KoCestování letadlem do nejen evropských destinací nikdy nebylo snazší. Vydejme se společně na průzkum, kde všude můžete ulovit letenku pro vaši příští dovolenou.

Jste časově flexibilní?
Pak máte vyhráno. Pokud netrváte na tom, že váš let musí být v konkrétní den okolo desáté hodiny a nejlépe pouze z Prahy, můžete si vybírat z velké nabídky. Navíc ve vašem hledáčku mohou uvíznout i tzv. chybové (error) letenky.

Jak už samotný název napovídá, jedná se o letenky s chybně nastavenou cenou, tj. nižší, než by se očekávalo. Zprostředkovatel těchto letenek nebo samotná aerolinie do výsledné částky zapomněla něco připočítat, nejčastěji to bývají palivové a letištní poplatky. Díky takovým letenkám můžete letět po Evropě za korunu nebo za 5000 Kč přes Atlantik.

Chybová letenka má ale dvě nevýhody. Rychle je vykoupená a aerolinka vám ji může stornovat a vrátit peníze. Proto je potřeba jednat rychle a nakupovat nejlépe online kreditní kartou. Abyste získali tento typ letenky, musíte mít nastražené “pasti” - notifikace na správných místech.

Příprava letenkových “pastí”

  • Nejprve se zamyslete, kde se na Internetu nejčastěji pohybujete a která zařízení využíváte pro přístup na něj. Jste na Facebooku? Preferujete čtení webů? Nebo upřednostňujete svůj chytrý telefon?
  • Na základě předchozího bodu si:
  1. Buďto stáhněte aplikaci do mobilu, která vám ihned zasílá notifikace o nových letenkách. Je jich celá řada. My vám můžeme doporučit například appku Nejrychlejší letenky.
  2. Nebo nastavte upozornění v letenkových Facebook skupinách. Mezi známé patří Zaleťsi, Honzovy letenky, Peličky. Nezapomeňte si v nastavení skupin zvolit tzv. sledování (tlačítko Sleduji a volba Zobrazit jako první). Toto vám zaručí, že každá novinka skupiny se zobrazí okamžitě na vaší timelině. Žádná akční letenka vám tak neunikne.
  3. Anebo si zadejte tzv. hlídací psy na webových stránkách, které nabízejí levné letenky a umožňují tuto službu. Poté vám budou na e-mail chodit upozornění pouze na vámi zvolené destinace. Nežádoucí destinace a notifikace na ně vás tak nebudou rozptylovat.

5c517109e7dc3obrazek.png

Co dělat, když s termínem letu nemůžete hýbat
Bohužel vám váš šéf nedá dovolenou podle toho, jak se zrovna urodí výhodné a akční letenky? Nemusíte smutnit, i tak se dá po světě lítat za rozumný peníz. Stačí jen vědět, kam se podívat.

Pokud chcete nějakou zemi v Evropě, pak vsaďte na nízkonákladové letecké společnosti, neboli nízkonákladovky. Jejich letenky mohou (ale nemusí) být výhodnější než ty od běžných aerolinií. Mrkněte se, co zrovna nabízí společnost Ryanair a k ní přidružená společnost Laudamotion.

Na druhou stranu myslete i na rizika, které cestování s nízkonákladovkami přináší:

  • Odbavení a získání letenek (tzv. check-in) probíhá obvykle online prostřednictvím webových stránek a aplikací společností.
  • Palubní lístek musíte mít vytisknutý nebo uložený v aplikaci dopředu, než přijdete na letiště. Jinak budete platit přirážku.
  • V základní ceně obvykle bývá zdarma pouze příruční zavazadlo nahoru na palubu letadla. Zkontrolujte si dobře rozměry svého zavazadla, abyste opět nedopláceli peníze navíc. Zavazadlo dolů do podpalubí si musíte připlatit.
  • Letiště, kde operují tyto společnosti, bývají často ve větší vzdálenosti od měst, kam chcete doletět. Myslete proto zavčas na cenu dopravy z letiště do centra města. Aby vás doprava z/na letiště nevyšla dráž než samotná letenka.
  • Pro hledání nejlevnějších letištních spojů s městem doporučujeme portál To and from the airport.

Rádi byste letěli dále než po Evropě? I tady existuje řešení. Akční letenky do exotických a dalších destinací lze snadno vyhledat například na cestovatelském portále Cestolino. Výhodou hledání na tomto portále je přítomnost cestovatelského magazínu a řady průvodců po zemích, kam se možná chcete o dovolené podívat.
5c51712b9bd61obrazek.png

Pasti nastraženy? Teď už jen vyčkejte na ideální letenkovou kořist. Přejeme šťastný a bezpečný let!
Reklama