky), ananas, meruňky nebo jablka servírovaná se sladkým tvarohem.

10 tipů pro správné grilování:

  • Pro grilování vždy vybírejte čerstvé potraviny.gril
  • Potraviny rychle podléhající zkáze nikdy nenechávejte na přímém slunci. To samé platí pro již ugrilované pochoutky.
  • Zvláště před přípravou masa a uzenin si umyjeme ruce.
  • Na syrové a již ugrilované maso/uzeniny používáme rozdílné nádobí - talíře, prkénka, příbory apod.
  • Při nakládání masa dbáme na obsah cukru v marinádě. Čím víc cukru, tím víc bude marináda na mase při grilování karamelizovat a připalovat se.
  • Potraviny na gril pokládáme až v momentě, kdy je rozpálený. Pokud používáme gril na dřevěné uhlí, počkáme, až dřevěné uhlíky budou pouze žhnout. Nesmí z nich šlehat plameny.
  • Uzeniny před grilováním nařežeme, během pečení nepopraskají.
  • Aby se maso při grilování nekroutilo a opeklo se dobře na všech místech, nařízneme jeho strany.
  • Pokud jako přílohu chceme podávat křupavý chléb, potíráme ho během grilování máslem promíchaným s kořením a prolisovaným česnekem.
  • Pro vylepšení chutí jídla vhoďte nakonec do ohniště voňavou bylinku nebo kousek česneku.
Reklama