„Žít, pracovat, cestovat, poznávat.“ Motto moderních – digitálních nomádů. Těch, kteří se nebojí s notebookem a chytrým telefonem pracovat z jakéhokoliv místa na zemi.

nomád

Vlastníte počítač a telefon? V tom případě se klidně můžete stát digitálním nomádem! Už není důvod sedět osm hodin u pracovního stolu, internet chytnete prakticky kdekoliv.
Tito lidé jsou cestovatelé a milují vše nové a nepoznané. Trend tzv. práce na dálku posunují na nový level a díky jejich životnímu stylu si dovolují pracovat a cestovat po světě zároveň. Nezávisle, svobodně. Oborů, kterým se nomádi věnují je více než dost, od překladatelské činnosti, copywritingu, tvorby webových stránek až po online marketing nebo kreativní umění.

Na jak dlouho?

Digitální nomádi se dělí do několika skupin. Na ty, kteří cestují krátkodobě a vyrážejí na cesty třeba jen na dva až tři měsíce. Pak jsou cestovatelé dlouhodobí, kteří pracují a kočují dlouhé měsíce, někdy i roky. Nebo ti, co žijí půl roku v cizině a půl roku zase doma.

Co s připojením?

K internetu se připojíme snad už odkudkoliv. Se signálem pro mobilní telefony je to celkem podobné. Navíc, budete-li vědět, že se v té dané zemi zdržíte déle než pár dní, jistě se vám vyplatí pořídit si místní SIM kartu s připojením.

Pracovní zápřah

Tim Ferris je autorem bestselleru „Čtyřhodinový pracovní týden“ a je také velkou inspirací mnohým digitálních nomádů, které svým pohodovým životním stylem doslova nadchnul. Tim rozhýbal své podnikání, povinnosti hodil na bedra zaměstnancům a nyní cestuje po světě, odkud svou firmu kontroluje.
Rozhodně stojí za to přečíst, díky ní se totiž velmi snadno vymaníte z klasické a nám všem jistě dobře známé kancelářské rutiny. Díky této knize můžete zefektivnit čas, rozvíjet své plány a sílit svůj byznys. Přesto je potřeba vrátit se nohama na zem, neboť není nomáda, který by pracoval opravdu jen 4 hodiny týdně. Opak je pravdou, často to může být i 40-80 hodin!
Stejně tak si nepředstavujte, že pracujete na plážovém lehátku, upíjíte piňakoládu a přitom všem stíháte i chytat bronz. Nomádi jsou sakra pracovití lidé a laptop je pro ně velmi cenný nástroj, který se jen tak zbytečnému slunci a písku nevystavuje. Na selfíčko je to určitě velmi lákavé a lajků díky tomu nachytáte spousty, přesto věřte, že vám ostré paprsky nedovolí ani najít tlačítko na spuštění počítače.

nomád

Digitální nomádství, cestování po celém světě, svoboda a nespoutanost, to vše jsou obrovská lákadla pro všechny. Takové cesty vás nabijí, otevřou oči a změní pohled na spoustu věcí. Naučíte se jazyk, zvyky a zaručeně vás taková věc posune. Cestovat je dar a je škoda jej nevyužít. Přesto, kočovný život není pro každého, a to je třeba zvážit. Všechny jmenované benefity jsou vykoupeny ztrátou zázemí, minimem kontaktu s rodinou, režimem nebo jakousi jistotou. Přesto, proč to nezkusit a splnit si tím třeba nějaký ten sen...

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Také si přečtěte: